Palmy budou bez drátů

Všechny počítače Palm budou mít do konce roku nějakou podporu bezdrátové komunikace.
Palmy budou bez drátů
Všechny počítače Palm budou mít do konce roku nějakou podporu bezdrátové komunikace. Prohlásil to ředitel Palmu Carl Yankowski. V současné době má Palm v nabídce pouze bezdrátový Palm VII, do konce roku by měla být do celé řady zabudována nějaká podpora Internetu. Neznamená to, že by všechny modely naráz vyfasovaly anténku, spíše se počítá s velkým počtem různých alternativních řešení pro přístup k Internetu. Do Palmů se budou zabudovávat čipy pro Bluetooth, díky kterým se bude možné snadno propojit na Internet přes mobilní telefon, stejně tak budou existovat přídavné moduly pro bezdrátové síťování nebo speciální kolíbky se zabudovaným přístupem k Internetu.

Palm navíc do konce roku nabídne také ovládání přístroje hlasem; kvůli tomu bude muset přejít na nové procesory. Současný Dragonball od Motoroly je pro podobné aplikace pomalý a s největší pravděpodobností budou použity procesory ARM – ty mají násobně vyšší frekvenci, díky níž jsou vhodné i na aplikace zpracování hlasu. Pokud bude mít Palm bezdrátový přístup a ovládání hlasem, bude mít v podstatě mobilní telefon. To je také cílem Palmu – čím dál více se budou prolínat světy mobilních telefonů, osobních organizérů a MP3 přehrávačů. Palm chce právě nabídnout první takový obecný produkt schopný splnit často rozdílné požadavky. Kromě ovládání hlasu bychom se měli dočkat i větších rozlišení obrazovek a možná také úpravy ovládání systému. Tradiční rozbalovací menu prý již nevyhovují.

Co ale plány Palmu poněkud kazí, je rozhodnutí Sony opustit platformu PalmOS a přiklonit se na stranu sdružení Symbian. Sony bylo pro Palm hlavním partnerem, kterým se často chlubil, nyní Sony dospělo k názoru, že pro novou řadu telefonů bude vhodnější systém Epoc. Akcie Symbianu po zveřejnění této zprávy pochopitelně poskočily a Psion (tvůrce systému Epoc) přislíbil, že do svých organizérů zabuduje podporu pro MemoryStick. Sony si na Symbianu cení hlavně hotové řešení pro mobily, PalmOS je podle ní určen především pro PDA a jeho úprava pro telefon by byla složitější.

Váš názor Další článek: iPaq Pocket PC – nový kapesní počítač Compaqu

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Drát

Určitě si přečtěte