Paměťové karty v mobilních telefonech: vše, co chcete vědět

Pokud chcete rozšířit paměť telefonu, budete potřebovat paměťovou kartu. Víte však, jaké máte možnosti při výběru a jak vybrat tu nejlepší? Kolik telefonů podporuje paměťové karty? Není tak velká paměť nakonec zbytečná?
Paměťové karty v mobilních telefonech: vše, co chcete vědět
Ještě donedávna byly paměťové karty výhradně doménou kapesních počítačů nebo digitálních fotoaparátů. Pokud se někdo zmínil o paměťové kartě v mobilním telefonu, všichni kolem jen nevěřícně kroutili hlavami. Jenže s postupem času se přišlo na to, že paměťové karty v mobilních telefonech nejsou až zas tak špatný nápad. Cena se snižovala, kapacita zvyšovala a nad vším vynikala jednoduchost výměny a přenositelnosti paměťové karty. Prostě jen stačilo vytáhnout kartu ze zařízení, vložit do čtečky a vše zkopírovat jinam.

Stejně jako u většiny ostatních komponent k mobilním telefonům nebo počítačům však jeden univerzální produkt nevyhovoval. Každá společnost má na karty různé nároky a tak vyvíjejí nové a nové typy těchto paměťových médií. Přestože jsou karty jen pomyslným schůdkem mezi vnitřní pamětí telefonu a pevnými disky, jistě stojí za to, dovědět se o nich pár podrobnějších informací.

Karty MMC – MultiMedia Card

Standard MMC byl postupně vyvíjen společnostmi SanDisk Corporation a Siemens AG/Infineon Technologies AG. Oficiálně pak první multimediální karta spatřila světlo světa v roce 1997. Karty MMC váží necelé dva gramy a jejich rozměry jsou 24 × 32 × 1,4 mm. Jsou poměrně malé, dnes ale už najdeme ještě menší formáty. Kromě mobilních telefonů můžete tento typ karet najít i v digitálních fotoaparátech, MP3 přehrávačích, kapesních počítačích apod. Karty MMC používají technologii ROM pro „read-only“ aplikace a zároveň technologii Flash pro čtení a zápis.

Zatím poslední výraznější vzruch kolem MMC karet nastal v květnu letošního roku, kdy společnost Kingston oznámila, že začne vyrábět MMC karty založené na nejnovějším standardu 4.0. Jejich kapacita dosáhne rekordní výše 2 GB. Hlavním vylepšením této nejnovější verze MMC je vyšší přenosová rychlost. Zatímco ještě nedávno bylo standardem několik MB/s, u nové verze bude možné zapisovat rychlostí až 18 MB/s a číst dokonce 20 MB/s. Navíc verze 4.0 je zpětně kompatibilní se všemi předchozími, takže ani starší zařízení by neměla mít s novými úložišti problém.

Pokud u paměťových karet najdete označení RS-MMC jde o miniaturizovanou verzi karet MMC (RS = Reduced Size). Karty tohoto typu najdeme u posledních telefonů Nokia a u Siemensu S65. U Nokie 6630 se navíc setkáte s tzv. RS-DV-MMC. Tato Reduced Size Dual Voltage MultiMedia Card je produktem společnosti Samsung. Asi hlavní odlišností oproti RS-MMC je nižši spotřeba elektrické energie (místo standardních 80 mA pracují s 20 mA). Velikost a rychlost zápisu jsou totožné, jako u RS-MMC. Podle informací by se měly RS-DV-MMC dodávat v kapacitách 32 MB, 64 MB, 128 MB a 256 MB.

Ceny karet MMC s kapacitou 256 MB verze se pohybují kolem 1 000 Kč, ceny se ale hodně různí. Za stejnou kartu typu RS-MMC zaplatíte asi 1 200 Kč. Podrobnější informace o MultiMedia Card najdete na stránkách spravující organizace.

Karty SD – Secure Digital

Skupinu vyvíjející karty SD tvoří společnosti Matsushita, SanDisk a Toshiba. Mají stejné plošné rozměry jako MMC, 24 mm × 32 mm, tloušťka je ale větší, karty měří 2,1 mm; hmotnost je asi dva gramy. Vedle některých mobilních telefonů (smartphonů s operačním systémem Windows Mobile) je najdete třeba i v MP3 přehrávačích, kapesních počítačích a digitálních fotoaparátech.

Na první pohled by se mohlo zdát, že mezi kartami MMC a SD není žádný podstatný rozdíl. Byl by to ale omyl. Zatímco u MMC se karty s kapacitou 2 GB teprve připravují, běžnou kapacitou na kartách SD brzy budou hodnoty o několik řádů vyšší – konkrétně 2 GB, 4 GB a 8 GB při přenosové rychlosti 10 MB/s. Maximální kapacita by pak měla dosáhnout až na hodnotu 32 GB.

Dalším z prvků posunujících SD na žebříčku opět o něco výše je možnost zamknutí karty proti nechtěnému smazání všech dat. Stačí jen posunout mechanický zámek přímo na kartě. To, že by se SD média mohla v budoucnosti využívat místo klasických CD a DVD disků, podtrhuje i nastavitelná možnost ochrany autorských práv proti nelegálnímu kopírování.

 
SD karty

Ani Secure Digital nezapomněl na vyznavače miniaturních rozměrů. Pro ně jsou připraveny miniSD karty o rozměrech 20 × 21,5 × 1,4 mm. U miniverze jsou však na úkor velikosti omezeny některé ochranné funkce. Ceny 256 MB verze SD se pohybují kolem 1 000 Kč (1 300 Kč u vysokorychlostní verze) a 512 MB verze kolem 1 500 Kč (2 500 Kč u vysokorychlostní verze). Více informací o SD kartách najdete na stránkách správcovské organizace nebo na oficiálních stránkách karet Secure Digital.

Při pohledu na parametry obou karet je zřejmé, že by tu mohla být určitá kompatibilita. Jedním směrem je výborná – kartu MMC lze vložit a používat ve slotu, který je jinak určen pro karty SD. Proto se také často píše, že zařízení podporuje karty SD/MMC. Opačný směr ale není možný. Kromě toho, že karty SD mají větší tloušťku, mají také o kontakt víc a proto tento typ paměťových médií nelze použít v žádném z telefonů, které si jinak perfektně rozumí s kartami MMC.

Karty TransFlash

Přestože o obou předchozích typech karet můžeme mluvit jako o miniaturních, ani jejich zmenšené verze nestačí na formát TransFlash. Ten jim nesahá ani po pás. Podle oficiálních zdrojů je TransFlash (někdy se nazývá T-Flash) vůbec nejmenším přenosným paměťovým médiem na světě.

Karty T-Flash jsou už od počátku navrženy speciálně pro nové typy mobilních telefonů. Použití v ostatních zařízeních je už logickým důsledkem. Přestože velikostí 11 × 15 × 1 mm a kapacitami od 32 MB do 128 MB jsou karty opravdu přehlédnutelné, použitou technologií NAND MLC flash memory od společnosti SanDisk a pokročilou architekturou se řadí k nejlepším na trhu. Vzhledem k zatím malé rozšířenosti připravila společnost SanDisk adaptér, se kterým je možné média TransFlash použít v zařízeních podporujících karty SD.

 
Karta TransFlash • adaptér pro použití TransFlash v zařízeních pro SD

I když kapacity karet TransFlash zatím nedosahují dnes již běžných několika gigabajtů, vše je jistě vyváženo především velikostí média. A právě velikost hraje u mobilních zařízení významnou roli. TransFlash dnes sice používá ve svých mobilních telefonech jen Motorola, ale troufám si tvrdit, že zanedlouho to již nebude pravda. Cena 64 MB verze se pohybuje kolem 900 Kč, 128 MB verze kolem 1 000 Kč. Podrobnější informace se dozvíte na stránkách společnosti SanDisk.

Karty Memory Stick a Memory Stick Duo

Na rozdíl od předchůdců je karta Memory Stick spíše obdélníkového tvaru a její rozměry činí 50 × 21,5 × 2,8 mm. Tento typ karet vyvinula společnost Sony, využívají je proto logicky mobilní telefony Sony Ericsson.

Karty Memory Stick Duo zmenšují standardní formát, mají rozměry 31 × 20 × 1,6 mm. Přestože rozměry médií jsou rozdílné, pořízením vhodného adaptéru, do nějž menší verzi jednoduše vsunete, můžete starší typy vyměnit za nové. Karty Memory Stick  vynikají především přenosovou rychlostí. Ta je dána přidáním podpory paralelního přenosu dat ke stávajícímu sériovému přenosu. Maximální teoretická přenosová rychlost tak činí asi 20 MB/s.

Další inovací MSD je Memory Stick Pro Duo. Přestože velikost i typ pouzdra oproti klasické Memory Stick Duo zůstává stejné, kapacita je několikanásobně vyšší. Zatímco klasické MSD nabízejí kapacitu od 32 MB do 128 MB, na novější verze MSPD můžete uložit od 256 MB až do 1 GB, což je momentálně nejvyšší kapacita, jaké lze na MS kartách dosáhnout.

 
Karta Memory Stick • adaptér pro MSD

Stejně jako karty SD i Memory Stick disponuje díky technologii MagicGate možností ochrany autorských práv k digitálnímu záznamu přenášenému na médiu. V tomto případě je to především hudba. Cena karty s kapacitou 128 MB se pohybuje kolem 1 300 Kč (1 300 Kč u verze Duo včetně adaptéru pro čtečky větších Memory Sticků, 1 400 Kč u verze Pro Duo včetně adaptéru). Podrobnější informace si můžete přečíst na stránkách vývoje Memory Stick nebo na oficiálních stránkách tohoto formátu paměťových karet.

Přehled typů paměťových karet na současných a starších mobilních telefonech a komunikátorech si můžete prohlédnout v následující tabulce:

Telefon paměťová karta
Eurotel Smartphone SD/MMC
Motorola E398 TransFlash
Motorola MPx200 SD/MMC
Nokia 3300 MMC
Nokia 3650 MMC
Nokia 3660 MMC
Nokia 6230 MMC
Nokia 6260 RS-MMC
Nokia 6600 MMC
Nokia 6630 RS-DV-MMC
Nokia 6670 RS-MMC
Nokia 7610 RS-MMC
Nokia N-Gage MMC
Nokia N-Gage QD MMC
Siemens S65 RS-MMC
Siemens SL45 MMC
Siemens SL45i MMC
Siemens SX1 MMC
Sony Ericsson P800 Memory Stick Duo
Sony Ericsson P900 Memory Stick Duo
Sony Ericsson P910i Memory Stick Pro Duo
Sony Ericsson S700i Memory Stick Duo
Sony Ericsson Z1010 Memory Stick Duo

Komunikátor paměťová karta
Eurotel DataPhone SD/MMC
Eurotel DataPhone II SD/MMC
PalmOne Treo 600 SD/MMC
Nokia 9210i MMC
Nokia 9500 MMC
T-Mobile MDA SD/MMC
T-Mobile MDA II SD/MMC
Diskuze (35) Další článek: Kapesní počítače Palm míří k Linuxu

Témata článku: Příslušenství, Paměť, Eurotel Dataphone III, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola E398, Motorola MPx200, Nokia 3300, Nokia 3650, Nokia 3660, Nokia 6230, Nokia 6260, Nokia 6260 slide, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 6630, Nokia 6670, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia 9500, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Siemens S65, Siemens SL45


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136