Panasonic GD 93: za tu cenu to je bomba!

Přiznávám se, že jsem se na tento nový mobil z dálného východu hodně těšil. Výrobce sliboval nejen řadu vychytávek, ale hlavně měnitelné podsvícení displeje a e-mail.
Panasonic GD 93: za tu cenu to je bomba!
Přiznávám se, že jsem se na tento nový mobil z dálného východu hodně těšil. Výrobce sliboval nejen řadu vychytávek, ale hlavně měnitelné podsvícení displeje a e-mail.

Je to fešák

Na první pohled vypadá Panasonic elegantně a jeho provedení ve stříbrné barvě mu dodává vážnost. Stříbrná je vesměs příznačná pro mobily z kategorie manažerských telefonů. Velikost je celkem běžná, není to ani malý, ani velký mobil. Podel velikosti jsem očekával hmotnost kolem 110 gramů. Čekalo mě ale milé překvapení – mobil totiž váží pouhých 80 gramů a v ruce ho téměř není cítit. Za výhodu je také možné považovat krátkou dobu nabíjení – asi hodinu a půl při úplně vybité baterii. Tradicí u Panasoniců je jejich nižší výdrž v pohotovostním stavu. Při volání půl hodiny a nějaké té odeslané esemesce mi vydržel necelé čtyři dny. Pokud jej budete používat intenzivněji, vydrží samozřejmě méně.

Klávesnice pod drobnohledem

Na můj vkus má Panasonic DG-93 až příliš mnoho tlačítek. Kromě bočního tlačítka pro záznam hovoru, numerických kláves a tlačítek pro zahájení a ukončení hovoru (při listování v menu po jeho stisku rovnou z menu vystoupíte) je tu ještě velké čtyřsměrové tlačítko, jehož pomocí se můžete pohybovat v menu přístroje. To je ovšem pro ovládání menu výborné. Při volání slouží navíc pro nastavení hlasitosti reproduktoru.

Dále je na mobilu klávesa s písmenem P, pod niž si můžete uložit jedno nejčastěji používané číslo (tzv. osobní volbu), klávesa s céčkem slouží k mazání znaků. A konečně tu je tlačítko pro zobrazení telefonního seznamu a klávesa pro vstup do menu (a dalších jeho podmenu). Myslím, že Panasonic si mohl nějakou tu klávesu ušetřit a telefon tak mohl být ještě menší; to je ale pouze můj subjektivní pocit, protože mám pořád před očima Alcatel OT 501.

Klávesnice se zamyká úplně stejně jako u předchozích modelů Panasonic – třikrát stisknete tlačítko pro vstup do menu, k odemknutí ho stačí stisknout dvakrát.

        

Menu plné obrázků

Po stisku klávesy se symbolem obdélníku (vpravo těsně pod displejem) se dostanete do menu, které má devět obrázkových položek (deset v případě mobilu, který má SIM Toolkit). K aktivní položce je zobrazen i popisný text pod ikonami. Telefon podporuje klávesové zkratky pro pohyb v menu, díky nimž se můžete k cílové funkci dostat rychle bez potřeby listování. Musíte si ale zapamatovat čísla vedoucí k jednotlivým funkcím. Např. po stisku kláves menu+5+2 se dostanete k funkci pro změnu vyzváněcího tónu apod.

Barevně na displej

Telefonní seznam nabízí možnost uložit do vnitřní paměti telefonu až sto telefonních čísel a umožňuje rychlou volbu čísel; ovšem pouze těch uložených na kartě SIM. K číslu v telefonu si můžete uložit navíc e-mailovou adresu. Mobil podporuje také skupiny volajících, stejně jako Nokie, bohužel, a to považuji za docela velké minus, nelze přidat do skupiny číslo z karty SIM, pouze v telefonu. Skupiny mají ale velmi zajímavou a řekl bych že i unikátní vlastnost: volajícího můžete identifikovat nejen podle jiného zvonění, ale také podle jiné barvy pozadí! Ano, čtete správně, Panasonic GD-93 je prvním mobilem, který ve své základní výbavě obsahuje možnost vybrat si ze sedmi barev podsvícení – světle a tmavě růžové, světle a tmavě modré, žluté, oranžové a zelené. Jiné pozadí si můžete nastavit nejen pro určitou skupinu telefonních čísel, ale také pro jednotlivá telefonní čísla. Celkem jich můžete v telefonu nastavit až deset.

Telefon obsahuje také tzv. horké klávesy – telefonní čísla uložená na kartě SIM na pozicích 1 až 9 se po dlouhém stisku kláves 1 až 9 zobrazí přímo na displej a můžete je rovnou vytáčet.

„Opravdové“ melodie

Jak je u japonských mobilů zvykem, umí vyloudit opravdu pěkné vícehlasé melodie, které je navíc také možné skládat. Dejte si pozor, aby se vám nestalo jako mně, že se do melodie při příchozím hovoru tak zaposloucháte, že vám volající mezitím zavěsí. Pěkný program použitelný k tomuto účelu můžete najít na této webové adrese.

Mobil zvládá také hlasové vytáčení pěti libovolných čísel z paměti telefonu nebo karty SIM. Zkoušel jsem volit velmi podobná slova a telefon je bez problémů rozeznal.

A co textovky?

Jednou z nejpopulárnějších a nejvyužívanějších služeb sítí GSM jsou textové zprávy a předpokládal jsem tedy, že bude možné se do režimu psaní textovek dostat velmi rychle. Tady jsem byl ale trošku zklamán, protože k zápisu nové zprávy se dostanete až po stisku kláves menu+3+1+3 nebo ještě delším listování v menu a také odezva kláves při psaní textovek je poměrně pomalá (ale rychlejší než u Ericssonu R320). Uznávám ale, že pokud si zvyknete na rychlou číselnou volbu v menu, dostanete se k textovkám vcelku rychle, takže to zase takový nedostatek pro řadu lidí být nemusí. Mobil bohužel nemá vnitřní paměť na textové zprávy, kterou by mnoho uživatelů jistě uvítalo. Každý ale jistě zajásá nad možností potvrzení o doručení zprávy, která se dá v mobilu aktivovat. V režimu esemesek je užitečné také nastavení automatického mazání starých textovek, které má ještě několik dalších možností.

        

E-mail: to nejlepší nakonec

Povedený je i wapový prohlížeč, který podporuje zadávání záložek i práci off-line. Jeho nastavení najdete přímo v manuálu telefonu. Umí i řadu dalších užitečných funkcí jako „refresh“ stránky nebo rychlé vymazání vyrovnávací paměti.

Velmi dobrou funkcí je čtení a posílání e-mailů. Ten funguje na rozdíl od mobilního Exploreru off-line (!) a navíc stahuje zprávy od nejnovějších, nikoliv od nejstarších, jak u MME. Celkem máte paměť na stažení 40 zpráv, bohužel nelze nejprve načíst hlavičky a pak si vybrat, co chcete číst. E-maily se prostě stáhnou úplně všechny (než zaplníte paměť). Zkušebně jsem přes data Paegasu stahoval celou svou schránku, která obsahovala 26 e-mailů – trvalo to něco přes tři minuty. Pokud je e-mail delší než se vejde do paměti, ukáže se začátek a pak skončí hláškou „dlouhá zpráva“. Ukazuje se také, zda má e-mail přílohu. Na e-mail můžete odpovědět, smazat ho a přeposlat. Dokonce zvládá i češtinu!

Panasonic je skvělá hračka

Na mobilu si také můžete nastavit jednu ze dvou úvodních animací na displeji, přičemž každá animace vám zobrazí také jiné logo na displeji – buď papouška nebo postavu s balónky. K dispozici je také vestavěné hlasité handsfree, navíc si můžete zaznamenat část hovoru pomocí boční klávesy Memo do dvou devítisekundových souborů.

Souhrnně vzato, jedná se o mobil, který nabízí mnoho funkcí, a z tohoto pohledu je jeho cena 8999 Kč v sadě Twist velmi výhodná. Odpustíte-li mu několik jeho drobných chybiček, určitě si na něj velmi rychle zvyknete. Škoda jen, že nemá organizér.

        

Ve zkratce:

  • Mobilní telefon Panasonic GD-93
  • Zapůjčil: 100 Mega Brno
  • Sítě: 900/1800 MHz
  • Rozměry: 120 x 45 x 16 mm (plus anténa)
  • Hmotnost: 80 g
  • Baterie: Li-Ion 650 mAh
  • Pohotovostní doba: až 170 hodin
  • Doba hovoru: až 3,5 hodin
  • Další funkce a vlastnosti: skupiny vyzvánění, vibrační vyzvánění, prediktivní vkládání textu T9 (anglicky), WAP, e-mailový klient, hlasitý odposlech, hodiny, datum, budík, kalkulačka, SIM Toolkit, EFR, spořič displeje, hlasový záznamník, hlasové vytáčení
Diskuze (66) Další článek: Nokia si píská, Ericsson chystá smuteční pochod

Témata článku: Panasonic, Bomba, Panasonic GD, Skvělá hračka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136