Panasonic X70: královské véčko (recenze)

Panasonic X70 je nástupcem úspěšného modelu GD87. Je menší, lehčí a hlavně vybavenější. Nabízí Bluetooth, velký telefonní seznam i paměť na textové zprávy a může se pochlubit perfektním displejem.
Panasonic X70: královské véčko (recenze)

Mobilní telefon honosící se názvem Panasonic v českých rukou příliš často neuvidíte. Kvalitou přístrojů to ale rozhodně není, vzpomeňme na povedené modely GD95, nebo z méně vzdálené minulosti model GD67. Chybou Panasonicu je absence dostatečného množství modelů pro pokrytí co nejširšího cenového spektra. Dnes si představíme nástupce výborného, dnešním nárokům však již nevyhovujícího véčka GD87. Nese označení X70 a již název napovídá, že máme tu čest se zcela novou generací mobilních telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhled, zpracování

Panasonic X70 je typické véčko se vším všudy. Zaměříme-li se jen a pouze na konstrukci, vybočuje X70 z řady netypicky – na výšku – orientovaným vnějším LCD displejem. Panasonic se nedokázal oprostit od špalíčku vnější antény. Námitky, že vnější anténa k véčkům prostě patří a z estetického hlediska pasuje, nemohu přijmout. Vzpomeňme třeba na Samsung SGH-E700 či Motorolu MPx200. Bez antény by Ixko dostalo jistý punc výjimečnosti, na druhou stranu by pravděpodobně přišlo o výbornou citlivost na příjem signálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tmavší odstín kovově šedého laku přidává telefonu na exkluzivitě

Výrobce vsadil na osvědčenou stříbrnou v mírně tmavším odstínu. V předním krytu si všimněte průsvitné části vajíčkového tvaru, která opticky zaobluje celý telefon. Vprostřed je stříbrná linka ohraničující vnější displej, infraport a dvě signalizační LED diody, které slouží nejen pro ohlášení příchozího hovoru či zprávy, ale i jako přisvícení pro vestavěný fotoaparát. Čočka fotoaparátu je po vzoru předchozího modelu umístěna na přední straně, nechybí malé zrcadélko pro focení autoportrétu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Elegantní rámeček kolem podélně orientovaného displeje • zrcátko pro autoportréty je opravdu miniaturní • externí anténa je naštěstí malá

V zavřeném stavu naleznete na těle přístroje pouze jedno jediné tlačítko. To slouží k rozsvícení vnějšího displeje a přepínání mezi hodinami a informacemi o akumulátoru, signálu a událostech. Tímto tlačítkem také můžete odmítnout příchozí hovor. Zapnete-li v menu funkci fotoaparátu, získá toto tlačítko funkci spouště. Při otevřeném telefonu pak spustíte diktafon. Ve spodní části se nachází sloučený synchronizační a napájecí konektor. Ten je ochráněn gumovou zátkou, která je dobře přichycena k tělu přístroje, její ztráty se tak obávat nemusíte. V levé části se nachází konektor pro připojení lehké hands-free sady. V horní hraně nechybí očko pro zavěšení telefonu na krk či zápěstí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jediné vnější tlačítko najdete na pravém boku • krytka konektoru je k telefonu pevně přichycena • poutko na šňůrku

SIM karta se vkládá jako obvykle pod baterii. Inženýři si naštěstí nelámali hlavu se složitými šuplíčky či úchytnými mechanismy. SIM kartu stačí jen zasunout do přihrádky. Při vytahování však bude zapotřebí nehet. Čtyři šroubky držící mobil pohromadě jsou zakryty gumovými zátkami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zámek zadního krytu... • ...a to, co se pod ním skrývá

Zpracování X70 je více než příkladné a nebojím se jej srovnat s pověstnými Samsungy. V zavřeném stavu s částí s displejem v rozumných siláckých mezích nehnete a i baterie drží pevně na svém místě. Kloubové uchycení je perfektní, displej drží takřka v jakékoli poloze. Vychýlení displeje do obou krajních pozicí doprovází charakteristické cvaknutí. Zapomeňte také na nepříjemné vrzání kloubu při hovorech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Panasonic X70 je malé a lehké véčko

Co se skývá uvnitř

Po otevření zaujme jako první velký barevný displej, ke kterému se vrátím později. Nyní se podíváme na tlačítka a ovládání. Uživatelům, kteří již někdy přišli do styku s mobilem stejného výrobce, bude ovládání velmi blízké. Základem je čtyřsměrný ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed a dvě soft-tlačítka. Funkce toho pravého je striktně vymezena pro výstup v menu o úroveň zpět a mazání znaků při zadávání textu. Zato levé a také hlavní tlačítko mění své funkce, a pak je třeba sledovat spodní část displeje. Červeným tlačítkem se dostanete z hloubi menu ihned na hlavní obrazovku, ukončíte hovor a také vypnete/zapnete telefon. Zelené tlačítko slouží k příjmu hovoru, nemáte-li nastavený aktivní kryt, a vyvolání seznamu hovorů. Ovládání není nijak složité, tápat budete opravdu jen chvíli, ať už přecházíte z jakéhokoli přístroje. Škoda jen, že nelze čtyřsměrnému ovladači přednastavit v pohotovostním režimu nějaké funkce pro zrychlení ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej dobře využívá celou plochu horní části • klávesnici dominuje kulaté navigační tlačítko • funkční klávesy jsou v klasickém rozpoložení

Pod ovládacími klávesami se nachází numerická klávesnice v klasické sestavě plus tlačítko se zavináčem pro přímé spuštění WAPového prohlížeče. Tlačítka jsou vyrobena z tvrdého plastu, mají černý podklad a bílé písmo. Jejich uspořádání nedodržuje pravidelnou mřížku, prostřední sloupec je mírně posunut směrem k dolní hraně přístroje. Celá klávesnice je zapuštěna do podkladu a téměř vůbec nevyčnívá, přejetí prstem zanechá dojem naprosto rovné plochy. Písmena tak nelze nahmatat, pár textových zpráv vám však rozmístění tlačítek vryje do podvědomí. Klávesnice je podsvícena šesti diodami, průsvitný materiál mezi jednotlivými tlačítky zajišťuje velmi rovnoměrnou intenzitu světla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka se na ploché klávesnici těžko rozeznávají • podsvětlení je efektní a dostatečné

Pochválit musím velmi jistý a příjemný stisk doprovázený tlumeným cvaknutím. Psaní textu je pohodlné, k překlikům nedochází. Na druhou stranu – pokárání si zaslouží poměrně úzký prstenec ovládacího tlačítka, jeho stisk není nejjistější, a to mám vcelku malé prsty.

Malý duhový displej

Vnější displej je netradičně orientovaný na výšku. Tato vlastnost se mi zpočátku jevila jako nepraktická, byl jsem nucen při každém získávání informací otáčet telefonem. Zvyknout si je však otázkou jednoho či dvou dnů.

Vnější displej nabízí tři režimy zobrazení. Na výběr jsou velké analogové hodiny, ty jsou bezesporu nejhezčí, pak hodiny digitální a konečně celkový přehled. Podsvícení vnějšího displeje lze za tmy aktivovat pomocí bočního tlačítka, vícenásobným zmáčknutím zobrazíte stavové informace. Na displeji se zobrazuje stav akumulátoru ve třech stupních, síla signálu, čas, datum, oznámení o nové textové zprávě a v případě příchozího hovoru jméno volajícího.


Zobrazení digitálních hodin • zobrazení stavových informací • informace o volajícím; vpravo září informační dioda

Panasonic si jistě zamilují hračičkové: vnější LCD displej lze rozzářit jednou ze sedmi barev: modrá, zelená, oranžová, růžová, purpurová, tyrkysová a bílá. Vše završuje duhová „barva“ – v tomto módu displej rychle mění jednotlivé barvy. Každé události lze navíc nastavit rozdílné barvy: například modrou pro příchozí hovory, bílou pro budík, zelenou pro textové a růžovou pro multimediální zprávy. Různé barvy lze také přiřadit k jednotlivým kontaktům. Zkrátka – počet kombinací značně přesahuje schopnost zapamatování si, co která barva značí.


V následující kapitole zhodnotíme vnitřní displej, telefonování, práci se zprávami a prozkoumáme funkce organizéru.

Témata článku: Panasonic, Véčko, Motorola MPx200, Panasonic GD67, Panasonic GD87, Panasonic GD95, Panasonic X70, Slušná kapacita, Vnější anténa, Starý způsob, Vícenásobný stisk, Král


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34