Pár tipů na dovolenou: roaming na konkrétních příkladech

Dnešní článek o roamingu je zaměřen spíše prakticky a je určen zejména pro ty, kteří potřebují za hranicemi i nadále zůstat v kontaktu se svými blízkými. Článek ukazuje několik konkrétních příkladů, jak se v roamingu chovat a jak postupovat.
Pár tipů na dovolenou: roaming na konkrétních příkladech
Dnešní článek o roamingu je zaměřen spíše prakticky a je určen zejména pro ty, kteří potřebují za hranicemi i nadále zůstat v kontaktu se svými blízkými. Článek ukazuje několik konkrétních příkladů, jak se v roamingu chovat a jak postupovat.

Co všechno platím, když jsem v zahraničí?

S mobilním telefonem platíte v zahraničí všechny příchozí hovory a všechny odchozí hovory. Příchozí SMS jsou většinou zdarma a odchozí SMS se platí. Pokud budete volat do své hlasové schránky, platíte stejně jako za hovor do ČR. Kromě Oskaret a Go platíte také za volání na infolinku, a to jako byste volali do ČR. Uživatelé Paegas Assistent se pak musí připravit na to, že při volání ze zahraničí budou platit jednak odchozí hovor do ČR a jednak ještě další poplatky (viz ceník této služby). Služba Eurotel Assistent ze zahraničí nelze využít.

Podle čeho se vlastně řídí cena příchozího hovoru v zahraničí?

Cena příchozího hovoru do zahraničí se řídí cenou odchozího hovoru do daného státu (samozřejmě bez použití internetového volání jako je Internet Call, NetCall-55 a Volám 77). Příchozí hovor v Německu tedy stojí to samé jako odchozí hovor z vašeho mobilního telefonu z ČR do Německa.

Co se děje, když jsem v Německu a volám známým, kteří jsou v Itálii?

Pokud vy budete s vaším mobilním telefonem v SRN a budete volat vašim známým z Čech, kteří jsou také na dovolené se svým mobilem, tak vy budete platit hovor ze SRN do ČR a oni odchozí hovor z ČR do Itálie. Platit tedy budete oba.

Pokud ale budete volat vašim známým na italské telefonní číslo (ať už pevnou telefonní linku nebo mobil), tak vy budete platit sazbu SRN – Itálie a vaši známí nic. Důležité ale je, že pokud používáte pouze Paegas Holiday Roaming, tak tento hovor nebudete moci uskutečnit.

Co se děje, když volám kamarádovi, který je se mnou na dovolené na Slovensku?

Jestliže oba dva máte mobilní telefon (nebo spíše SIM kartu) od českého operátora, tak když vy budete volat vašemu příteli, tak budete platit odchozí hovor do ČR a váš přítel pak bude platit odchozí hovor z ČR do SR. Platit budete tedy oba.

V případě, že by váš přítel měl předplacenou kartu slovenského operátora (ale může to být samozřejmě i tarifní program), tak vy budete platit vnitrostátní hovor v SR a on nebude platit nic. V případě předplacených karet vás ale takovýto hovor vyjde vždycky dráž než hovor do ČR. To je dané způsobem sestavování hovoru.

Co když volám příteli na mobil a on je zrovna v Chorvatsku?

Pokud budete volat z ČR vašemu příteli na mobil a on bude zrovna mimo naše území, tak vy budete platit běžnou sazbu za volání na mobilní telefon, jako kdyby byl váš přítel v ČR (tedy například běžnou sazbu pevná linka – mobil) a váš přítel bude platit odchozí hovor z ČR do Chorvatska.

Jak přijímat v zahraničí hovory co nejlevněji?

 • Pořiďte si Oskartu
 • Pořiďte si tamní předplacenou kartu – pokud vám někdo bude chtít zavolat, tak může použít internetového volání, s kterým bude platit okolo 10 Kč/min. a vy nebudete platit nic.
 • Zašlete textovkou člověku, s kterým chcete mluvit číslo nějaké telefonní budky či vašeho hotelového telefonu. On vám bude volat pomocí internetového volání za cenu okolo 10 Kč/min. a vy zaplatíte akorát cenu za odeslání SMS.

Jak volat ze zahraničí co nejlevněji?

 • Pořiďte si Oskartu, z předplacených karet je při hovoru delším než 30 sekund téměř vždy nejlevnější.
 • Pokud cestujete pouze po území Evropy a popřípadě Turecka, tak pro vás máme tip. Zákazníci sítě Paegas mají možnost ihned po uzavření smlouvy využívat tzv. Paegas Holiday Roaming. Aktivační poplatek v síti Paegas je 0 Kč. Velice elegantním a úsporným řešením je tedy aktivace tarifního programu Paegas 20 za 309,75 Kč měsíčně (včetně DPH) pouze na dobu jednoho měsíce (popřípadě vašeho pobytu v zahraničí). Onen paušální poplatek, který musíte zaplatit se vám při aktivním volání a posílání SMS velice rychle vrátí zpět.
 • Pro volání domů používejte Kartu X Českého Telecomu, ta je pro volání do ČR téměř vždy nejlevnějším řešením. Problém je ale v tom, že pro volání s Kartou X musíte použít tamní pevnou linku nebo SIM kartu tamního operátora, jelikož volání na tzv. zelené linky v zahraničí není většinou při roamingu zdarma. Pokud byste tedy například použili vaši českou SIM kartu pro volání na švýcarskou zelenou linku, tak za hovor budete platit.

Jak posílat SMS ze zahraničí co nejlevněji?

 • Aktivujte si na měsíc tarifní program Paegas 20 (viz výše).
 • Použijte tamní předplacenou kartu. Zde si ale musíte dát pozor, abyste neplatili víc než s použitím české předplacené karty. Cenám zahraničních předplacených karet ve vybraných státech se budeme v našem seriálu o roamingu ještě věnovat.
 • Ve Velké Británii můžete pro odesílání SMS také použít telefonní SMS budky.

Jak volat z ČR do zahraničí co nejlevněji?

 • V síti Eurotel používejte NetCall-55, místo klasické mezinárodní předvolby, která je v případě SR 00421… použijte číslo 55421…
 • V síti Oskar použijte službu Volám 77, kdy klasické mezinárodní předvolby, která je v případě SR 00421… použijete číslo 77421…
 • V síti Paegas použijte službu Paegas Internet Call, místo klasické mezinárodní předvolby, která je v případě SR 00421… použijte číslo 4200421…
 • V síti Českého Telecomu můžete využít službu Xcall, kdy namísto klasické mezinárodní předvolby, která je v případě SR 00421 použijete číslo 052421… Je tu ale jeden malý háček Xcall můžete využít pouze ve všední dny od 17 do 7 hodin a o víkendech a státních svátcích 24 hodin denně.

Doufám, že vám tento článek pomůže vyhnout se některým případným problémům a že vám také pomůže při cestě na vaši zahraniční dovolenou co nejvíce ušetřit. Přejeme vám hezkou dovolenou a mnoho příjemných zážitků.

Diskuze (13) Další článek: Trium Aria: opravdové překvapení (test)

Témata článku: Operátoři, O2, T-Mobile, Vodafone, Roaming, Pár, Tip, Příklad, Paegas internet, Pár tipů

Určitě si přečtěte