Pasákem koček v Palmu

Hry mimo tradiční škatulky oplývají neobvyklým námětem a jsou vtipně a dobře zpracovány. Mezi tento typ her patří i Herdin` Catz.
Existuje celá řada her pro kapesní počítače Palm. Hry logické, akční, RPG, hry stolní, a v neposlední řadě také hry ne zcela dobře zařaditelné mezi herní žánry. Tyto hry obvykle oplývají neobvyklým námětem a jsou vtipně a dobře zpracovány. Mezi tento typ her patří i Herdin' Catz.

Klepněte pro větší obrázekHra Herdin' Catz (do češtiny ne zcela dobře přeložitelný název, něco jako "pasení koček") pochází z dílny společnosti Notions Software, autora her jako např. Word Pak, KidZ Pak, či WordZearch. Námět hry je neobvyklý. Po displeji pobíhá smečka koček a vaším úkolem je, velmi zjednodušeně řečeno, usměrnit ji. Hra nabízí celkem pět světů (Tree World, Bug World, Fish World, String World a Cheese World), každý z nich nabízí vždy šest úrovní (Corral Craze, Rally Catz, Mouse Madness, Dog Run, Wicked Broomz, a World Finale). Jednotlivé úrovně se v každém ze světů liší různou (stoupající) obtížností, počtem koček, a jiným prostředím (např. první úroveň v pátém světě má stejný námět jako první úrovně v předchozích čtyřech světech, je však z nich nejobtížnější a nabízí jiné herní prostředí než úrovně předchozí). Před každým novým úkolem je vždy zobrazeno okno s instrukcemi. Každý úkol je časově omezen. V případě že nestihnete splnit zadaný úkol v časovém limitu, přijdete o jeden z životů. Celkem máte tři životy, pokud o všechny přijdete, musíte daný svět začít zdolávat úplně od začátku. V prvních úrovních je vaším úkolem zahnat do ohrady určený počet koček, v druhé úrovni musíte kočku (kočky) provést překážkovou drahou (na jejímž konci je čeká vytoužená strava;), ve třetí úrovni musíte zahnat do ohrady smečku myší, v úrovni čtvrté musíte kočku (kočky) dovést k misce s jídlem(cestu vám ovšem křižuje velký pes připravený kdykoli vás sežrat), v páté úrovni je vaším úkolem kočky uchránit před zametajícím koštětem a zahnat je do ohrady (celý úkol je ztížen neustále se pohybujícím otvorem pro vstup do ohrady), ve vytouženém finále je vaším úkolem lovit si potravu (jakou, to záleží na daném světě).

Klepněte pro větší obrázekNa obrázku vidíte první úroveň "Stromového světa". Vaším úkolem je zahnat určený počet koček do ohrady a dát přitom pozor, aby kočky neutíkaly dveřmi v pravé spodní části okna. Kočku ovládáte tužkou, a to tak, že umístíte tužku za kočku a provedete tah ve směru, ve kterém chcete aby se kočka pohybovala. Tuto akci opakujete neustále až do doby, kdy kočka dorazí k vámi stanovenému cíli. V pravé horní části displeje se nachází indikátor úrovně ve které se právě nacházíte, vedle něj naleznete symbol hodin společně se zbývajícím časem, zcela vpravo jsou zobrazeny symboly koček indikující počet zbývajících životů.

Závěr: Herdin' Catz je neobvyklá, leč velmi zdařilá hra. Velmi mne upoutala propracovaná grafika jednotlivých úrovní (jak ve verzi v odstínech šedi tak ve verzi barevné) a také vynikající ovládání a hratelnost. Skvěle jsou rozděleny úrovně obtížnosti - jestliže jste s nastavenou úrovní "Easy" dohráli celou hru během hodiny, vyzkoušejte zbývající úrovně obtížnosti, obzvláště poslední vám dá zabrat. Herdin' Catz je podle mne jedna z nejlepších her a vřele vám ji doporučuji - určitě si ji oblíbíte.

Závěrečné hodnocení:
+ zajímavý námět
+ grafika
+ hratelnost
+ propracované úrovně obtížnosti
+ zobrazování instrukcí před každou novou úrovní
- velikost aplikace (aplikace po instalaci zabírá 205 kB RAM !!!)
Herdin' Catz 1.4
shareware - $10
Autor: Notions Software
Zdroj: Palmgear H.Q.
Testováno na Palm IIIx, Palm OS 3.5.2
Aplikace po instalaci zabírá 205 kB RAM.

Váš názor Další článek: Oskar má již přes 400 tisíc zákazníků

Témata článku: Nový úkol

Určitě si přečtěte