Pebble Time: jdou proti Apple Watch i Android Wear

[Test] Chytré hodinky Pebble Time právě míří ke svým prvním majitelům. Já je používám už několik týdnů a tady jsou moje zkušenosti.
Pebble Time: jdou proti Apple Watch i Android Wear
Kapitoly článku

Android nebo iOS?

Silnou schopností hodinek Pebble je jejich podpora obou hlavních mobilních platforem. Přesto se ale šíře podpory liší a hlavně vinou Apple je na iOS o poznání menší. Pebble podporuje notifikace s doplňkovými akcemi z Android Wear. Tedy stejně jako na Android Wear hodinkách i na Pebble můžete na zprávu rovnou odpovědět z hodinek. U iOS podobný typ notifikací není ve veřejném API, takže je podporují pouze hodinky Apple Watch. Týká se to i využití mikrofonu, kde můžete na Androidu vaši odpověď nadiktovat u všech notifikací podporujících odpověď, u iOS tuto funkčnost nabídne jen aplikace Gmail.

Pokud Apple svou platformu trochu uvolní (dozvíme se na WWDC) a umožní i ostatním výrobcům napojení na funkce, které využívá Apple Watch, Pebble je bezesporu do hodinek doplní. Zatím je ale podpora na iOS chudší než na Androidu.

Pebble Time podporují jen komunikaci přes Bluetooth 4.0 včetně podpory Low energy. WiFi tedy nemají, ale u Time se výrazně zlepšil dosah Bluetooth. Nyní i v bytě přes stěny hodinky komunikují s mobilem na deset metrů, při přímé viditelnosti klidně na 15 metrů.

Plast, kov a sklo

Samotné hodinky Pebble Time mají tvar zaobleného kvádru s rozměry 40,5 × 37,5 × 9,5 mm. Tělo je z větší části plastové a mírně prohnutá spodní strana kopíruje tvar zápěstí. Displej kryje nepatrně vypouklé sklo Gorilla Glass s antireflexem a vrstvou proti otiskům prstů, které po stranách doplňuje kovový rámeček. Díky tomu hodinky lépe odolávají každodennímu životu, nehrozí jim oťuknutí okraje skla jako u Apple Watch a obraz je čistší než u plně plastových původních hodinek. Konektor pro nabíjení se z pohodlného boku přesunul na zadní stranu, takže hodinky při dobíjení už budete muset sundávat. Stále jde ale o magnetický konektor, takže koncovka kabelu sama přiskočí na požadované místo. Tento konektor současně využijí chytré řemínky Smartstrap, protože kromě napájení hodinek funguje i jako datový port s výstupem napájení. Nabízí se třeba GPS, nebo snímání tepu. Zatím se ale žádný Smartstrap neprodává.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na hodinkách není jediná hrana rovná, vše je zaoblené včetně spodní části kopírující tvar zápěstí.

Použitý řemínek je zcela standardní 22mm, které koupíte v každém hodinářství. Nic speciálního jako u Apple Watch nebo obtížně odpojitelného jako u Android Wear. Dodaný řemínek má navíc šoupátka pro rychlé odepnutí bez nářadí, takže výměna řemínku může být otázkou pár sekund stejně jako u Apple Watch.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mikrofon, zatím využitelný jen pro odpovědi, je vpravo dole. Nabíjecí konektor se z boku přesunul na záda, kde se k němu budou připojovat chytré pásky. A ano, mám hodinky podepsané svým jménem, jedna z výhod aktivních vývojářů pro Pebble, kteří dostali předprodukční vzorky

Hodinky jsou dostupné v černé, bílé a červené variantě. Čelní strana je ale vždy s černým rámečkem okolo displeje. Pouze u bílé verze je kovový rámeček o něco světlejší. Celokovové Time Steel se budou prodávat ve stříbrné, černé a zlaté verzi.

Tlačítka na boku poskytují jasný stisk s rozpoznatelným cvaknutím při sepnutí. Vlevo nahoře je zpět, vpravo pak nahoru, OK a dolů. Vpravo dole pak našel místo mikrofon. Reproduktor ale hodinky nemají, takže s nimi nemůžete telefonovat jako s Apple Watch. Mikrofon zatím můžete využít jen k diktování odpovědí a bohužel mezi několika jazyky není podporovaná čeština, i když rozpoznávání probíhá na telefonu a Android i iOS češtinu při hlasovém diktování podporují. Pebble využívá pro rozpoznávání službu třetí strany a podporu češtiny neplánují.

Nevšední displej

Displej jako na Pebble Time jsme viděli už u fitness hodinek Garmin vivoactive, tady jde ale o speciální verzi pro Pebble. Rozlišení displeje 144×168 nevypadá na papíře nějak jemně, čitelnosti to ale nevadí. Vývojáři si hrají s pixely a i díky kapacitě paměti a výkonu to připomíná pixelart grafiku ze starých počítačů. Displej pro Pebble Time už nevyrábí Sharp ale Japan Displays, technologie je ale podobná. Označení e-paper není plně nejšťastnější, protože si to lidé pletou s e-inkem z elektronických čteček, obraz ale skutečně připomíná víc papír než tradiční displej.

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání displeje s předchozími Pebble Watch - ve tmě s podsvícením, v šeru a na plném světle.
Na displeji Pebble Time je všech 64 barev, které dokáží zobrazit

Displej nespotřebovává téměř energii, když jen udržuje obraz na displeji. Díky tomu s vhodným ciferníkem a s vypnutým Bluetooth dosáhnete výdrž v desítkách dnů. V běžném použití s neustálou komunikací s telefonem hodinky vydrží pět až sedm dní. Displej, podobně jako papír, je nejlépe čitelný na slunci. Ve tmě pomáhá podsvětlení, které se zapne samo po příchodu notifikace nebo po zatřepání zápěstím. Celkem můžete využít 64 barev, není to mnoho, a navíc barvy nejsou moc kontrastní. V horším světle se tmavé odstíny ztrácejí, ani na plném slunci pak nebudou červená nebo modrá působit sytým jasným dojmem. Při správné barevné kombinaci ale barvy pomáhají odlišit typ informace a při troše snahy s laděním vypadají i fotky na displeji využitelně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple Watch nabízí výborný displej se slušnou čitelností i na ostrém světle, není ale zapnutý trvale. Pohotovostní režim Android Wear není pro ostré světlo vhodný.

Jestli si mám vybrat mezi trvale zapnutým pasivním displejem a jen občas viditelným aktivním displejem, pasivní se chová z hlediska využitelnosti lépe. OLED displeje v Android Wear nabídnou úsporný trvale zapnutý režim, ten ale na denním světle ztrácí čitelnost. Displej v Pebble je vidět neustále a navíc vydrží násobně déle ve srovnání s jinými chytrými hodinkami.

Fitness funkce

Pebble Time obsahují akcelerometr a digitální kompas. Dokáží tedy zastat funkci krokoměru a zaznamenají vaši aktivitu. Pro záznam GPS už musíte vyběhnout i s mobilem. Existují aplikace běžící jen na hodinkách (Misfit), případně hodinky slouží jako displej mobilní aplikace (Runkeeper). Díky vodotěsnosti se dají hodinky Pebble použít i při snímání plavání. Jestli vyžadujete snímání tepu nebo GPS, Garmin vivoactive to zajistí lépe. Pebble Time ale dokáží nahradit základní krokoměry.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Při běhu si na hodinkách zobrazíte aktuální stav vaší aktvity. Mezi dostupnými aplikacemi je třeba Tripadvisor s doporučeními v angličtině pro okolí. Zaplněný je i českými reáliemi.

Obstojí Pebble Time proti konkurenci?

Jestli používáte iPhone, neobracíte každou korunu a nevadí vám nabíjet každý večer, jsou originální Apple Watch lepší. Pokud v kapse máte něco s Androidem a potřebujete Google Now karty nebo dotykový displej, je nabídka Android Wear hodinek docela široká.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pebble Time jsou výrazně nižší než 42mm Apple Watch, půdorys na ruce je jinak velmi srovnatelný

Pebble Time oproti všem excelují v dlouhé výdrži. Když vám po pár dnech oznámí, že jim zbývá 20 %, znamená to jen, že by bylo fajn, kdybyste během následujících 24 hodin někde našli dobíjecí kabel. A když ho po ruce nemáte, vypnete Bluetooth a hodinky pak vydrží klidně ještě další týden. Trvale zapnutý displej nemusíte probouzet nějakým gestem, prostě čas vidíte, když potřebujete.

Oproti konkurenci si vás Pebble Time získá i hravými animacemi v prostředí. Ať už je to vysmátá hvězdička při vybrání položky nebo pštros strkající hlavu do písku při vypnutí upozorňování od aplikace. Animované jsou i přechody mezi aplikacemi a položkami. Animace přitom ovládání nebrzdí, jen pomáhají vdechnout duši uživatelskému prostředí a přitom nesklouzávají k infantilnosti.

Díky podpoře iOS i Androidu nemáte u hodinek Pebble pocit, že byste se upisovali jednomu systému a můžete v budoucnu změnit volbu telefonu. Podpora Windows pro telefony je otázkou, výrobce tomu nedává žádnou prioritu, na druhou stranu neháže klacky pod nohy těm, co se to snaží naprogramovat. Spíše se ale spokojte s tím, že pro Windows to hodinky nejsou.

Cena Pebble Time vychází přibližně na šest a půl tisíce korun, tedy zhruba v zóně levných Android Wear hodinek. Pokud si ale nejste jisti, zda chytré hodinky opravdu potřebujete, oslovit vás můžou i předchozí černobílé Pebble. Nyní budou levnější a noví majitelé Pebble Time se jich budou zbavovat. Do konce roku by měly dostat Timeline a dle potřeby nahrávané aplikace jako Pebble Time. Osobně bych se už chytrých hodinek nevzdal. Mobil nemusím tak často vytahovat z kapsy, trvale jej mám na tichý režim a na hodinky mi směřují jen podstatná upozornění. 

Upozornění: zde testované hodinky jsou předprodukční vzorek. Firmware a mobilní aplikace jsou ale už finální. Tvar, výbava a materiály na hodinkách se už nezměnily. Finální verze obsahuje jiný dobíjecí kabel, proto ten předprodukční tady neukazuji, aby to zbytečně nemátlo.

Témata článku: Apple, Video, Recenze, Wear OS, Nositelnosti, Misfit, Pebble, Apple iPhone 4GB, Ostré světlo, Výborný displej, Podobný typ, Aktivní vývoj, Jasný stisk, Oblek, Android Wear, Velký nedostatek, Aktivní displej, Tim, Hvězdička, UPI, Magnetický konektor, Starý počítač, Kvádr, Zapnutý režim, In Karty


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 49

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

** Tmavý režim v telefonu opravdu umí šetřit baterii ** Google kvůli tomu přebarvuje všechny své aplikace ** Černé bude i iOS

Vladislav Kluska | 32