Pécéčka ustupují, Palm roste jako divý

Palm Inc. stále drží více než stoprocentní meziroční růst: kde jste, výrobci osobních počítačů?
Konec roku zastihl výrobce osobních počítačů v těžké depresi, jednoho vedle druhého. Problémy s odbytem, jasné známky zastavování růstového trendu v prodeji PC ohlašuje Compaq, Dell, Gateway stejně jako HP – a stejně jako Apple, ať ji už mezi výrobce osobních počítačů řadíme nebo ne. Akcie všech těchto firem byly silně zasaženy, stejně jako akcie dalších firem, které léta těžily z boomu PC – výrobců software (Microsoft), výrobců počítačové grafiky, výrobců pevných disků či výrobců pamětí.

Ale na druhém břehu je veselo: Palm Inc. totiž ohlásil vynikající kvartální výsledky, které znamenají meziroční nárůst opět o více než 100 %, konkrétně o 102 %. Obrat za kvartál činil 522 mil. dolarů, bylo dodáno 2,1 mil. kapesních počítačů za čtvrtletí a firma má také slušný zisk ve výši 20,3 mil. dolarů za kvartál. Celkový počet prodaných Palmů se tak vyšplhal na značku 10,9 miliónů – to je pořád málo v porovnání se sto milióny prodaných PC za rok, ale už docela dost ve srovnání s jednotlivými výrobci: příští rok pravděpodobně Palm prodá víc kapesních počítačů než nejúspěšnější světový výrobce osobních počítačů (Compaq nebo Dell, zřejmě) strojů třídy PC.

Je tento trend něčím dočasným, zvrátí se situace nebo se už dá osobním počítačům pomalu kopat hrobeček? První dvě varianty vývoje jsou asi vyloučené, ale i třetí je nepravděpodobná. Nejspíše se dá očekávat vývoj podobný jako u mobilů – vedle osobních počítačů, které si plus mínus udrží své silné postavení v prodeji a u náročnějších aplikací zůstanou ještě dlouho (navždy?) nenahraditelné, se bude ve vlastnictví osob objevovat nový přístroj: mobilní počítač se schopnostmi mobilního (bezdrátového) přístupu k Internetu, či případně mobilní telefon se schopnostmi mobilního počítače. A protože už nyní mobily v počtu prodaných kusů, o růstu ani nemluvě, rychle předstihují PC, dá se očekávat, že podobnou cestou se vydají i kapesní počítače. Palm coby lídr může myslet na budoucnost v nejrůžovějších barvách, i když bez konkurence nezůstane.

Váš názor Další článek: Kladivo na Sagemy

Témata článku: Palm, Software pro mobily, Software pro PC

Určitě si přečtěte