Pevné telefony ještě nevzdávají boj

Existuje ještě něco jiného k telefonování než mobily? Kupodivu ano: v Evropě se stále provolá trojnásobně minut z pevných linek než z mobilů. Jejich provozovatelé ještě nehodlají odkráčet do historie.
Pevné telefony ještě nevzdávají boj
Nelehko by v diskusi odolával zastánce pevnolinkové telefonie proti mobilům: bude označován za zpátečníka, za osobu, která si nevidí dopředu ani na špičku nosu a pravděpodobně bude napadán za to, že si dovoluje fandit těm hrůzným polostátním telekomům, jejichž jediným posláním a podnikatelským cílem do budoucna by mělo být předání žezla mobilním operátorům a následně tiše zesnout.

Zajímavé statistiky týkající se evropského trhu (zdroj: Analysys) ale potvrzují, že pevnolinkové telekomy vyklidily zatím jen část území. I když je růst mobilní telefonie nevyhnutelný, k vyhlášení svého Posledního Mohykána, posledního uživatele linkového telefonu mají ještě hodně daleko. Pro rok 2004 se totiž v Evropě protelefonuje stále asi třikrát více minut z pevné linky než z mobilu – přibližně 900 miliard minut proti asi 350 miliardám. Tento poměr se má v dalších letech postupně obracet ve prospěch mobilních minut, ale až v hodně vzdáleném roce 2009 má dojít k vyrovnání. Oba typy telefonování si připíší asi 650 miliard minut. (Znamená to také, že během těchto let vzroste počet provolaných minut asi o 10 %, tedy jen velmi málo).

Poučné je převést toto srovnání na finance, na tržby z volání. Už letos má být poměr tržeb téměř vyrovnaný, jak za mobilní hovory, tak za linkové se má utržit asi 95 miliard dolarů, linkové nepatrně vedou. V roce 2009 ale mají už mobily vést výrazně: 110 miliard proti 65 miliardám. Jde samozřejmě jen o odhady a předpovědi, ale jejich zdroj má dobrou reputaci. Z uvedených čísel také lze vyvodit, že analytici očekávají postupný pokles hovorného, zejména u mobilů. Jestli jsou dnes téměř trojnásobně dražší než linkové, v roce 2009 mají stát jen asi dvakrát více.

Jsme pohodlní

Jak se mohou a budou linkové telekomy bránit postupnému ústupu ze slávy? S využitím známého postupu „Jestli je nemůžeš porazit, přidej se k nim“: nabídkou integrovaných připojení, které budou umožňovat na jednom účtu jak linkový, tak mobilní tarif, s množstvím dalších výhod a pokročilých funkcí. Většina telekomů totiž majetkově spojuje jak linkové, tak mobilní operátory. Někde vlastní stoprocentní podíl, jinde menší (český případ ČTc-Eurotel není žádnou evropskou výjimkou), takže nejde o boj mezi oběma technologiemi, ale spíše o nalezení jakéhosi kombinovaného potenciálu.

Zásadnější změnou, než jsou jen dva telefony na jednom účtu, ale bude postupná penetrace broadbandu a bezdrátových sítí, ať už s krátkým dosahem (WiFi) nebo městských (á la WiMax). V této situaci se začne rozdíl mezi mobilním a linkovým telefonem náhle stírat – telefon bude vlastně vždy mobilní. Hovory bude přesměrovávat přes mobilní síť nebo prostřednictvím VoIP přes místní internetovou konektivitu, kterou si bude brát „ze vzduchu“. Volba mobilního telefonu oproti linkovému je dnes velmi často určována pohodlností a ne dostupností: dle výzkumů se asi 30 % hovorů realizuje přes mobil, ačkoli v daném místě existuje linkový telefon (tj. typicky v domácnostech či firmách).

Dokud není pozdě

Vítězem se tak může stát společnost, která bude dodávat lokální či městský širokopásmový Internet. Ta se vlastně pro řadu osob může stát i jejich telefonním operátorem. Zde je ale situace značně zamotaná: touto firmou se může stát mobilní operátor (přes 3G), linkový telecom, provozovatel kabelové televize, případně provozovatel elektrické rozvodné sítě (powerline Internet). Nebo také kdokoli z tisíců různých lokálních provozovatelů, kteří si na nejvyšší stožár v okolí píchnou vysílač a začnou zářit do okolí. Toto však slušně nahrává právě linkovým telecomům. Obvykle disponují velkou datovou kapacitou, kterou pokrývají celé území daného státu, stejně jako „armádou“ techniků v terénu, schopných zavádět a udržovat datové, linkové i bezdrátové sítě.

Velké telecomy si zatím nezaslouží odpis do starého železa; jejich možnostem i schopnostem se zatím málokdo vyrovná. Bylo by ovšem potřeba – a to neplatí zdaleka jen pro ČR – aby se probudily ze své určité letargie a uvědomily si, že se musí chovat jako sice silný, ale ohrožený druh. Že musí provést zásadní změnu, dokud ještě není pozdě.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Telefony

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Johnny 29. 6. 2004 14:53:02

    vzpomente si na to, az pujdete volit. Levicova vlada je cesta do pekel,...

  • Koumal 28. 6. 2004 12:00:41
    Tak vám teda řeknu jak je volání z Telecomem pro spořivého člověka...
  • Karol 28. 6. 2004 10:35:16
    Hm, no to je fakt ze z mobilu ide zvuk len 9600 bit/s, ale zase je ovela...
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

** Za 3 500 Kč se chlubí třídenní výdrží ** Dosáhne na ni díky 5 020 mAh akumulátoru a Endurance módu ** Chcete ale používat Android bez barev?

15.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 23


komerční sdělení

Komerční sdělení