Philips 530 (velký test)

Philips překračuje svůj stín. Nový model 530 má špičkový barevný displej, výborné vyzváněcí melodie, vestavěné rádio, lze k němu přidat digitální fotoaparát. Přečtěte si rozsáhlou recenzi, kterou doplňuje galerie s téměř sto padesáti obrázky.
Philips 530 (velký test)

Rychlé odkazy

 minirecenze pro ty, kteří spěchají
 • parametry telefonu v katalogu mobilů
 • novinka: fotogalerie se všemi obrázky   
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Philips u nás nepatří ke značkám, které by drtily špičky mobilních žebříčků. Je to nenápadný výrobce, v jehož portfoliu bývaly hlavně levné telefony pro nenáročné uživatele. Až v poslední době, kdy se na svět dostaly třeba modely 820/825, Philips ukázal, že umí vyrobit i poměrně vybavené mobily, jejichž cena se navíc nemusí pohybovat v závratných výškách. Fisio 820 je dnes mimochodem nejlevnější telefon s podporou Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Originální obrázky nového Philipsu 530

Philips se v současné řadě mobilních telefonů vzdal značky Fisio, své novinky označuje pouze číslem. Už dříve jsme psali o jednoduchém stylovém véčku Philips 330, dnes je zde telefon klasické konstrukce s barevným displejem a atraktivními hudebními funkcemi: Philips 530.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Že vypadá trochu jako Motorola C350?

Philips 530 je mobil střední třídy, který se do několika týdnů začne se prodávat za cenu kolem šesti a půl tisíc korun. Sám výrobce svůj telefon cílí na mladé uživatele, marketingová komunikace skloňuje slova jako párty nebo DJs; ale žádný strach, mobil klidně mohou používat i ostatní.

 Takhle opravdu nemusíte vypadat

Design a konstrukce: má kovové kryty

Philips 530 je mobilní telefon klasické konstrukce. (V angličtině se pro takové telefony používá výraz candy bar, což je čokoládová tyčinka – přeneseně vlastně lízátko. Véčkům se oproti tomu říká clamshell – lastura). Z čelního pohledu jde o přísný obdélník, design ale díky zakulacené čelní a spodní ploše není nijak fádní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Říkejme mu lízátko

Telefon je nejhezčí při pohledu z boku, kdy vynikne úzká lišta ze všech stran ohraničená modrým plastovým proužkem. Při porovnání rozměrů a hmotnosti s ostatními telefony vychází, že Philips 530 je malý (106 x 46 x 18 mm) a lehký (80 g) mobil. Kvalita zpracování je průměrná, telefon při promačkání mírně vrže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti: mobil v ruce a s platební kartou

Ačkoli je kostra telefonu vyrobena z modrého, poloprůhledného plastu, na většině plochy je na něm připevněn plech z leštěného kovu. Kryty nejsou výměnné, sejmout lze pouze zadní část, pod níž objevíme baterii a v další vrstvě kartu SIM. Pouze se sejmutým krytem se také dostaneme ke konektoru pro externí anténu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Povrch telefonu je z kovového plechu • pod průhledným krytem je vidět pásková anténa 

Baterie je typu Li-Ion, má kapacitu 720 mAh a podle výrobce vydrží až 300 h (přes dvanáct dnů) v pohotovosti, nebo 360 min (šest hodin) hovoru. Skutečnost je samozřejmě nižší, ale konkrétní čísla nedokážeme odhadnout, způsob používání telefonu při testování se výrazně liší od běžného života. Zahraniční recenzenti si ale výdrž celkem pochvalují, Philips 530 podle nich vydrží tři až čtyři dny na jedno nabití. Zajímavá je hodnota vyzařování telefonu směrem do hlavy: 0,251 W/kg je jeden z nejlepších výsledků, Philips je v žebříčku druhý za Sony Ericssonem Z600.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nahatý telefon • upevnění karty SIM pod plechovým páskem

Průhlednost není u plastových prvků samoúčelná. Jsou totiž pod nimi umístěny silné světelné diody, které během vyzvánění blikají do rytmu melodie. Tento efekt barevné hudby je velice atraktivní a pro cílovou skupinu s ním Philips může mít bod navíc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velmi minimalistický pohled na boky telefonu

O klávesnici a displeji si povíme víc za okamžik. Na levém boku jsou dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti zvonění a zvuku ve sluchátku, na pravé straně se na stejné pozici objevil infraport. Dvě tmavé čárky ve spodní části bočních ploch označují místa, která je třeba stisknout pro odejmutí zadního krytu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční tlačítka • infraport  • „zde stiskněte“

Zadní strana telefonu je opět zajímavá úzkým modrým proužkem uprostřed kovového krytu; je v něm zvýrazněno označení telefonu. V horní části najdeme otvory pro provléknutí poutka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda telefonu jsou opravdu nejhezčí • očko pro provléknutí poutka 

Philips 530 nemá klasický systémový konektor, pryžová krytka ve spodní části chrání zdířku nabíječky a konektor pro připojení sluchátek nebo přídavného digitálního fotoaparátu. Jedná se o miniaturní jack, takže běžná sluchátka s telefonem nelze použít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pryžová krytka chrání konektory ve spodní části mobilu

Klávesnice: možná až příliš tuhá

Uprostřed klávesnice zaujme oválný prvek, který obkružuje tlačítko pět. Nesnažte se jej mačkat, je to totiž reproduktor, kterým Philips vyzvání, hraje a hlasitě hovoří. Podobný ovál o kousek výš skrývá ve svém středu čtyřsměrný a k tomu ještě mačkací joystick, hlavní ovládací prvek telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Externí reproduktor a joystick

Nad displejem najdeme modrý ovál ještě jednou, tentokrát je v něm sluchátko a světe div se, po jeho stranách jsou dvě tlačítka. Nevzpomínám si na žádný další mobil, který by nevyužité místo v hlavě obsadil dalšími tlačítky; je to dobrý nápad. Philips tlačítkům přisoudil funkce, na které vsadil všechno a o kterých se později ještě víc rozepíšu: vestavěné rádio a aplikaci pro mixování vyzváněcích melodií BeDJ.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoúčelová tlačítka pro aktivaci rádia a funkce BeDJ


V následující kapitole dokončíme část věnovanou klávesnici a podíváme se na displej, který patří mezi nejlepší. Ovládání Philipsu 530 je opět velmi specifické, s joystickem si na něj ale rychle zvyknete.

 

Témata článku: Philips, Recenze, Alcatel One Touch 715, Motorola C350, Nokia 3100, Philips 330, Philips 530, Philips Fisio 820, Sagem myX-6, Siemens M55, Siemens MC60, Sony Ericsson T230, Zvuková nahrávka, Splněný úkol, Dostupná možnost, Velký test, Naprostá špička, Nevyužité místo

Určitě si přečtěte

Huawei Mediapad M3 Lite 10: Překvapivě zajímavý společník [recenze]

Huawei Mediapad M3 Lite 10: Překvapivě zajímavý společník [recenze]

** Po vzoru 8palcového modelu má i ten 10palcový čtečku otisků prstů ** Zaujme kvalitní kovovou konstrukcí a čtveřicí reproduktorů ** S papírově horších hardwarem se dokáže vyrovnat s grácií

Včera | Měchura Milan | 6

BlackBerry Motion: Tak trochu jiný Android [recenze]

BlackBerry Motion: Tak trochu jiný Android [recenze]

** Ostružina bez klávesnice, která se musí spolehnout na jiné přednosti ** Surový výkon to určitě nebude, navrch má naopak software ** Zařízení je určeno pro ty, kteří vědí, co od mobilu chtějí

14.  1.  2018 | Láska Jan | 21

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

12.  1.  2018 | Herodek Martin | 8

LG V30: Neprávem opomíjený klenot [recenze]

LG V30: Neprávem opomíjený klenot [recenze]

** LG V30 přichází bez druhého displeje, avšak s minimálními rámečky ** Novinkou je certifikace IP68 a armádní MIL-STD-810G ** Evropská verze tentokrát podporuje bezdrátové dobíjení (Qi)

7.  1.  2018 | Měchura Milan | 39

Motorola Moto G5s Plus: všeho tak akorát [recenze]

Motorola Moto G5s Plus: všeho tak akorát [recenze]

** Povedená střední třída s minimálními úpravami systému ** Dobře zpracovaný a funkčně vyvážený telefon sráží vyšší cena ** Bohužel je bez podpory Moto Modů

4.  1.  2018 | Herodek Martin | 7

Asus Zenfone 4 Selfie Pro: Splněný sen selfie maniaka [recenze]

Asus Zenfone 4 Selfie Pro: Splněný sen selfie maniaka [recenze]

** Asus Zenfone 4 Selfie Pro zaujme každého, kdo rád a často fotí sebe sama ** Kvalitou čelních kamer patří ke špičce, ostudu neudělá ani tou zadní ** Potěší i vzhledem, výdrží baterie a očištěným prostředím

31.  12.  2017 | Miksa Martin | 8

Apple iPhone X: přichází modla [recenze]

Apple iPhone X: přichází modla [recenze]

** Stabilizovaný teleobjektiv je skvělý ** Výdrž je srovnatelná s iPhonem 8 Plus ** Face ID funguje úplně fantasticky

24.  12.  2017 | Michlovský Jakub | 178

Huawei Mate 10 Lite: za lidovku bez velkých rámečků [recenze]

Huawei Mate 10 Lite: za lidovku bez velkých rámečků [recenze]

** Mate 10 Lite přináší bezrámečkový displej do cenové kategorie do 10 tisíc Kč ** Nabízí rovnou čtveřici fotoaparátů, po dvou na každé straně ** Starší a slabší procesor Kirin 659 se pak snaží zachránit 4GB RAM

21.  12.  2017 | Měchura Milan | 11