Philips Azalis 288: úspěšná odtučňovací kůra

V polovině února jsme psali o mobilu Philips Azalis 238, jež se dočkal kladného hodnocení, i když měl několik nedostatků. Ty spravil nový Azalis 288. Co se změnilo k lepšímu?
Philips Azalis 288: úspěšná odtučňovací kůra
V polovině února jsme psali o mobilu Philips Azalis 238, jež se dočkal kladného hodnocení, i když měl několik nedostatků. Ty spravil nový Azalis 288. Co se změnilo k lepšímu?

Z tlouštíka hubeňour

Podívejme se nejprve, co se změní zvenčí. Jak je patrné z obrázků, Azalis 288 nepatrně změní design přední masky. Ten je nyní elegantnější, dodávat se bude ve dvou barevných kombinacích. U Philipsu vyslyšeli negativní ohlasy na tloušťku modelu 238, která činila tři centimetry. Nová 288 zhubne o sedm milimetrů čímž dosáhne mnohem kompaktnějších rozměrů, sníží se i hmotnost díky Li-Ion baterii na 97 gramů. Jedinou vadou na kráse je vcelku dlouhá anténa.

Známé ovládání

Ovládání telefonu bude probíhat v podstatě stejně, jako u starší 238. Počet tlačítek se nezmění, zůstává velké čtyřsměrové tlačítko, které jsme mohli vidět již za dob „Savvyka“ a také tlačítko pro přímé připojení na WAP, díky kterému jistě mnoho z nás přišlo o nějakou tu kačku. Stavba menu zůstává zachována, rotující ikonky mi připadají velmi přehledné a intuitivní zvláště pro začínající uživatele (no, mně zase až tolik ne, pozn. šéfredaktora).

Azalis 288 si ponechá wapový prohlížeč ve verzi 1,1, který umožní nastavení více profilů připojení pro různé operátory. Zůstává i několik výrobcem přednastavených vyzváněcích profilů. Smajlíci byli hlavním lákadlem již původního Savvyho, u Azlisu 288 je jich celkem 50, veselé obrázky však lze zasílat jen na telefony Philips, u ostatních značek se objeví jen jejich zjednodušená verze, jak ji známe z emailů a chatů. Všechny příznivce klasického Arkanoidu ani model 288 neošidí, další novou hru však nenajdeme. Snad nejzajímavější funkci Azalise 238 bylo hlasové ovládání v pravém slova smyslu. To zůstane zachováno bez větších změn. Stále budeme moci číst zprávy, přepínat profily a vytáčet čísla pouhým hlasem. Jediné, co z hlasového ovládání chybí, je diktování krátkých textových zpráv. Snad se jednou dočkáme i této vymoženosti.

A co nového?

Každý z nás jistě uvítá snížení tloušťky telefonu. To ovšem není jedinou novotou Azalise 288. Starší 238 byla a je se svou Mi-MH baterií o kapacitě 670 mAh naprostým rekordmanem co se pohotovosti i času volání týče. Uznejte, že výdrž přes 220 hodin v testu M90 je fascinující. Prvenství dvěstětřicetosmičce však 288 nevezme, je sice vybavena Li-Ion baterií, ovšem o nižší kapacitě 550 mAh. Výrobcem udávaná pohotovostní doba je o 150 hodin kratší než u 238, tedy 350 hodin, i tak jde o úctyhodný výkon. Nechvalme však dne před večerem a počkejme si, až nás Azalis 288 poctí svou návštěvou v redakci.

Z funkčních novinek je to přítomnost upomínek na 28 poznámek, ten se hodí každému více zapomětlivému uživateli. Na výběr máte devatenáct melodií plus tři vlastní oproti 13+1 u Azalise 238. K vyzvánění se váže další novinka – konečně si můžete stahovat vyzváněcí melodie z webu Philipsu.

Má šanci uspět?

I když se Azalis 288 od svého staršího bratříčka mnoho lišit nebude, udělal Philips zase malý krok kupředu a nadstandardní funkce (Li-Ion baterie, hlasové ovládání) bude prodávat za „lowendové“ peníze. Zamrzí jen absence českého slovníku pro prediktivní vkládání textu T9.

Mobil se už prodává v sadě Go za 5995 Kč, což je docela příjemná cena. Dotovaná cena u Eurotelu je 495 Kč.

Ve zkratce:

  • Mobilní telefon Philips Azalis 288
  • Rozměry: 119 x 44 x 23 mm
  • Hmotnost: 97 gramů
  • Baterie: 550 mAh Li-Ion
  • Udávaná pohotovostní doba: 350 hodin
  • Udávaná doba hovoru: 4 hodiny
  • Zvonění: 19 + 3 vlastní
  • Vlastnosti a funkce, které přístroj obsahuje nebo podporuje: budík, časové funkce, jedna hra, kalkulačka, SIM Toolkit, 50 smajlíků, vibrační vyzvánění, přednastavené vyzváněcí profily, WAP, hlasové ovládání (čísla i menu), organizér, T9, zasílání melodií z internetu, různé velikosti písma, hardwarový modem
  • Vlastnosti a funkce, které přístroj neobsahuje nebo nepodporuje: Vnitřní paměť pro SMS, IrDA, minutové pípání, Bluetooth, HSCSD, GPRS, skupiny volajících
Diskuze (21) Další článek: S mobilem do ciziny: co všechno byste měli znát

Témata článku: Philips, Philips Azalis 288, Negativní ohlas, Zjednodušená verze, Úctyhodný výkon


Určitě si přečtěte