Philips Azalis: buřtíku, aportuj (test)

Po posledním – nebojme se říct – nepříliš zdařilém kousku z produkce firmy Philips nazvaném Savvy Vogue je na trhu další mobil Philipsu, který by se rád vetřel do vaší přízně.
Philips Azalis: buřtíku, aportuj (test)
Po posledním – nebojme se říct – nepříliš zdařilém kousku z produkce firmy Philips nazvaném Savvy Vogue je na trhu další mobil Philipsu, který by se rád vetřel do vaší přízně.

Už na první pohled vypadá Philips Azalis o něco slibněji než Savvy Vogue. Je menší – tedy kratší i užší, ovšem poněkud plnoštíhlý (či spíše tlustý). Právě díky jeho šířce zboku jsme ho v redakci nazvali „buřtík“. Výrazně se zlepšil také grafický a velmi dobře čitelný displej, který je o poznání větší než u Vogue. Displej si můžete upravit podle vašich představ – zobrazit si ručičkové nebo digitální hodiny, upravit jeho kontrast a dokonce si zvolit speciální funkci Zoom, díky které se zvýší velikost písma. Vzájemného srovnání Azalise s Vogue mimochodem budu v tomto článku používat poměrně často, proto již dopředu prozradím, že jsem si na něm spravil chuť.

Kurzor postavený na hlavu

Za zmínku určitě stojí tlačítka klávesnice, kterým vévodí kruhové čtyřsměrové ovládací tlačítko. Nezvyklé ovládání má Azalis stejně jako Vogue, ovšem na tomto telefonu mi vůbec nevadí, protože díky poměrně velkému displeji a ikonovém menu je vše přehledné. Další tlačítka klávesnice jsou dostatečně velká a také velmi dobře ovladatelná. Jsou téměř v úrovni povrchu telefonu a velmi dobře se mačkají. Materiál je velmi podobný tomu, z něhož jsou tlačítka mobilu Nokia 3210. Nedostatkem klávesnice je ale tlačítko pro rychlý vstup na WAP, které je těsně vedle velkého kruhového tlačítka. Může se vám snadno stát, že se začnete připojovat k WAPu, aniž byste chtěli. Telefon nemá žádná tlačítka na boku, všechny funkce obstarává kruhové kurzorové tlačítko.

Jak na menu zapomenu?

Po stisknutí klávesy menu se zobrazí obrázková nabídka několika skupin funkcí telefonu. V menu listujete bočními šipkami na velkém kruhovém tlačítku, stiskem dolní pozice, která slouží jako klávesa OK u jiných telefonů, potvrzujete právě aktivní volbu. Volbu, která je aktivní, poznáte snadno - pod ikonou je šipka a pod šipkou textové pojmenování volby, vesměs jednoslovné. Nazpět se z jednotlivých podskupin menu dostáváte stiskem horní pozice kruhového tlačítka, které je popsáno písmenem C.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Užitečných funkcí telefonu se najde hned několik. Nejvíc se mi zalíbilo hlasové ovládání telefonu. Můžete si vybrat pět nejčastěji používaných funkcí a nahrát jim váš hlasový povel. Pak po delším podržení klávesy OK a vyslovení povelu – pokud ho telefon rozezná – je okamžitě aktivována konkrétní funkce. Sám jsem si nastavil hlasové ovládání pro zjištění zůstatku kreditu, psaní a čtení textovek, zahájení hry Arkanoid a jen tak z frajeřiny uzamknutí telefonu (to je totiž manuálně daleko rychlejší, stačí podržet klávesu C). Stejným způsobem jako u hlasového ovládání si můžete nastavit také hlasové vytáčení čísel z telefonního seznamu na kartě SIM.

Pohodlné ovládání

O co byly textovky na Vogue nepřehlednější, o to lepší práce s nimi je na Azalisovi. Opět musíte napřed zadat telefonní číslo, které můžete vybrat z telefonního seznamu. Pak vám telefon skočí na první z deseti předem připravených textových zpráv, které můžete využít v častých situacích. Pokud chcete psát vlastní zprávu, musíte stisknout jednou boční levou šipku a potvrdit volbu klávesou OK. Tento postup je poněkud zdlouhavější a někomu může vadit.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Vlastní psaní textovek je prostě pohoda. Mobil je inteligentní a umí stejně jako Vogue, rozpoznat kdy má psát velké písmeno – po tečce, otazníku a vykřičníku se automaticky napíše první písmeno následujícího slova jako velké. Do ostatních režimů psaní pouze velkých nebo malých písmen se přepínáte stisknutím křížku. Po dopsání textovky je vám nabídnuta možnost připojení obrázkového smajlík, kterých je v telefonu padesát. Smajlík se ale správně zobrazí pouze na telefonech značky Philips.

Gamesky na pejsky

Azalis sice disponuje jenom jednou hrou, ale vůbec ne špatnou. Kdo by neznal legendární hru Arkanoid? Možná proto ji výrobci zařadili do mobilu a myslím, že si vyhrajete do sytosti. Hra má osm levelů, ale pokud ji jednou projedete celou, snadno vás omrzí. Když ale opravdu nemáte co na práci, na pár desítek minut se zabavíte.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Pohodlná je i práce s WAPem. Do mobilu si můžete vkládat vlastní záložky nebo se rychle připojit na poslední prohlíženou stránku, jak wapovat offline (pokud je to vůbec možné) jsem však nezjistil. Z dalších užitečných funkcí bych jen ve zkratce jmenoval například kalkulačku nebo budík.

Z uživatelského hlediska je určitě jedním z hlavních kladů opravdu rekordní výdrž telefonu – zatím jsme ji sice neměřili, nicméně udávaných 500 hodin je opravdu síla. Nejdůležitějším faktorem je jistě cena a ta je na nový telefon s těmito funkcemi opravdu dobrá. Dá se předpokládat, že po několika měsících půjde ještě dolů a tak je Azalis na nejlepší cestě, jak si najít cestičku i k vám.

Vesměs spokojenost

Petr Broža: Bohužel nejsem z mobilu tak nadšen, jako kolega Ivan Lukáš. Mobil sice padne dobře do ruky, je lehký a dobře se na něm píší SMS, ovšem docela silně vrže (jak kryt na baterii, tak klávesy samotné) a co je hlavní, má naprosto nelogické ovládání stejně jako Savvy Vogue. Je prostě nutné si dlouho zvykat.

Jinak musím souhlasit, že funkce mobilu jsou opravdu na úrovni, takže mobil má výborný poměr cena výkon. Většina neduhů předešlých Philipsů je už odstraněna.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Ve zkratce

 • Zapůjčil: EuroTel, www.eurotel.cz
 • Cena: 5995 Kč nedotovaná, 1995 Kč dotovaná (obě EuroTel), Go 5495 Kč
 • Síť: GSM 900/1800
 • Rozměry: 120 x 45 x 30 mm
 • Hmotnost: 125 g
 • Baterie: 670 mAh Ni-MH
 • Udávaná pohotovostní doba: 500 hodin
 • Udávaná doba hovoru: 6 hodin
 • Zvonění: 12 typů + 1 vlastní, vibrace
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj podporuje nebo obsahuje: budík, časové funkce, EFR, hry, kalkulačka, SIM Toolkit, vibrační vyzvánění, vyzváněcí profily, WAP, hlasové ovládání (čísla i menu), T9, 50 smajlíků
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj nepodporuje nebo neobsahuje: minutové pípání, skupiny volajících, vnitřní paměť pro SMS, datové služby, hardwarový modem, organizér, IrDA

Témata článku: Philips, Recenze, Test, Nokia 3210

13 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Horac13 29. 8. 2003 22:19:09

  Je to "po sezoně",ale stejně se není čemu divit: i mé dceři, již skoro...

 • Standa MAach 22. 6. 2003 16:50:44
  body {background: url(“http://pokec.atlas.cz/images/vilik_sv.gif“)...
 • Jan Franče 25. 7. 2001 12:25:38

  Stejně mi ale přijde, že vaše testy nejsou objektivní. NECHCI...

Určitě si přečtěte

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

** BlackBerry rovná se klávesnice, a to opět výtečná ** Bezpečný Android a geniální BlackBerry Hub ** Je dnešní doba ochotna ťukat písmenka na klávesnici?

Dnes | Vrbacký Jakub | 1

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

** Čínská značka přichází s dalším smartphonem střední třídy ** Zařízení je určeno pro masy ** Povedlo se namíchat rozumnou výbavu za dobrou cenu?

22.  6.  2017 | Láska Jan | 11

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

** HTC U11 přináší inovativní ovládání Edge Sense ** Vyniká kvalitním audio výstupem a skvělými sluchátky USonic ** Jeho fotoaparát je dle testů DxOMark momentálně nejlepší ze všech

18.  6.  2017 | Měchura Milan | 16

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

** Barevné telefony vyšly z módy, nyní přichází éra svítících ** Alcatel A5 je ideálním telefonem pro děti a teenagery ** Cena vzhledem k výbavě mohla být nižší

16.  6.  2017 | Miksa Martin | 4

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

** Solidní výbava s přijatelnou cenovkou ** Nadprůměrná výdrž a pokročilé funkce ** Odladěný hardware i software

11.  6.  2017 | Herodek Martin | 29

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

** Cenově Huawei P10 Plus dorovnává Galaxy S8 od Samsungu ** Má výdrž, výkon, dobrý fotoaparát i odladěné prostředí ** Může si Huawei, i když špičkové, dovolit být takto drahé?

4.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 19

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

** Xperia L1 je jediným modelem od Sony s cenovkou pod 5 tisíc Kč ** Tomu samozřejmě odpovídá horší výbava a nudnější vzhled ** Nabízí však velmi dobrý 13Mpx fotoaparát **

1.  6.  2017 | Měchura Milan | 33

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

** Legenda se vrací a je kolem toho velký humbuk ** Dokáže navázat na úspěch předchůdkyně? ** Ve světě patřícím smartphonům to bude mít pořádně těžké

28.  5.  2017 | Láska Jan | 22