Philips Fisio 820 - recenze stylového barevňáka

Nové barevné Fisio je zajímavým telefonem, který zaujme na první pohled a svými funkcemi uspokojí snad každého. Více podrobnějších informací najdete v naší recenzi.
Philips Fisio 820 - recenze stylového barevňáka

S mobilními telefony značky Philips se v našich krajích setkáváme již opravdu dlouho - vždyť přece stařičký placatý Philips Fizz byl prvním reálně použitelným doťákem tehdy nejmladšího českého operátora s okřídleným koněm ve znaku. Jednalo se o telefon nižší kategorie - a i v budoucnu, přestože počet prodaných telefonů určitě nebyl nejnižší, jsme se v nabídkách našich operátorů setkávali především s “jednoduššími” přístroji tohoto výrobce.

Philips však vyráběl - a také stále vyrábí - i kvalitní mobily, které svou výbavou dokáží konkurovat i přístrojům z nejvyšší, manažerské kategorie. Pamatujete si například na Philips Genie - maličký (na svou dobu) mobilní telefon s vysouvacím mikrofonem na tenké elegantní tyčce?

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Nový model Fisio 820 je podobný - zcela bezesporu představuje současný vrchol produktové nabídky Philipsu, současně je však skutečně velmi stylovým telefonem - prostě malý a milý.

Prostě zaume

Vzhled telefonu je velmi zajímavý a určitě své okolí zaujme. Jako první se totiž pozastavíte nad velikostí (či spíše malostí) tohoto telefonu, protože se dá právem považovat za jeden z nejmenších mobilních telefonů dneška. Jako druhý zaujme bezesporu poměrně velký displej, který zabírá téměř celou polovinu přední strany přístroje. Displej je pochopitelně barevný, dokáže zobrazit až 256 barev a disponuje grafickým rozlišením 112 x 112 obrazových bodů.

Displej je však zapuštěn poměrně hluboko do těla mobilu, což mu na čitelnosti příliš nepřidá. Ke všemu zlému se přidává ještě vypouklý a příliš lesklý překryt samotného displeje, který už ze své podstaty nemůže nezkreslovat. Pomineme-li však tento neduh použitého krycího sklíčka, patří displej Fisia k těm lepším, které můžete v dnešních mobilních telefonech najít - jeho odezvy jsou více než rychlé, rozlišení je dostatečně jemné (nevidíte zde jemnou rastrovou mřížku jako u jiných přístrojů) a je dobře čitelný i na přímém slunci, za což ode mne získává pochvalu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Dalším dominantním prvkem přední tváře telefonu je výrazné čtyřsměrové kurzorové tlačítko, které vzniklo vtipným sloučením několik čísel numerické klávesnice - stejný nápad můžeme najít i jinde, například u finské Nokie. Ovládání telefonu (především pohybu kurzoru) prostřednictvím tohoto tlačítka je přesné a dá se na ně poměrně rychle zvyknout.

Na co si však budete zvykat daleko hůře, je způsob ovládání menu - a potažmo i celého telefonu. Pod displejem totiž najdete blok pěti tlačítek. Význam tlačítek Menu a C je jasný a není k nim co říci - snad jen, že jejich dlouhým podržením buď zamknete klávesnici (tlačítko C) nebo celý telefon vypnete (tlačítko Menu). Protože je spodní řádek displeje stavový, zobrazují se zde funkce zbývajícíh tří tlačítek - ta jsou totiž softwarová a jejich význam se mění - až doposud nic nového. Pocit schizofrenika však získáte poměrně záhy - přestože některé volby v menu se provádějí přímo stistknutím středu spojené kurzorové klávesy (s číslicí 5), jiné volby se provádějí některým ze softwarových tlačítek pod displejem. Na tuto nejednotnost se časem dá sice zvyknout, ovšem vždy budete muset u ovládání telefonu trochu přemýšlet.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Numerická klávesnice je jinak poměrně dobrá. Všechna tlačítka mají jistý stisk, díky kterému vždy přesně víte, že jste jej skutečně stiskli. Také psaní textovek či jiných textů je pohodlné i přes spojení několika kláves do jedné.

Dokolečka, dokola

Pokud jste již někdy měli v ruce některý z novějších mobilů od Philipse, zvyknete si na menu a celé ovládání barevného Fisia skutečně velmi rychle. Stejně jako u ostatních modelů, i zde ikony rotují po pomyslné kružnici sem a tam - jen je všechno barevné a samozřejmě animované. Osobně se mi grafika menu celkem zamlouvala - dokáže totiž využít plochu velkého displeje a vše je tak přehledné a snadno zapamatovatelné. Ikonami kroužíte pomocí kurzorové čtyřklávesy.

Dobrý tip: chcete-li rychle přeskočit několik ikon (položek menu) podržte příslušnou šipku kurzorového tlačítka trošku déle - ikony tak začnou rotovat rychleji, než kdybyste tlačítko opakovaně mačkali. Ve správnou chvíli pak již musíte pouze svůj stisk uvolnit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Již z počátku jsem zmínil, že přestože je Fisio svým vzhledem více než stylovým mobilem, jeho funkční výbava  v ničem nezaostává - dá se směle říci, že má snad vše důležité. Přestože námi testovaná verze byla v anglické verzi, běžně prodávané přístroje budou pochopitelně lokalizované do naší mateřštiny včetně slovníku T9 pro rychlé prediktivní psaní textových zpráv a textu.

Samozřejmostí je wapový prohlížeč, který pochází od společnosti OpenWave a patří mezi ty lepší. Podporuje i zabezpečené wapové připojení, máte možnost si ukládát své oblíbené stránky do záložek - podle mých poznatků však nelze prohlížet stažené webové stránky v off-line režimu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako wapové stránky, i běžné datové přenosy lze uskutečňovat buď klasickým - a náležitě pomalým - datovým voláním nebo s využitím moderního rychlého přenosu dat s využitím paketové technologie GPRS. Svému operátorovi pak platíte nikoliv za čas strávený prohlížením stránek, ale skutečně pouze za data, která přes mobilní síť přenesete. GPRS v provedení Philipsu není co dodat - ať již při wapovém spojení či při připojení přes osobní počítač, vždy máte aktuální přehled - v horním řádku vedle ukazatele síly signálu máte po celou dobu připojení na očích aktuální množství přenesených dat, což je výborné - u mobilů jiných značek musíte tuto informaci pracně dolovat z menu nebo se ji dozvíte až po odpojení od sítě, což však již může být poměrně pozdě.

Témata článku: Philips, Philips Fisio 820, Kvalitní sluchátko, Philips Fizz, Styl


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10