Pie je nejrychleji rostoucí Android. Přesto se mu budou iPhonisté jenom smát

Na konferenci I/O se Google pochlubil i zajímavými čísly. Android už běží na více než 2,5 miliardy aktivních zařízení, přičemž poslední půl miliardy přibylo za pouhé 2 roky. Google navíc může slavit i kvůli zrychlujícímu se šíření nových verzí.

Android 9.0 Pie je totiž vůbec nejrychleji rozšířenou verzí v historii. K prvnímu květnovému týdnu totiž jeho zastoupení mezi aktivními zařízeními tvořilo 10,4%, což je prý výrazně dříve před plánovaným cílem. Pro srovnání loňská verze Oreo měla v květnu 2018 pouhých 5,7%. Verze Pie byla sice pro telefony Pixel vypuštěna o pár týdnů dříve než ta předchozí, ale to na takto velkém procentuálním rozdílu nesehraje velkou roli.

Aktuálně je Pie se svým zastoupením zatím na 5. místě, ovšem tímto tempem se velmi brzy dostane na vyšší příčky. První místo aktuálně drží Android Oreo, jehož verze 8.0 a 8.1 mají na trhu dohromady 28,3%. Kus za ním je o rok starší Nougat s celkovými 19,2%, dále Marshmallow se 16,9% a čtvrté místo si překvapivě drží 5 let starý Lollipop se 14,5%. Podrobný seznam s dalšími verzemi najdete v galerii.

Na zrychlující se distribuci nejnovějšího systému má velký vliv hlavně Project Treble představený s Androidem Oreo, který umožňuje rychlejší aktualizace oddělením systémové části od Googlu a nadstavby výrobce. V rámci projectu Treble se výrobci také mohou rychleji zapojit do beta testování, což potvrzuje i nový Androidu Q, jehož betu lze nyní nainstalovat na telefony od 12 výrobců.

Diskuze (31) Další článek: Týden mobilně 484: Zkusili jsme Android Q a vybrali největší hity konference Google I/O

Témata článku: Google, Android, Smartphony, Operační systémy, Marshmallow, Lollipop, Beta, Pie, Oreo, Nougat, Project Treble, Verze, HTTPS, Android oreo, Pře, Oddělení, Pius, Výrobce


Určitě si přečtěte