Placené SMS brány - vyplatí se používat?

Posíláte SMSky v rámci svého tarifu příliš draze? Podívejte se, jestli se vám vyplatí využít služeb některé z placených SMS bran.
Kapitoly článku

Ne všichni operátoři provozují neplacené SMS brány a ne každý uživatel má před odesláním zpráv z internetu chuť opisovat nečitelné bezpečnostní kódy rozpité do nejpodivnějších fontů, které mají zabránit spamu. A přesto by rádi využili možnosti posílání textovek přímo z počítače, ať už pro pohodlnost psaní, nebo zkrátka proto, že jejich mobilní tarif není levnému posílání SMS zrovna příliš nakloněn. Proto se v poslední době objevují placené SMS brány, které provozují na operátorech nezávislé subjekty. Díky smlouvám na velký objem textových zpráv, které mají s operátory uzavřeny, mohou většinou nabídnout cenu za zprávu srovnatelnou s typicky výhodnými SMS tarify, nebo dokonce o pár haléřů nižší. Dnes prozkoumáme SMS brány na portálech SMSmail.cz a sms.sluzba.cz.

SMSmail.cz

Před měsícem byla na českém internetu spuštěna další služba na rozesílání SMS zpráv prostřednictvím počítače. Provozovatel projektu SMSmail.cz své zákazníky láká líbivým sloganem, že služba nabízí vše, co potřebujete pro příjem, rozesílání a další zpracování textových zpráv. Služeb, prostřednictvím kterých lze z počítače posílat zprávy, je velké množství. Kromě jednoduchých SMS bran sem patří i kvalitní aplikace s velkým výčtem různých možností, které textovou komunikaci značně zjednodušují. Nabízí se tedy otázka, jestli je nová služba něčím výjimečná a přináší výhody, které u četné konkurence nenajdeme. Podíváme se na silné, případně slabé stránky nového projektu.

Služba SMSmail.cz je určena pro soukromé osoby, firmy, různé instituce a veřejnou správu. K jejímu provozu nepotřebujete žádné externí zařízení či software, stačí pouhý přístup k internetu a e-mailový klient. Vše se nastavuje v internetovém prohlížeči. Pro ty lenivější se nabízí možnost zprovoznění a nastavení konkrétní služby pomoci krátkého telefonického hovoru.

Po rychlé registraci již můžete posílat SMS zprávy prostřednictvím e-mailové schránky. Přesněji řečeno pouze přijímat, posílat je můžete až po zaplacení příslušné částky. Nejjednodušší je příjem textových zpráv na vlastní e-mail, případně můžete využit e-mailovou schránku služby SMSmail.cz. Zajímavou možnosti je SMSbox, do kterého se zprávy ukládají. Ten totiž nabízí jejich třídění podle klíčových slov, každé navíc může mít vlastní e-mailovou schránku. Správa velkého množství SMS zpráv je tedy velice přehledná. Za výhodu SMSboxu lze považovat i jeho naprostou anonymitu - služba je tak vhodná zejména pro inzerci a další případy, kdy nechcete zveřejňovat své telefonní číslo. Žádné informace o odesílateli SMS nejsou nikde zobrazovány. Veškeré zprávy, které přijdou do schránky, mohou být přeposílány na e-mail.

Klepněte pro větší obrázek

Od jednoduchých SMS brán se SMSmail odlišuje širokou škálou možností práce se zprávami. Můžete je třídit, přeposílat, rozesílat na mobily, do jiných e-mailových schránek či na webové servery. V nabídce je také možnost úpravy textových zpráv pro napojení do firemních informačních databází. Před použitím služby si musí uživatel vybrat, jestli chce pracovat prostřednictvím veřejného čísla, které je přístupné všem, nebo jen se soukromými čísly. Vyhrazená telefonní čísla mohou být přístupná pouze určité skupině, například jen konkrétní firmě či zákazníkům. V tzv. privátním režimu lze uživatele vybírat nebo různě omezovat. Příjem SMS je zdarma, odesílání je ovšem placené. Samotná správa odesílacího účtu stojí 141 Kč, zbytek je účtován podle tarifu SIM karty nebo lze využit sdíleného připojení poskytovatele služby, kdy jedna zpráva stojí 1,67 Kč.

Za zmínku také stojí správa kontaktů, která je na velmi vysoké úrovní. Lze je samozřejmě různě třídit či sestavovat distribuční listy a seznamy podle stanovených preferencí. Velkou výhodou je možnost exportování, archivování či importovaní z jiných aplikací. K tomu stačí mít kontakty v jednoduchých textových souborech ve formátu CSV. Pomoci služby SMS PUSH lze textové zprávy předávat do jiných aplikací či na jiné webové servery. Tato služba se může hodit pro všemožné ankety či hlasování. Skripty často používaných aplikací této služby si můžete ze stránek snadno stáhnout a používat pro své účely zdarma.

Klepněte pro větší obrázek 

Velmi užitečnou, ne-li klíčovou vlastností služby SMSmail.cz jsou tzv. klíčová slova. Můžete si je sami vytvořit, píší se na začátek textové zprávy a slouží jako příkaz ke spuštění tzv. Akcí. Stačí třeba napsat na začátku SMS slovo „mobilmania“ a bez vyplňování adresáta zprávu odeslat. SMS dojde všem adresátum v příslušné skupině. Klíčová slova si lze vyhradit, ale pokud si chceme být jistí, že nám naše slovo nikdo „nevyfoukne“, je nutné si ho předplatit. První slovo stojí 345 Kč, druhé až páté dalších 70 Kč. Za jistotu si tedy musíte zaplatit. Co se týče délky, klíčové slovo může mít až 32 písmen a číslic. Ke klíčovému slovu lze vybrat jednu z možností (Akcí). Můžeme tak sestavit různé skupiny adresátů, zřídit pro klíčové slovo samostatný SMSBox, povolit přeposílání či odesílání. Funkce „klíčového slova“ by mohla být užitečná při hromadné korespondenci či anonymních anketách.

SMSmail je zajímavou alternativou k již zaběhnutým službám. Využití najde ve firmách, kde se spravuje velké množství e-mailů a textových zpráv. V soukromé sféře bych tak optimistický nebyl, na druhou stranu za jednoduchost, propracovanou správu a mnoho doplňujících funkci si jistě nejeden zákazník rád připlatí.

Témata článku: Ostatní, SMS, Plac, Maximální délka, Jednoduchý formulář, Dobíjená částka

Určitě si přečtěte