Platby mobilem jsou v Česku čím dál oblíbenější, využívá jich už třetina lidí

Platby mobilem jsou v Česku čím dál oblíbenější, využívá jich už třetina lidí

Devět z deseti Čechů vlastní chytrý telefon a nebojí se využívat jeho funkce. Mobil k placení používá už zhruba třetina lidí, vyplývá z letního průzkumu Mastercard Digitalization Survey 2019. Před třemi lety přitom s pomocí telefonu platilo pouze 13 % uživatelů. Nejpoužívanějším systémem pro platby je Android v 86 % případů. 

„Češi se nových technologií nebojí. Tomu nasvědčuje fakt, že se mobilní platby u nás staly skutečně masovou záležitostí velmi krátce po tom, co jsme je společně s bankami klientům nabídli,“ uvedl Luděk Slouka, ředitel rozvoje produktů a inovací Mastercard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko.

Průzkum zahrnoval také zjišťování používání dalších typů mobilních zařízení. Každý desátý Čech vlastní chytré hodinky, platit s nimi oficiální cestou ale zatím mohou pouze majitelé Apple Watch a vybraných modelů Garminu nebo Fitbitu. Podíl fitness náramků u české populace stoupl na 12 procent, což je dvojnásobek v porovnání s rokem 2016. Ubývá naopak tabletů, jejichž podíl klesl na 41 procent z 53 procent v roce 2016.

V případě online nakupování Češi nejvíce preferují online platbu kartou (61 procent) a bankovní převod (41 procent). Využívají také placení kartou na dobírku a hotovostí na dobírku (vždy 32 procent). 80 % Čechů si myslí, že otisk prstu je bezpečným biometrickým způsobem, jak online platbu potvrdit, a dvě pětiny z nich by ho začaly používat, pokud by byl k dispozici. Naproti tomu mrknutí oka hodnotí jako bezpečné pouze 40 procent respondentů.

Podívejte se, jak funguje placení hodinkami:

Diskuze (81) Další článek: Huawei je jako rukojmí v americko-čínské obchodní válce. Poprava se odkládá o tři měsíce [aktualizováno]

Témata článku: Android, Hodinky, Platba mobilem, Apple Watch, Statistika, Mobilní platby, MasterCard, Garmin, Dobírka, Placení, Mobil, Platba, Slovensko, Česká republika, Rakousko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 27

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 128