Playman World Soccer: Nedvěd, Šmicer, Baroš... góóól! (recenze javové hry)

Sportovní hry ze série Playman jsou mezi hráči poměrně známé. Po olympijských hrách, plážovém volejbalu a několika dalších sportech přichází na řadu fotbal. A je to pořádný nářez!
Playman World Soccer: Nedvěd, Šmicer, Baroš... góóól! (recenze javové hry)

Ke hře Playman World Soccer jsem přistupoval poněkud skepticky. Jako fanoušek fotbalových sérií Fifa a Pro Evolution Soccer, které jsem hrál na počítači, jsem hodně pochyboval, že mě dokáže mobilní verze fotbalu nějak více zaujmout. Playman World Soccer to ale dokázal a svým počítačovým konkurentům se v zábavnosti hodně přiblížil.

Ovládání je hračka

První sympatie začal Playman World Soccer sbírat hned po prvním spuštění hry, kdy mi hra v tutorialu vysvětlila ovládání. To je docela intuitivní a kromě nezvyku z toho, že hráči stále utíkají kupředu, mi přešlo rychle do krve. Dvěma šipkami se ovládá směr běhu, na výběr máte dva druhy přihrávek v závislosti na tom jak dlouho podržíte tlačítko a stejné je to i u střel. Krátké podržení znamená obyčejnou střelu, delší podržení super střelu, u které můžete ještě v průběhu letu míče ovládat jeho směr.

   
Rozehrávka • útok (situaci na hřišti můžete kontrolovat na schématu vpravo dole) • řízená superstřela

Ovládání ještě doplňuje možnost obraného zákroku nebo skluzu, který se považuje za faul pokud ho na soupeřova hráče zahrajete zezadu. Při útočení se vám zase bude hodit možnost okamžitého zrychlení, kdy můžete utéct obráncům soupeře. Zrychlení se ovšem nedá používat kdykoliv, ale musíte počkat až se vám doplní ukazatel, který zrychlení umožňuje. Tento ukazatel je společný pro celý tým, takže nejde využívat toho, že zrychlíte s jedním hráčem, přihrajete a pak zase zrychlíte s dalším hráčem.

 
Tohle bude faul • vhazujeme míč zpět do hry • kdo bude u míče první?

Ve hře vždy ovládáte fotbalistu, který má zrovna míč. Bohužel si nemůžete vybrat komu má přihrát, ale malá šipka na displeji vždy alespoň informuje o směru přihrávky. Výborný nápad je i to, že pokud má šipka jinou než zelenou barvu, hned víte, že hráč s míčem nemá komu přihrát.

Pokud zrovna nemáte balón pod svojí kontrolou, mezi hráči můžete libovolně přepínat. Hra sice tvrdí, že se vždy přepnete k hráči, který je k balónu nejblíže, v zápase to ale úplně vždycky neplatilo. To je možná jediná větší výtka, kterou bych k ovládání měl, protože se mi občas stalo, že mě hra přepnula k jinému hráči než bylo potřeba a než jsem se dostal k tomu správnému, lovil jsem míč ze své branky.

Brankáře ve hře neovládáte, chytají automaticky. Jediné co u nich můžete ovlivnit je místo, ze kterého budou vykopávat balón do hřiště.

 
Brankář je automatický, ale i bez vaší pomoci mu chytání docela jde

K čemu přátelák, když je tu kariéra

Playman World Soccer nabízí několik herních módů. Je tu jednak přátelský zápas a arkáda, která se dále dělí na náhlou smrt a penalty. V akrádě proti vám nastupují postupně stále lepší soupeři a vaším úkolem je udržet se ve hře co nejdéle. Čím delší čas, tím více bodů můžete získat a měnit tak tabulky s rekordy.

 
Hlavní nabídka hry • možnosti nastavení

Přátelák se od arkády liší v tom, že si můžete rovnou vybrat soupeře, proti kterému budete hrát. Kromě něj volíte i rozestavení, délku zápasu, můžete zapnout fauly, povolit prodloužení a vybíráte také typ povrchu a počasí. Tyto dvě vlastnosti ale nemají na průběh hry žádný vliv.

Suverénně nejlepším herním módem je ovšem kariéra. Začínáte jako zcela průměrný tým v kategorii junior a cesta na vrchol vede pochopitelně přes vítězství nad ostatními týmy. V kariéře si můžete vybrat jestli chcete nejprve kopat penalty, utkat se s nějakým týmem systémem náhlá smrt nebo si zahrát nějaký miniturnaj. Za každé vítězství získáte určitý počet bodů – za penaltový rozstřel proti lehkému týmu jich bude pochopitelně méně než za vítězství v turnaji. Pomocí nasbíraných bodů pak vylepšujete vlastnosti svého týmu – body rozdělujete mezi obranné a útočné schopnosti a zvyšujete rychlost svých hráčů. Po nasbírání dostatečného množství bodů se z kategorie junior přesunete do vyšší úrovně a čekají na vás lepší týmy.

 
Kariéra: kdo vyhraje, bude nejlepší

Postup, který se mi v kariéře osvědčil bylo nejprve vyhrát penaltové rozstřely, získat alespoň pár bodů, pak zkusit náhlou smrt, po ní přátelské zápasy a teprve až jsem měl posbírané body z těchto voleb, troufnul jsem si na turnaj, který je vždy o dost těžší. Utkáváte se totiž postupně s několika soupeři a jakákoliv porážka vás z turnaje automaticky vyřazuje. A prohrát po čtyřech vítězných zápasech ve finále a potom celý turnaj opakovat od začátku je docela nepříjemné.

Ovládněte hřiště

Z předchozího popisu hry je snad jasné že Playman World Soccer je docela promyšlená hra, která je ale především okořeněna vynikající hratelností. Arkáda je správně adrenalinová, kdy stačí nejmenší chyba a jste vyřazeni, u kariéry vás zase drží fakt, že svůj tým stále vylepšujete a utkáváte se s čím dále lepšími soupeři. Nutno říct, že ti vám ke konci dají pořádně zabrat, zatímco na začátku je na vás hra příjemná a nechá vás docela bez problémů vyhrávat.

  
Možnosti nastavení před zápasem • poločas zápasu • konec úspěšného utkání • informace o stavu skóre

Playman World Soccer si současně nesnaží hrát na nějakou věrnou simulaci fotbalu. Na hřišti ovládáte šest hráčů (brankáře nepočítám, ten se o sebe stará sám), při vyšším počtu už by asi bylo na hřišti trochu přelidněno, nebo by trvalo zbytečně dlouho ho přeběhnout. Takhle jste z jednoho konce na druhém během chvíle a pokud se naučíte ovládat superstřelu, lehce se vám může stát, že překonáte golmana z poloviny hřiště. Tím ale nechci říct, že by brankáři neuměli chytat, právě naopak (obzvláště ten nizozemský se překonává hodně těžce). Playman World Soccer si zkrátka nesnaží hrát na nějakou věrnou simulaci a to je jen dobře. Snaží se hlavně pobavit a jde mu to na výbornou.

Zvuky raději vypněte

Pokud bych na hře měl najít nějakou slabší stránku, byl by to v prvé řadě zvuk. I když podivné pípání, které se při hře z mobilu ozývalo, mělo ke zvuku hodně daleko.

Mnohem lepší je to s grafikou. Ta je sice vcelku jednoduchá (co taky vymýšlet s jednobarevným hřištěm) ale současně i líbivá. Postavy fotbalistů jsou příjemně animované, snad nikomu nebude vadit, že všichni vypadají stejně. Opravdovou lahůdkou je verze hry ve 3D provedení, které funguje na vybraných mobilních telefonech – jejich přehled najdete na konci článku. Hra pak dostává úplně jiný rozměr a hratelnost se posunuje ještě o stupeň výše.

Stinnou stránkou hry, na kterou si stěžuje řada uživatelů, je náročnost na výkon hardwaru. Na některých telefonech jede nepříjemně pomalu a zážitek ze hry se tak ztrácí. Doporučuji proto před nákupem ověřit, zda neutrácíte své peníze zbytečně.

Pokud si ale chcete zahrát zatím nejlepší fotbal na mobilním telefonu, hře Playman World Soccer se prostě vyhnout nemůžete.

Tip: přečtěte si článek s tipy, triky a názory ke hře Playman World Soccer

Výrobce: www.mrgoodliving.com
K recenzi dodal: Redboss
Cena: 79 Kč (koupit můžete zde)

3D telefony: Nokia 6111, 6230i, 6280, 6630, 6680, N70, Samsung Z300 a Z500, Siemens CX75, Sony Ericsson W900i (vyzkoušeli jsme 3D verzi i na Sony Ericssonu K750i, ale zobrazení nebylo plynulé)

Diskuze (5) Další článek: Acer n311: s VGA displejem a cenou proklatě nízko (recenze)

Témata článku: Software pro mobily, Hry, Nokia 6111, Samsung Z300, Siemens CX75, Sony Ericsson W900i, Play, SOC


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31