Plzeňský primát: obyvatelé platí za jízdenky mobilem

Plzeňané nepotřebují peněženku. S multifunkční čipovou kartou integrovanou v mobilu zaplatí za MHD, knihovnu a další služby. To vše díky NFC.
Plzeňský primát: obyvatelé platí za jízdenky mobilem

Technologie NFC (Near Field Communication) umožňující  bezdrátovou komunikaci a výměnu dat mezi zařízeními na krátké vzdálenosti (cca do 10 cm) není sama o sobě žádnou novinkou (čtěte NFC v praxi: vyzkoušeli jsme platby mobilem). Používá se zejména v mobilních telefonech, kde funguje jako bezkontaktní čipová karta a zároveň čtečka dat. Až nyní však NFC proniká do všedního života, platby telefonem vybaveným čipem NFC mohou vyzkoušet obyvatelé západočeské metropole.

Telefónica O2 ve spolupráci s Plzeňskými dopravními podniky spustila pilotní provoz placení mobilem za městskou hromadnou dopravu. V Plzni totiž v současné době funguje multifunkční Plzeňská karta, se kterou můžete nejen jezdit městskou hromadnou dopravou, ale i chodit do knihovny, kupovat vstupenky či se identifikovat v různých systémech. Podobný systém funguje i v Praze s tzv. opencard.

V Plzni jsou ale o několik kroků napřed, a tak padesátce účastníků do konce června umožnili čipovou kartu nahradit právě mobilním telefonem s NFC. Další fáze vývoje bude od poloviny léta do konce roku 2009 zaměřena na využití elektronické peněženky v mobilním telefonu i mimo dopravu - platby za zboží/služby u smluvních partnerů (restaurace, sportovní centra, kina). Zároveň bude připravováno i spuštění Plzeňské karty v mobilním telefonu s technologií NFC do produktivního provozu. Uvažuje se také o implementaci vzdálené správy mobilní Plzeňské karty. To znamená vzdálené dobíjení elektronické peněženky, doručování a validace předplatných kupónů prostřednictvím NFC mobilního telefonu.

Zatím jen dvě Nokie

Pro využívání funkce Plzeňské karty v telefonu musí mít uživatel přístroj, který tuto technologii podporuje. V současné době se jedná o telefony Nokia 6131 NFC a Nokia 6212 classic, jejich nabídka se ale bude do budoucna rozšiřovat (čtěte Nokia 6216 classic: NFC zapojí do hry SIM karty). Technicky je celé řešení postaveno na platformě MIFARE4Mobile a jedná se o její první implementaci na světě. Hlavní výhodou je zde využití mobilního telefonu, do kterého je zabudován SmartMX čip. Do něj je nahrána aplikace elektronické peněženky Plzeňské karty, která zobrazuje na displeji telefonu okamžitý zůstatek v peněžence a informace o posledních 4 provedených transakcích (nákupech přestupních jízdenek ve vozech MHD). Funkce aplikace je možno dále rozšiřovat ve vazbě na to, jak poroste možnost využití Plzeňské karty v mobilním telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V současné době jsou pro platby NFC dostupné pouze Nokie 6131 a 6212 classic
Klepněte pro větší obrázek
Na zatím poslední představený mobil s NFC - Nokii 6216 classic si budeme muset ještě nějakou dobu počkat

Témata článku: Technologie, Nokia 6131, Nokia 6212 classic, Nokia 6216 classic, Plzeň, Mobil

Určitě si přečtěte

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

** Skládací telefony jsou budoucnost, ne přítomnost. ** Co a kdy ukáže Samsung, Lenovo, nebo dokonce Apple? ** Chceme vůbec skládací mobil? Ten od ZTE nás o tom nepřesvědčil.

Dnes | Kůžel Filip, Láska Jan | 1

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

** Nemáte psa? Domácnost vám dokáže ohlídat i nový dron ** Využívá k tomu mj. trojici 4K kamer nebo hloubkovou 3D kameru ** K dostání však bude až příští rok a nebude zrovna za hubičku

Včera | Měchura Milan | 1

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

** Healbe GoBe 2 přináší na trh funkce, které nikdo jiný nenabízí ** Technologie Flow dokáže změřit přijaté kalorie automaticky ** Jako jeden z prvních vám GoBe 2 změří i krevní tlak

19.  10.  2017 | Měchura Milan | 16

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

** Od Applu jsme čekali revoluci v bezdrátovém nabíjení. Nepřišla. ** Proč nikdo z našich redaktorů nenabíjí bezdrátově? ** Benefity nejsou velké a „bezdrát“ poškozuje baterii.

15.  10.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 121

U Havířova vyroste továrna na baterie za miliardu korun

U Havířova vyroste továrna na baterie za miliardu korun

11.  10.  2017 | E15.cz , Schwarzmann Marek | 18