Po Androidu pro Google vymyslí opravdové roboty

Andy Rubin za 5 let v Googlu vybudoval miliardový byznys jménem Android. Teď má další úkol –staví opravdové roboty. Google mu k tomu koupil sedm firem.

Letos v březnu převzal otěže vedení mobilních operací Googlu Sundar Pitchai a po Andy Rubinovi, který v roce 2003 zakládal společnost Android Inc., se tak trochu slehla zem. Larry Page tehdy trochu tajemně a neurčitě oznámil, že se bude Rubin věnovat jiným projektům.

The New York Times nyní popisuje, o vlastně jde. Po odchodu Rubina z čela mobilní divize začal Google nakupovat jednu robotickou firmu za druhou. Na jeho seznam akvizicí se dostaly následující společnosti.

Sedm dílů robota

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Japonská firma Schaft vyrábí humanoidní roboty velikostí srovnatelné s člověkem. 

Industrial Perception jsou průmysloví roboti s uplatněním v logistice, umí rozpoznávat objekty, uchopit je a mají pokročilý pohybový engine, který umožní třeba i objektem hodit, což je možná malichernost pro člověka, ale pro robota je to velká věc:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Meka Robotics je další firma vyvíjející humanoidní roboty. Tentokrát nebyl Google nakupovat příliš daleko, společnost sídlí v San Francisku.

Firma Redwood Robotics už delší dobu spolupracuje s Meka Robotics, také se zabývá vývojem humanoidních robotů, tentokrát s důrazem na jejich snadnou výrobu, nízkou cenu a jejich jednoduché zavádění do praxe. Podobně jako Meka také Redwood sídlí v SF, a tak to měl Google s nakupováním jednodušší. 

Bot & Dolly je firma, která se zabývá robotickým designem. Jejím nejznámějším počinem je speciální robotická kamera, se kterou se natáčel film Gravity. Jen si proklikejte videa na jejich stránkách, pro technického fandu je to jedna lahůdka za druhou. Roboti od Bot & Dolly se objevili třeba i v někdejší reklamě na Nexus S.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hračky od Bot & Dolly
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Autofuss je šestá firma, kterou Google „koupil Rubinovi“. Dělá design, virtuální design s využitím robotiky. I videa na tomhle webu stojí za proklikání…

Firma Holomni sídlí v kalifornském Mountain View a vyvíjí technologie, které se budou Googlu hodit. Znáte Segway? Holomni umí to samé s podvozkem s jediným kolem.

Google chce robotizovat rutinu

Andy Rubin se má postarat o to, aby pod patronací Googlu tyto firmy začaly vyvíjet nové generace robotů. Pokud chce Amazon během následujících let vyslat do amerických ulic bezpilotní drony, Google chce proměnit celou komerční robotiku.

Google nemá v plánu (alespoň v nejbližší době) vyvíjet roboty pro koncové zákazníky – nehodlá tedy prodávat roboty, kteří nám budou vysávat, chystat večeři a provozovat další úkony k naší plné spokojenosti. Roboti Googlu by se měli uplatnit zejména v průmyslu, ve službách a mohly by tedy plnit celé spektrum činností včetně zmíněné donášky až k domovním dveřím.

Klepněte pro větší obrázek 
Andy Rubin a jeho roboti (foto: www.nytimes.com

Andy Rubin v telefonickém rozhovoru pro The New York Times mimo jiné řekl, že má rád, když své koníčky mění na kariéru. Možná to znáte i od sebe – když práce baví, mohou vzniknout fantastické věci. A tak se už dnes těšme na to, co Andy a jeho roboti v příští dekádě předvedou.

Diskuze (14) Další článek: Simphonie: na český trh přijde mobil s váhou vizitky a cenou 99 Kč

Témata článku: Google, Technologie, Hospodaření a finance, Koncepty, Android P, Andy Rubin, Google Nexus S, Celé spektrum, Humanoid, #Android, Segway, Japonská firma, Robot, Larry Page, Mixed, Google +, Warner Bros


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39