Po dlouhé době můžete jailbreakovat iPhone. Znáte výhody a rizika?

iOS 12.4 obsahuje chybu, kterou předchozí iOS 12.3 opravoval. Hackeři toho využili a vytvořili nový jailbreak pro všechny iPhony, které mají tento nejnovější iOS nainstalovaný. I když si rozšíříte možnosti telefonu, dejte pozor na zabezpečení.

V dobách prvních iPhonů měl jailbreak své opodstatnění. Chyběly aplikace i možnosti systému, které Android obsahoval (změna vzhledu, instalování utilit, nastavení vlastního vyzvánění atd.), a tak uživatelé hojně systém odemykali tímto neoprávněným způsobem. S jailbreakem se uživatelé dostali do alternativních obchodů, jako byla Cydia, mohli používat instalátory, jako Installer či Icy. Ty umožnily instalovat neoficiální obsah, zejména aplikace.

U prvního iPhonu totiž ani nebyla možnost doinstalovat jakýkoli oficiální obsah, protože App Store ještě neexistoval. Ten přišel až s iPhonem 3G. Jailbreak ale, vzhledem k tomu, že dá uživateli přístup do souborového manažeru, umožní i mazání a úpravu systémových souborů. Pro normálního smrtelníka se může jednat o zbytečnou záležitost, programátoři si však mohli tímto krokem velice umně rozšířit možnosti telefonu. Jailbreak má výhodu i v tom, že umožňuje softwarové odemknutí iPhonu zakoupeného v zahraničí pro použití s jakýmkoli operátorem.

Samozřejmě se s takovým zásahem pojí i nevýhody. Ta zcela zřejmá je neuznání reklamace v případě nějaké závady iPhonu. Velkou otázkou je zabezpečení takového zařízení proti softwarovému napadení, protože jailbreaknutý telefon je náchylný na různý malware. Ostatně před kybernetickými útoky a riziku krádeže dat varují i vývojáři nového jailbreaku. Hacknutím iPhonu však neporušujete žádný zákon, protože na začátku roku 2011 byl jailbreak soudem uznán jako legální.

Chcete-li si váš iPhone s iOS 12.4 odemknout, můžete tak učinit zde. Nesmíte si však před tím systém aktualizovat na nově vydaný iOS 12.4.1, kterým Apple díru pro jailbreak záplatuje. Hackerům odemčení systému iOS trvá stále déle, zejména díky jeho odladění a zabezpečení. Např. iPhone X se podařilo prolomit až po třech měsících od jeho uvedení do prodeje. S přibývajícím počtem aplikací a možnostmi samotného systému však i tlak veřejnosti na možnost podobného „odemčení“ iPhonů postupně upadá.

Diskuze (56) Další článek: Nové hodinky od Xiaomi sbírají rekordy. Až 46 dní v akci a 3 dny se zapnutou GPS

Témata článku: iPhone, Android, Mobilní aplikace, Mobilní hry, Aplikace, Apple Store, iOS, Historie, Jailbreak, Zabezpečení, Telefon, App Store, Uživatelé, Odemčení, Riziko


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

** Samsung představil dva modely řady Galaxy Note 10 ** „Náčrtník“ dostal chytřejší S Pen, displej s průstřelem i ToF kameru ** Éra 3,5mm jacku končí, základní Note 10 nemá ani slot pro microSD.

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 157

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 51

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 27

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

**Procesor Kirin 980 stále neztrácí dech, pořád je to špička **Čtečka otisků prstů v rámu telefonu funguje skvěle **Na díru v IPS displeji si prostě musíte zvyknout, schovat moc nejde

Jakub Michlovský | 17