Pod taktovkou mistra X

Chcete vylepšit některou z funkcí Palm OS? Vaše situace se dá vyřešit pouze tzv.. hackem? Nechcete platit za komerční aplikaci HackMaster a přitom potřebujete využít jejích možností? Neváhejte a pořiďte si X-Master!
Stejně jako všechny operační systémy, i Palm OS a jeho "vestavěné" aplikace mají své drobné chyby. Řada funkcí se dá vyřešit mnohem lépe a přitom jednodušeji. Naštěstí existují různá rozšíření systému - tzv.. "hacky". Hacky jsou malé aplikace modifikující nastavení systému či aplikací a umožňující tak upravit jejich funkce. Pokud by se stalo, že dva hacky modifikují stejnou systémovou funkci (či funkci nějaké aplikace), mohlo by dojít k nepředvídatelným potížím. Aby se těmto problémům předešlo, vznikaly první správci hacků. První aplikací starající se o bezpečnost při používání hacků, a sloužící k jejich správě byla aplikace HackMaster, která de facto stanovila standard pro správu hacků. Hackmaster spatřil světlo světa v roce 1997 a jeho autorem je Edward Keyes. HackMaster je však aplikací komerční, a řada uživatelů dá raději přednost aplikaci která je zdarma a za peníze si pořídí aplikaci propracovanější, kterou nutně potřebují (např. tabulkový procesor atd.). Naštěstí se v roce 2000 objevila aplikace X-Master, která i podobně smýšlejícím lidem přináší možnost práce s hacky s minimálně stejnou (ne-li vyšší) funkčností, kterou nabízela aplikace HackMaster.

Autorem aplikace X-Master je společnost Linkesoft. Instalace aplikace X-Master probíhá standardním způsobem. Vše co k ní potřebujete, naleznete v jednom ZIP archívu (který kromě samotné aplikace X-Master obsahuje také anglický návod a "odlehčenou" verzi X-Masteru, která je určená pro uživatele kteří nemají ve svém Palmu paměti nazbyt). Pokud jste před instalací aplikace X-Master používali HackMaster, nemusíte jej odstraňovat - X-Master převezme jeho nastavení a odstraní jej automaticky sám. Deinstalace není nutná ani při přechodu ze starší verze X-Masteru na verzi novější. Uživatelé jiných aplikací jako jsou např. EVPlugbase či TealMaster budou muset tyto aplikace před instalací X-Masteru odinstalovat.

Po své instalaci X-Master zobrazí všechny hacky které máte na vašem Palmu nainstalovány. Hack aktivujete jednoduše - stačí zaškrtnout zaškrtávací políčko, které se nachází vlevo vedle názvu hacku. V pravém horním rohu okna naleznete název skupiny hacků, ve které se právě nacházíte (viz. dále). Tlačítka ve spodní části okna slouží k provádění operací s jednotlivými hacky. Tlačítkem "Details..." zobrazíte detailní informace o označeném hacku (například jeho verzi, zda je aktivní či nikoli - můžete jej ihned aktivovat či deaktivovat, seznam upravovaných funkcí systému), ze stejného okna můžete hack i odstranit. Tlačítko "Info" slouží k zobrazení informací o daném hacku - většinou zobrazí okno s názvem hacku, popisem jeho funkce, jménem autora a jeho kontaktní adresou. Pokud vámi vybraný hack vyžaduje pro své správné fungování konfiguraci uživatelem, naleznete vedle již zmiňovaných tlačítek také tlačítko "Configure", zpřístupňující nastavení hacku (nastavení je individuální pro jednotlivé hacky a liší se podle jejich zaměření, volby nastavení jsou definovány autorem hacku).

Další příkazy pro práci s hacky naleznete v menu "Extensions" (rozšíření) aplikace X-Master. Pomocí menu tak můžete hacky mazat, posílat je jinému uživateli Palmu přes IrDA port, můžete si také nechat vypsat všechny modifikované funkce systému včetně údaje který hack je modifikuje, deaktivovat všechny aktivní hacky, či provést soft reset vašeho Palmu. Zajímavou funkcí,kterou jsem záměrně vynechal v předchozím výčtu příkazů menu abych se jí mohl věnovat trochu déle je možnost vytváření skupin hacků. Můžete tak například rozdělit hacky do skupin podle funkcí které modifikují, a v případě potřeby poté aktivovat vždy jen určitou skupinu. To se hodí zejména při testování hacků, či zjišťování, který z nich ve spojení s některou aplikací činí problémy. Celkem si můžete vytvořit 30 skupin. V menu "Options" (volby) pak naleznete příkazy pro nastavení aplikace (můžete nastavit způsob třídění hacků - např. aby se první zobrazovaly hacky aktivní, nebo aby byly hacky tříděny podle abecedy či podle aktivace, dále můžete nastavit zda má aplikace využívat styl aplikace HackMaster, či zda se mají po soft resetu automaticky reaktivovat všechny předtím aktivní hacky), tipy pro práci s X-Masterem, licenční ujednání, a v neposlední řadě také informace o aplikaci a kontakt na společnost Linkesoft.

X-Master patří mezi ty aplikace, které by neměly chybět žádnému správnému uživateli počítačů Palm. Nadšeně po něm sáhnou obzvláště ti uživatelé, kteří nechtěli investovat do koupě konkurenční aplikace HackMaster. X-Master totiž nabízí stejné možnosti a více funkcí - a to vše za velmi přijatelnou cenu (ZDARMA;))) Kdo nepoužívá hacky, nebude jej samozřejmě potřebovat. Uživatelům kteří hacky používají neustále však X-Master vřele doporučuji.

Závěrečné hodnocení:

+ uživatelsky přívětivé a účelné grafické uživatelské rozhraní (GUI)
+ možnost používání stylu aplikace HackMaster (tato funkce se bude zamlouvat zejména bývalým uživatelům této aplikace)
+ možnost vytváření skupin hacků
+ automatická reaktivace hacků
+ cena (ZDARMA)

X-Master v. 1.3 freeware
Autor: Linkesoft
Zdroj: Linkesoft
Aplikace po instalaci zabírá 52 kB RAM.
Testováno na Palm IIIx, Palm OS 4.0

Váš názor Další článek: Rozhovor s Václavem Fischerem

Témata článku: Takt

Určitě si přečtěte