Podepiš a dostaneš telefon

Je nákup telefonu od operátora výhodný, nebo je vždy nutný úvazek? Lze vůbec nákupem telefonu od operátora ušetřit? Bonusový článek pro předplatitele.
Podepiš a dostaneš telefon

Určitě víte, že při nákupu nového telefonu nemusíte navštívit internetový nebo kamenný obchod, zajít můžete i do prodejny operátora a přístroj koupit u něj. Přestože se v prodejně O2, T-Mobilu či Vodafonu dají sehnat telefony za podobné ceny jako v jiných obchodech, zákazníci těchto operátorů mohou využít řadu slev. Jak tedy získat telefon od operátora a snížit jeho celkovou cenu na minimum?

Mobil za 1 Kč?

Možnosti a podmínky koupě dotovaného telefonu se od sebe u jednotlivých operátorů liší. Společný znak představuje koupě libovolného telefonu za plnou cenu bez nutnosti úvazku k tarifu či předplacené službě. Koupí takového telefonu se nemusíte bát, že vám s ním nebude fungovat SIM karta jiného operátora, časy blokování mobilů jsou nenávratně pryč.

Některé dotované telefony se mohou vyznačovat tzv. customizací, tj. přizpůsobenou hlavní nabídkou, pohotovostním displejem a nainstalovaným aplikacím v barvách zvoleného operátora. Zřídkakdy jde tato grafická úprava odstranit bez přehrání firmwaru (a tedy ztráty záruky), občas pomůže výměna grafického tématu, většinou se s tímto „ocejchováním“ musíte smířit. Customizace se nemusí týkat jen pozměněného menu, ale také designu telefonu, občas se setkáme s přístroji s logy operátorů poblíž displejů apod.

Koupě telefonu od operátora sice může vyjít o něco dráže než v obvyklé distribuci, ovšem platí, že třeba při reklamacích se můžete setkat se vstřícnějším jednáním. V případě poruchy zanesete telefon ke svému operátorovi, který si záležitost s autorizovaným servisem vyřídí sám.

Určitě jste zaregistrovali nabídky, ve kterých operátoři nabízejí telefony již od jedné koruny. Určitě tušíte, co se za touto cenou může ukrývat za podmínky. Operátor vám sice dá telefon za korunu, ovšem na oplátku od vás vyžaduje úpis například na 24 měsíců s minimálním měsíčním plněním ve výši 500 Kč. Celkově tak utratíte 1 Kč + 24 × 500 Kč, to znamená 12 001 Kč.

Zbývající část článku si můžete přečíst v Mobilitách 2/2008, které vyjdou už tento čtvrtek 21. února. Předplatitelé časopisu k němu mají přístup již nyní – stačí kliknout na následující odkaz.

Další článek: O2 Benefit: získejte CD a vstupenky na koncerty

Témata článku: Operátoři, Telefon

Určitě si přečtěte