Podrobnosti o novém komunikátoru T-Mobile MDA IV

T-Mobile včera představil nejnovější verzi svého komunikátoru – MDA IV. Bude to zařízení s rozsáhlou podporou mobilních datových přenosů, velmi jemným displejem a nově také plnohodnotnou klávesnicí. Komunikátory Nokia konečně dostanou konkurenci.
Podrobnosti o novém komunikátoru T-Mobile MDA IV

Německý T-Mobile včera představil novou verzi komunikátoru – MDA IV. Přestože zatím stále nezveřejnil jeho podrobné specifikace, dostali jsme se alespoň k anglické tiskové zprávě, která nám řekla víc než německý originál.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jediné dvě dostupné fotografie nového MDA IV

MDA IV je první komunikátor, který dokáže současně pracovat s GPRS, WCDMA a Wi-Fi. Na EDGE už nezbylo místo a nevím, jestli to byl ze strany T-Mobilu dobrý krok. Pokud MDA IV vydrží na trhu jen rok, stejně jako jeho předchůdci, sítě 3G budou stále nedostatkové zboží. Pád rychlosti na úroveň GPRS přece jen bolí víc, než kdyby v cestě byla záchytná větvička s EDGE.

Chybějícího EDGE je škoda

Komunikátor je triální, podporuje pásma 900, 1 800 a 1 900 MHz. Plnohodnotnou klávesnici vidíte na obrázcích, displej má rozlišení VGA (640 × 480 bodů) a každý, kdo někdy pracoval s komunikátorem Nokie, ví, jak je orientace na šířku důležitá při práci s textem. Displej je umístěn na kloubu otočném kolem dvou os a z komunikátoru se dvojitým otočením stane obyčejný kapesní počítač s dotykovým displejem. Na dostupných obrázcích se mi ale nepodařilo objevit, kde se skrývá ovládací pero. Rovněž budou chybět základní tlačítka. Pro zvednutí hovoru bude nutné sahat na displej.

Vedle ovládací klávesy u displeje je vidět objektiv fotoaparátu. Je to ale jen ten „menší“, určený pro videokonference. Druhý fotoaparát se nachází na odvrácené straně displeje, kterou nám zatím T-Mobile na obrázku neukázal. Nic neprozradil ani o rozlišení fotoaparátu, na internetu jsem ale objevil, že by mělo jít minimálně o 1,3 MPx, snad ještě víc.

Větší než Nokia

Jak je celé zařízení velké? Na druhé fotografii si můžeme udělat hrubou představu srovnáním s rukou. Pokud bude displej stejně velký jako u MDA III, tedy 53 × 72 mm, na délku komunikátoru naměříme asi 12,5 cm. Je to o půl centimetru méně než u Nokie 9300. Na rozdíl od ní je ale MDA IV poměrně široké. T-Mobile udává plochu 100 čtverečních centimetrů, z čehož by vycházela šířka 8 cm. Je to zkrátka komunikátor, u něhož na centimetru zase tolik nesejde. Však T-Mobile o něm v tiskové zprávě několikrát píše jako o „mini-laptopu“ a dodává, že se snadno vejde do kapsy obleku. Výměnou za větší rozměry ale může být pohodlná klávesnice – řekl bych, že je větší než u komunikátorů Nokia.

MDA IV používá operační systém Windows Mobile. O jeho verzi se sice nepíše, mluvčí T-Mobilu však potvrdil, že půjde buď o Windows Mobile 2003 Second Edition, nebo o novější verzi, jejíž ohlášení se očekává. Bylo by to určitě vítané a s časem by snad neměl být problém, protože začátek prodeje MDA IV je v Německu ohlášen na léto. O rychlou práci se postará procesor Intel XScale běžící na frekvenci 520 MHz.

Jsem velmi zvědavý, jak výrobce vyřeší ovládání z klávesnice. Dotykový displej je sice bezvadná věc, ale není efektivní, když musíte kvůli každé operaci sahat po ovládacím peru. V tomto ohledu opravdu z vlastní zkušenosti upřednostňuji ryze klávesnicové ovládání komunikátorů Nokia než dotykový displej, kde bez pera nelze udělat ani „ň“.

Líbí – nelíbí?

Na závěr tiskové zprávy T-Mobile vyjmenoval funkce, které nové MDA IV zastane. Stejně jako všechna zařízení této řady umí pracovat s dokumenty kancelářského balíku Microsoft Office. Bude podporovat i „tlačený e-mail“ typu push, kdy zprávy budou uživateli chodit samy bez nutnosti stahování. O použité technologii se ale operátor opět nezmiňuje – bude to BlackBerry nebo odrůda typu Eurotel Connector? Pro spojení s počítačem bude sloužit USB rozhraní nebo Bluetooth.

O předběžné ceně se T-Mobile nezmiňuje. Komunikátory MDA ale vždycky stály trochu méně, než se dalo očekávat. První reakce uživatelů na představený produkt byly jako vždy rozpačité a asi se ani nic jiného nedalo čekat; změna konceptu není nikdy přijata jednoznačně kladně. Současné verze MDA by ale mohly žít současně s novým „mini-laptopem“ a každý by si vybral, co mu víc vyhovuje.


Kdy bude T-Mobile MDA IV u nás? Na to nelze odpovědět, zatím si ale můžete přečíst zbrusu novou recenzi aktuálního modelu Eurotel DataPhone III (MDA III).
Diskuze (18) Další článek: Eurotel Dataphone potřetí (velký test)

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Eurotel Dataphone III, T-Mobile MDA III, Komunikátor, Mobil, Podrobnost, Mobil m


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82