Podrobný pohled na Windows 10 Mobile [galerie]

Od února si uživatelé mohou vyzkoušet chystaný nový systém Windows 10 Mobile. Prohlédněte si dosud nejkomplexnější galerii obrázků tohoto systému.

Do vydání finální verze Windows 10 Mobile chybí zhruba 4 měsíce, a proto je čas podívat se, v jaké fázi vývoje se systém nachází. K tomu nám poslouží Windows 10 Mobile Insider Preview Build 10136, který vyšel v úterý večer. Oproti předchozím sestavením přináší některé nové funkce, pozměněnou grafiku a opravu chyb.

Vylepšení oproti předchozím buildům:

 • nové grafické úpravy (ikony, typ písma apod.)
 • vylepšení hlasové asistentky Cortana (pro zařízení určená pro ČR nepodstatné)
 • novinky v aplikacích Fotky a Kamera
 • uzpůsobení pro ovládání jednou rukou (pro zařízení s 5palcovým a větším displejem)

Opravené problémy známé z předchozího buildu:

 • přijímání MMS
 • občasné problémy s odemykáním telefonu
 • přepínač Wi-Fi v akčním centru nově pouze vypíná a zapíná Wi-Fi
 • korektní velikost písma v aplikaci Lidé
 • další menší opravy

Stávající problémy, na kterých se pracuje:

 • Možné zdvojené zobrazení aplikací Telefon a Vyhledávání
 • Možná nefunkčnost Skypu (pro korektní fungování ho před updatem odinstalujte)
 • Problémy při zadávání kódu pro odemknutí telefonu
 • Problémy spojené se stahováním jazykových sad (řešení nabízí tohle vlákno ve fóru Microsoftu)

Samotné instalaci nejnovějšího sestavení se zkráceným označením 10136 předcházení menší komplikace. Z důvodu bugu, který zabraňuje jednoduchém updatu z poslední testovací verze je nutné telefon nejprve prostřednictvím programu Windows Recovery Tool vrátit k systému Windows Phone 8.1. Poté z Storu získat aplikaci Windows Insider (+ nainstalovat český slovník) a konečně instalovat samotné sestavení Windows 10 Mobile Insider Preview. Samotný instalační balíček má zhruba 600-800 MB a instalace trvá poměrně dlouhých 50-60 minut.

Klepněte pro větší obrázek
Možnost nastavit pozadí za živými dlaždicemi již není žádná novinka. Grafických změn doznaly ikony pro změnu velikosti a odebrání dlaždice. Stále se však vyskytuje problém spočívající v různé velikost piktogramů v dlaždici, navíc některé z nich jsou na první pohled rozmazané.
Klepněte pro větší obrázek
V nastavení domovské obrazovky si můžete pohrát s mírou průhlednosti nebo umístěním obrázku. Na větších displejích rovněž bude nově možné zobrazit až čtyři střední dlaždice vedle sebe.
Klepněte pro větší obrázek
Zůstává možnost světlého a tmavého schématu. Znovu však přibylo barev, ve kterých budou zobrazeny živé dlaždice.
Klepněte pro větší obrázek
Přímo v aplikaci Telefon můžete přidat kontakty do blokovaných čísel. Opravena byla i chyba, která neumožňovala odemknout SIM kartu zabezpečenou PIN kódem.
Klepněte pro větší obrázek
Zcela nová je aplikace Lidé. Však také v jejím pravém horním rohu je vidět, že se jedná teprve o alpha verzi. Zatím nefunguje přidávání kontaktů do skupin a nezobrazí se ani novinky u jednotlivých kontaktů.
Klepněte pro větší obrázek
Situace s propojením telefonu s Facebookem zůstává u Windows 10 Mobile nejasná. Aplikace sice propojení nabízí, avšak následně se synchronizaci nedaří realizovat.
Klepněte pro větší obrázek
Redesignu se dočkaly i Zprávy. Žádné nové funkce však nepřibyly, protože vše podstatné umí shodná aplikace ve Windows Phone 8.1.
Klepněte pro větší obrázek
Česká klávesnice se konečně dočkala možnosti psaní tahem. Užitečným prvkem je posuvník schovaný pod písmeny Y a X, který umožňuje pohodlný přesun kurzoru v textu.
Klepněte pro větší obrázek
Opět po vzoru Androidu přibylo v akčním centru množství rychlých přepínačů. Jejich zobrazení lze přímo ve stahovací roletce upravit. Na větších displejích bude přepínačů vedle sebe hned pět. Přepínač mobilních dat stále není, dle Microsoftu však v některém z dalších buildů přibude.
Klepněte pro větší obrázek
Outlook kalendář se řadí mezi univerzální aplikace. Zatím mu však chybí další náhledy (měsíční, roční). V nastavení si můžete nastavit jak pracovní dny, tak i pracovní dobu.
Klepněte pro větší obrázek
Výrazného posunu se dočkala aplikace Pošta, která nově nese název Outlook Pošta. Umožňuje správu více účtů, přičemž mezi nimi lze snadno přepínat. Přidány byly také zkratky pro smazání zprávy (posun doleva) a pro označení zprávy příznakem (posun doprava).
Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Budík a hodiny se výrazně přiblížila těm, které známe z Androidu. Nabízí zobrazení světového času, budíku, časovače a stopek.
Klepněte pro větší obrázek
Kalkulačka nabízí tři různé režimy (standardní, programátorský a vědecký). Součástí této aplikace je také převodník jednotek.
Klepněte pro větší obrázek
U převodníku je na výběr z několika soustav. V budoucnu se možná dočkáme i kurzovního lístku respektive také jejich převodníku.
Klepněte pro větší obrázek
Pořízené zvukové záznamky je možné přímo v telefonu uživatelsky sestříhat.
Klepněte pro větší obrázek
Správce souborů se dočkal zejména grafického přepracování. Na obrázcích je vidět, že jazykový překlad ještě na všech místech systému není stoprocentní.
Klepněte pro větší obrázek
V aplikaci Fotky se zobrazí jak vámi pořízené fotky, tak obrázky uložené ve složkách na OneDrive.
Klepněte pro větší obrázek
Od posledního sestavení již aplikace Hudba nenese status preview. Její chod je rychlejší a plynulejší. Microsoft přidal do aplikace i provázání se svojí složkou Xbox Music. V naší krajině se do ní ale nejde přihlásit.
Klepněte pro větší obrázek
Ani v novém buildu se Project Spartan nepřejmenoval na obchodní název Microsoft Edge. Nabízí však zajímé funkce, mezi které jednoznačně patří možnost uložit si článek k pozdějšímu přeteční v offline režimu.
Klepněte pro větší obrázek
Windows 10 Mobile dočasně obsahuje také dvě různé aplikace Store. Ta nová (v betě) se vzhledem přibližuje své sestřičce pro PC.
Klepněte pro větší obrázek
Nové verze aplikací Word, Excel ani PowerPoint nejsou součástí základního systému. Je nutné je samostatně stáhnout ze obchodu aplikací.
Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Excel nabízí možnost měnit vzhled a typ písma, tak i pokročilejší formátování textu. V průběhu tvorby dokumentu pak dochází k automatickému ukládání.
Klepněte pro větší obrázek
Pomocí PowerPointu můžete prezentaci vytvořit a následně i přímo, bez potřeby drátového připojení, zobrazit na jiném displeji.
Klepněte pro větší obrázek
V systému se stále objevují dvě aplikace pro zobrazení map. Jedna pochází od finské Nokie a zahrnuje i offline navigaci (HERE). Druhá je od Microsoftu a například umožňuje i tisknutí zobrazených map do PDF.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení prošlo kompletním přepracování, když krom jiného vzhledu přibylo také velké množství dalších položek. Ty jsou však nově uspořádány dle jednotlivých oblastí, což celé nastavení činí přehlednějším.
Klepněte pro větší obrázek
Nastavení podporuje také zobrazení na šířku. Tento režim se bude lišit podle velikosti displeje (nahoře Lumia 1020, dole Lumia 830). Ty větší totiž nabídnou mírně pozměněné rozestavení a rozdělený pohled.
Diskuze (91) Další článek: Samsungu se nedaří s vlastním GPU, proto pojistil dodávky od ARM

Témata článku: Microsoft, Windows, Ostatní, Galerie, Software pro mobily, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 830, GAL, Wind, Poslední test, Pohled, Tmavé schéma, Insider Preview Build, Testovací verze, Win, Instalační balíček, Mobil, Jazykový překlad, Buildu, Podrobný pohled, Česká klávesnice, Kompletní přepracování, Přijímání, Obchodní název


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 125

RECENZE: Nokia 8.1 — tichá voda břehy mele

RECENZE: Nokia 8.1 — tichá voda břehy mele

** Nokia 8.1 je nejlepší Nokií v obnovené éře s Androidem ** Duální fotoaparát se chlubí umělou inteligencí ** Přes skleněná záda chybí bezdrátové dobíjení

Milan Měchura | 44

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 19

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

** Tmavý režim v telefonu opravdu umí šetřit baterii ** Google kvůli tomu přebarvuje všechny své aplikace ** Černé bude i iOS

Vladislav Kluska | 29