Pohřeb pagingu v Česku aneb připravte si rakve

Víte, co jsou to pagery? Ano, jde o malé pípající krabičky s displejem. Nastal pohřeb pagingových služeb v Česku? Kdo je jejich hrobníkem - mobilní operátor nebo jeho provozovatel?
Pohřeb pagingu v Česku aneb připravte si rakve

Začneme však poněkud ze široka. Ve srovnání s mobilními telefony mají pagery své výhody i nevýhody. Mezi výhody patří délka přijímaných zpráv (mohou mít 300 - 1000 znaků), naopak nevýhodou je menší pokrytí signálem. Český paging je totiž pouze jednosměrný - pokud v okamžiku doručení zprávy nemáte signál, máte doslova smůlu - o zprávu téměř určitě přijdete.

K čemu tedy pager dnes, v době mobilních telefonů, využít. Podle mne je ideálním doplňkem právě mobilního telefonu. Můžete si na něj kupříkladu nechat posílat různé infotextové zpravodajské služby, ale především na něj můžete číst emailové zprávy. Do tisícovky znaků textu se již nějaká ta informace vejde.

Přestože ještě nedávno u nás nabízely tyto služby dva operátoři, dnes je to pouze jediná společnost Multitone CZ. Tato společnost provozuje dvě pagingové sítě - starší analogovou síť RDS a moderní digitální ERMES. Problémem moderního ERMESu je však velmi malé pokryti zahrnují v podstatě několik málo největších měst. A přestože vysílačů není příliš mnoho, začal MultiTone v poslední době některé vysílače vypínat a své zákazníky automaticky převedl na starou síť RDS. Je to pro zákazníky výhra?

Zcela určitě ne. Nejenže starší přístroje jsou větší a těžší, ale také méně vydrží na baterie (pager ERMES vydrží na jednu tužkovou baterii pracovat až několik měsíců, pagery RDS jen necelých čtrnáct dní). Rozdíl je také v délce přijímaných zpráv - pagery RDS zvládají pouhých osmdesát znaků. Jak je vidět, nevýhod je více než dost.

Pagery totiž nejsou ani levnou záležitostí, jakou by podle mého názoru měly být. Přestože byl dočasně zrušen dvoutisícový aktivační poplatek, pořídíte pager za dotovanou cenu pohybující se kolem tisícovku. Dotovanou cenu dostane pouze při úpisu na jeden roku a měsíčně pak platíte podle programu tři sta až čtyři sta korun. Ano, stejně stojí dobíjecí kupon na mobilní telefon, který vám na měsíc také vystačí.

Přestože paging nemůže v žádném případě ohrozit pozici mobilních telefonů, jedná se o poměrně zajímavou službu. Její výhodou vidím především ve výhodném využití pageru jako miniaturního komunikačního doplňku mobilního telefonu - maličký přijímač můžu mít stále s sebou a být neustále informován o všem důležitém.

Zřejmě se shodneme na tom, že paging v síti RDS je v podstatě již mrtvou technologií a budoucnost by mohla mít jen moderní síť ERMES. To by však musel disponovat větším pokrytím za příznivější ceny. A také operátor by musel pro rozvoj něco udělat - ať již cílenou propagací či již zmíněným rozšířením pokrytého území. Zatím to však vypadá, že právě společnost MultiTone je tím, kdo pagingovou síť u nás cíleně zabíjí. Já bych totiž - a myslím si, že nejenom já - docela rád pagery využíval. A co vy?

Diskuze (29) Další článek: Nový ředitel slovenského EuroTelu je ... z RadioMobilu

Témata článku: Ostatní, Pohřeb


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15