Pokémon Go Plus: Pekelně drahé tlačítko, které jde na dračku [test]

 • Náramek s tlačítkem vás na veřejnost již definitivně „prozradí“
 • Připojíte jej k Androidu i iOS
 • A to nejdůležitější, kroky počítá i při zamknutém telefonu

Nadšení z mobilní hry Pokémon Go sice postupně vyprchává, ovšem až nyní se na trh dostává produkt, díky němuž se nebude váš telefon při lovu přehřívat a vybíjet po pár hodinách. Řeč je o náramku Pokémon Go Plus (zkráceně PGP), který se jakožto příslušenství pro hru Pokémon Go, dostal na trh až 16. září. Jak změní hraní Pokémon Go, stojí za to do náramku vůbec zainvestovat, a nepřišel na trh příliš pozdě?

Pozn. red.: Článek je určen zejména pro zkušené hráče Pokémon Go. Pokud Pokémon Go neznáte, doporučujeme nejprve přečíst náš úvodní článek, nebo si na konci tohoto článku alespoň nalistovat slovníček pojmů.

Příslušenství od Nintenda

Za mobilní hrou Pokémon Go stojí vývojářská společnost Niantic, pod náramek Pokémon Go Plus se ale podepsala japonská společnost Nintendo. Ta stojí i za samotným vznikem pokémonů v devadesátých letech a nyní s Nianticem úzce spolupracuje. Jedním z výsledků spolupráce je i náramek Pokémon Go Plus.

Náramek do redakce dorazil v malé černomodré papírové krabičce, ve které se ukrývá modul Pokémon Go Plus s klipem, náramek na ruku a také uživatelská příručka v několika světových jazycích (čeština chybí). V modulu je umístěna knoflíková baterie CR2032, takže stačí vytáhnout tenký plast zamezující kontaktu při transportu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie Pokémon Go Plus ukazují, že lze příslušenství nosit na textilním náramku nebo s klipem, který lze jen tak nosit v ruce nebo připnout na košili či pásek...

V základu je na na PGP umístěn plastový klip, díky kterému můžete modul pevně připevnit k tričku nebo na pásek, pokud jej však budete chtít umístit na ruku, je třeba klip odšroubovat a našroubovat k plastovému uchycení na textilním náramku. Samotný hlavní modul je stylizován do barev pokéballu, který byl vytvarován do jakési kapky. Ovšem mnoho ovládacích prvků nečekejte, připraveno je, všehovšudy, jen jedno tlačítko.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
...a takto vypadá Pokémon Go Plus na zápěstí

Multifunkční ovladač má v sobě navíc umístěno pět barevných diod (zelená, bílá, modrá, červená, žlutá), které spolu s vibracemi zprostředkovávají zpětnou vazbu. Na samotný význam barev je třeba si zvyknout, stejně jako na vibrace. Výrazné vibrace rychle za sebou značí blízký pokéstop (místo, kde můžete získat různé herní věci) i blízkého pokémona.

Klepněte pro větší obrázek
Význam všech barevných notifikací a vibrací náramku Pokémon Go Plus

Zde je ale třeba rozlišit barvu, blikající zelená značí pokémona, kterého již máte, žlutá pak úplnou novinku. Červená ukazuje chybu ve spojení s telefonem, modrá zase blízký pokéstop. A pak je zde ještě bílá, která splní spíše stavovou funkci. Samotný textilní náramek je osazen plastovou sponou, a lze jej nastavit na zápěstí různé tloušťky.

Připojení příslušenství až ve hře

Ale pojďme pěkně popořadě, PGP komunikuje s telefon přes Bluetooth Smart, což je varianta Bluetooth Low Energy určená pro zdravotní a fitness aplikace. Pro uživatele je největší změnou to, že se k příslušenství nepřipojujete v rámci systému „napřímo“, ale až přes spuštěnou hru. Po spuštění Pokémon Go je třeba zvolit položku Settings, ve které se nachází nová nabídka Pokémon Go Plus.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K připojení Pokémon Go Plus k telefonu se doklikáte přes nabídku Nastavení. My jej zkoušeli připojit k Androidu, ovšem i u iOS to bude probíhat úplně stejně

Zde se dozvíte základní interakci PGP a hry, a můžete zde také přidat nový náramek. Stačí na něm stisknout tlačítko, které se bíle rozbliká a telefon náramek zaregistruje. Od té doby se vám na herní ploše v levém horním rohu displeje zobrazí ikona PGP. Pokud je světlá, je spojení s náramkem aktivní, pokud je černá, náramek s telefonem nekomunikuje. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Neaktivní PGP, po dotyku na ikonu se spustí režim hledání, který vyústí ve spojení s PGP až tehdy, když na něm stisknete tlačítko

Nyní již telefon, s aplikací Pokémon Go na popředí i pozadí, můžete zamknout a umístit do kapsy či do pouzdra, což je tou největší výhodou Pokémon Go Plus. Můžete tak zapomenout na rychlé vybíjení baterie, což je pro současné stádium mobilní hry více, než typické.

Samotné spuštění komunikace náramku a hry je však poměrně komplikované. Ve hře musíte kliknout na tmavou ikonu PGP a poté na náramku stisknout tlačítko. Pokud zamknete telefon, je vše v pořádku. Pokud se ale do hry později vrátíte, třeba na kontrolu vašich (ne)úspěchů nebo budete chytat pokémona, na kterého vás náramek upozornil, spojení se deaktivuje. K náramku se budete muset opět připojit výše popsaným způsobem, automatické spojení zatím chybí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Náramek ale můžete využít jen k notifikacím, tj. samotný odlov či výběr pokéstopu provedete přes telefon. Všimněte si čáry od ikony PGP, která vám ukazuje na místo, na které vás náramek upozornil

Jinak si budete zvykat zejména na vibrace. Dvě dlouhé značí pokémona (žluté či zelené blikání) či pokéstop (modré blikání). Pokud po stisknutí následují tři krátké vibrace, jedná se o pokémona, který může být chycen (pět středních vibrací) nebo uteče (tři krátké). A pokud se pokémon vyskytne poblíž pokéstopu, má jeho odlov přednost. Pokéstop se vám zpřístupní zhruba o deset vteřin později.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V Journalu na telefonu se můžete podívat na to, co jste s náramkem ulovili. Bohužel, capture rate pokémonů je zhruba 50%, každý druhý vám tak zřejmě uteče...

Na jednoho pokémona však tlačítkem hodíte pouze jeden obyčejný pokéball, od čehož se odvíjí i velký počet pokémonů, kteří z vašich spárů utečou. To je bohužel limit současného PGP. U pokéstopů pak počet vibrací značí počet věcí, které jste obdrželi. Pokud vás zajímá, koho jste chytili a co jste získali, je třeba se podívat do sekce Journal v telefonu. A jakmile přestanete náramek používat a vrátíte se k telefonu, dojde k načítání a aktualizování dat, zejména vzdáleností pro buddy pokémona a pro vejce, která klubete.

Klepněte pro větší obrázek
... a proto je lepší podívat se rovnou do seznamu posledních chycených pokémonů, a neřešit ty pokémony, kteří vám utekli

A co se týká výdrže, Niantic udává až 100 dní na baterii. Záleží však na tom, jak moc intenzivně náramek využíváte. V případ extrémního používání si můžete baterii dopředu dokoupit a vyměnit ji pomocí šroubováku doslova „za chodu“. Pokud je však spojení s telefonem delší něž hodinu bez viditelného používání náramku, spojení se zpravidla samo ukončí.

Závěrem

Celý projekt Pokémon Go zažil raketový úspěch, ovšem ukazuje se, že byl zpočátku značně uspěchaný. Příslušenství PGP rozhodně mělo být k dispozici již při oficiálním spuštění hry, ovšem na druhou stranu, i nyní se na něj stojí fronty a vytvářejí pořadníky.

PGP však v podstatě kopíruje hru. V současné podobě se tak opět jedná o MVP (Minimal Value Product) řešení, které má velké možnosti do budoucna, v současnosti však nejsou využity. Řeč je zejména o omezení v hodu jedním obyčejným pokéballem, do budoucna se očekávají třeba filtry, v rámci nichž byste si mohli definovat, jaký pokéball házet na jaký druh či sílu pokémona. 

Navíc, po jednom hodu je pokémon, buď chycen, nebo uteče. Nemáte žádnou šanci na reparát jako při hraní na smartphonu. Pokud se tedy podíváme na omezení současné verze hry (Android 0.31.1, iOS 1.3.1), má Pokémon Go Plus vlastně vůbec smysl?

Největším přínosem je tzv. „farmaření“ pokémonů, tedy lov z principu bez ohledu na to, jakého pokémona lovíte. Stisknutím tlačítka můžete lovit i při jízdě na kole či od počítače z kanceláře. Stisknete tlačítko a o nic dalšího se nestaráte, takže vás Pokémon Go moc nerozptýlí. Náramek je navíc užitečný i při líhnutí vajec, protože monitoruje vámi ušlou vzdálenost, i když máte hru na pozadí. A z toho bude mít radost především baterie ve vašem smartphonu.

Vše ale kazí koncová cena, náramek s tlačítkem za 1 200 Kč se zdá jako hodně drahý špás. S rozšířenou funkčností může být náramek do budoucna rozhodně zajímavý, v současné době však většina majitelů náramek použije zřejmě pouze jen jako okrajový doplněk.

Plusy:

 • náramek ušetří cennou baterii telefonu
 • PGP také neustále počítá kroky nutné k líhnutí vajec a vylepšování buddy, není třeba ani rozsvítit displej
 • vibrace můžete využít i jen pro upozornění, odlovit pokémona pak lze přímo z mobilu
 • náramek vás upozorní i na vzdálenější pokémony, které v mobilní aplikaci ještě „nevidíte“
 • výrazné vibrace, které se za chvíli naučíte rozpoznávat
 • výdrž má být na vyměnitelnou baterii dle intenzity používání až 100 dní
 • je-li PGP v klipu, nemusí být např. v kapse až tak nápadný
 • příslušenství připojíte k Androidům i iPhonům
 • spíše velký potenciál do budoucna

Minusy:

 • na náramek s tlačítkem poměrně vysoká cena (okolo 1 200 Kč)
 • na veřejnosti vás náramek jako hráče Pokémon Go již definitivně prozradí
 • jste omezeni jen na jeden hod obyčejným pokéballem na jednoho pokémona
 • při testování jsme zaznamenali catch rate jen okolo 50 procent
 • chybí profily na chytání pokémonů
 • pokud máte aktivní PGP a začnete používat mobilní aplikaci (např. souboj v posilovně), spojení s náramkem se ukončí
 • prodleva před upozorněním na pokéstopy, musíte k nim dojít blíže, než při hraní na smartphonu
 • nefunkční automatické připojení k náramku, musíte na něj ručně

Slovníček základních pojmů pro ne-hráče:

 • Pokémon Go - mobilní hra pro iOS a Android, která se odehrává v rozšířené realitě na podkladu upravených Google Map. V mapě chodí i vaše postavička, která loví pokémony, líhne vejce, sbírá in-game věci a umisťuje své pokémony do posiloven
 • pokémon - příšerky, pod které se podepsala společnost Nintendo. U nás známy zejména z televizního seriálu, který běžel v televizi v 90. letech
 • pokéstop - něčím významné místo na mapě, na kterém můžete získat herní věci, např. pokébally, uzdravovací spreje, vejce nebo „maliny“, které usnadní odchyt divokého pokémona
 • gym (posilovna) - místo, kde se v Pokémon Go odehrává „multiplayer“. Posilovny obsazují hráči zařazení do třech týmů (Mystic, Valor a Instinct). PO 21 hodinách od posledního zpeněžení lze posilovny zpeněžit znovu. Odměnou jsou pokécoins (10 za každého pokémona), které lze investovat do nákupu věcí z obchodu
 • pokéball - „míčky“ k chytání pokémonů, ve hře jsou dostupné čtyři druhy. Čím výše je pokéball postaven, tím snadněji může chytit silnější pokémony
 • vejce - chůzí se spuštěnou hrou přispíváte i k líhnutí vajec, které tu a tam najdete v pokéstopech. Ta s obyčejnými pokémony mají nastavenou vzdálenost 2 km, ta nejvzácnější pak 10 km
 • buddy - pokémon, který vás na cestách „doprovází“. Za ušlou vzdálenost sbírá candy pro své další vylepšení
 • capture rate - procentuální poměr chycených pokémonů k pokémonům, které jste se snažili chytit. Část z nich vždy po několika neúspěšných pokusech uteče
 • stardust - prášek nutný pro zvýšení síly pokémonů 
 • candy - každý pokémon má svůj druh, slouží k vylepšení či k vývoji pokémona na silnější vývojové stádium
Diskuze (7) Další článek: Pro hodinky Samsung Gear S2 bude brzy dostupná zajímavá klávesnice TouchOne

Témata článku: Android, Recenze, Příslušenství, Nositelnosti, Kuriozita, Pokémon GO, iOS, Uživatelská příručka, Šroubovák, Velký počet, Drahý špás, Nová nabídka, Valor, Nový náramek, Stardust, Knoflíková baterie, Fitness aplikace, Velký potenciál, Celý projekt, Plus, Rychlé vybíjení, Největší přínos, Hlavní modul, Knoflík, Tlačítko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 18

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 59

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52