Pokuta za výpověď smlouvy konečně klesá na pětinu

U T-Mobile platí nové podmínky už od 26. ledna, Vodafone a O2 je mění 8. února. Do té doby můžete od O2 odejít dokonce úplně bez sankce.
Pokuta za výpověď smlouvy konečně klesá na pětinu

Smlouvy a smluvní podmínky českých operátorů vždy vířily emoce. Operátoři z nich roky dělali nestravitelný materiál, což spolehlivě odrazovalo zákazníky, aby je před podpisem smlouvy četli… Situace se ale pomalu mění k lepšímu, mimo jiné se probral Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který začal smlouvy analyzovat a požaduje změny.

Z pohledu spotřebitele ale dochází právě v těchto dnech k jedné další velmi podstatné změně – zjednodušeně řečeno vám operátor nesmí za předčasný odchod „napálit“ víc než pětinu toho, co byste mu jinak ještě zaplatili na paušálech nebo minimální měsíční útratě (MMÚ). Tuto novinku přinesla novela Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK) z dílny bývalého poslance Jana Husáka.

T-Mobile premiantem, O2 a Vodafone stíhají „deadline“

Novela nabyla účinnosti dne 8. srpna 2013, patnáct dní před tím vyšla ve sbírce zákonů. Srpnové datum je důležité, protože se od něj odvíjí půlroční lhůta, kdy musí operátoři novelu zavést do praxe (implementovat do svých smluvních podmínek). Premiantem je T-Mobile, ten už má splněno, Vodafone a O2 promítnou novelu v poslední možný den, tedy 8. února 2014.

Pokud byste se na příslušnou normu chtěli odkázat, třeba na prodejně operátora, jde konkrétně o § 63 odst. 1 písmeno p) zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů:

V § 63 odst. 1 písmeno p) zní:

„výše úhrady v případě ukončení smlouvy před uplynutím doby trvání, na kterou je smlouva uzavřena, výpovědí ze strany účastníka nebo podnikatele nebo dohodou obou smluvních stran, přičemž výše úhrady nesmí být vyšší než jedna pětina součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy, nebo jedna pětina součtu minimálního sjednaného měsíčního plnění zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy, a výše úhrady nákladů spojených s telekomunikačním koncovým zařízením, které bylo účastníkovi poskytnuto za zvýhodněných podmínek,“.

Zdroj: portal.gov.cz

Pokud jste si spolu s podpisem smlouvy vzali dotovaný telefon, mějte na paměti jednu věc. Pokud chcete dát druhé smluvní straně předčasně košem, hardware budete muset doplatit. Hypotetický příklad: koupili jste iPhone za 1 Kč a upsali se na dva roky. Plná cena v době koupě činila 20 000 Kč. Musíte tedy doplatit 19 999 Kč a k tomu sankci ve výši pětiny zbývajících paušálů či MMP.

Klepněte pro větší obrázek
Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Mnozí se jistě nejednou přesvědčili na vlastní kůži (obr.: shutterstock.com)

T-Mobile své všeobecné podmínky změnil 26. ledna, oba konkurenti tak učiní 8. února. Odkazy na příslušné dokumenty najdete níže. Abyste nemuseli nic zdlouhavě hledat, u každého operátora najdete odkaz na příslušné ustanovení:

Pětinové sankce nejsou jedinou pozitivní změnou, kterou „husákova novela“ přinesla. Zlepšilo se i postavení zákazníků při uzavírání smluv s využitím prostředků komunikace na dálku. Typicky jde o uzavření smlouvy po telefonu. Nyní platí následující:

  • smluvní podmínky je operátor povinen předat až následně po uskutečnění komunikace s účastníkem
  • ode dne předání těchto smluvních podmínek běží zákazníkovi lhůta 14 dní k odstoupení od smlouvy v souladu s občanským zákoníkem.

Jinak řečeno: spotřebitel není zatracen tím, že po telefonu něco bez rozmyslu odsouhlasil. Smluvní dokumentaci musí operátor poslat písemně nebo elektronicky, a jakmile se dostane k zákazníkovi, rozběhne se dvoutýdenní lhůta, ve které lze souhlas vzít zpět (beztrestně).

Nová pravidla platí také ohledně tzv. smluvní automatiky. Novela sice nevylučuje, že by zákazník s automatickým prodlužováním smlouvy souhlasil už při jejím prvním podpisu, avšak operátor ho musí nejdříve tři a nejpozději jeden měsíc před datem prodloužení informovat o možnosti a způsobu jak smlouvu ukončit, a to takovou cestou, jakou si zákazník zvolil pro zasílání vyúčtování.

Na závěr připomínám zákazníkům O2, že do soboty 8. února mohou ukončit smlouvu bez sankce. Více se dozvíte v následujícím článku:

Témata článku: Vodafone, O2, T-Mobile, Kauzy, ČTÚ, Pokuta, Smlouvy, Výpověď, Apple iPhone 4GB, Náklad spojený, Možný den

Určitě si přečtěte

StreamOn a Video Pass: T-Mobile a Vodafone mají průšvih a měli by jej rychle napravit

StreamOn a Video Pass: T-Mobile a Vodafone mají průšvih a měli by jej rychle napravit

** T-Mobile s Vodafonem představili balíčky pro neomezené video ** Ale pozor, reklamy třeba na YouTube, ukrajují ze základního limitu ** Nevědomky tak můžete prosurfovat cenná data a dokupovat další

Včera | Pospíšil Aleš | 30

ÚOHS naznal, že se operátoři nedomlouvají. Zpráva budí rozpaky

ÚOHS naznal, že se operátoři nedomlouvají. Zpráva budí rozpaky

** Úřad, který má potírat nekalou soutěž, hledal opatrně a nic nenašel ** Závěr: operátoři v minulosti měli stejné ceny, ale kartel to nebyl ** Čtyři strany opatrné úředničiny překládáme do srozumitelného jazyka

16.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 35

Balíčky Vodafone Pass základem vánoční nabídky. Některé budou do ledna zdarma

Balíčky Vodafone Pass základem vánoční nabídky. Některé budou do ledna zdarma

** Letošní vánoční nabídku Vodafonu tvoří balíčky rodiny Pass ** Operátor uvedl ceny zbývajících dvou pro hudbu a video ** Balíčky půjde vzájemně kombinovat

15.  11.  2017 | Láska Jan | 36

Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

** ČTÚ naznal, že na trhu je něco shnilého, síťoví operátoři ale nesouhlasí ** Naopak virtuálové tvrdí, že stav je ještě mnohem horší ** Pozadí telco byznysu v ČR není tak líbivé, jako reklamy v televizi

14.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 25