Polemika: jsou mobily Nokia nejlepší?

Nedávno běžela na MobilManii anketa, z jejíž výsledků by měla společnost Nokia určitě radost. Podle ní si totiž 40 procent z vás myslí, že Nokia dělá nejlepší mobily. Hledal jsem důvody, proč se tento názor objevuje tak často.
Polemika: jsou mobily Nokia nejlepší?
Nedávno běžela na MobilManii anketa, z jejíž výsledků by měla společnost Nokia určitě radost. Podle ní si totiž 40 procent z vás myslí, že Nokia dělá nejlepší mobily.

Tyto výsledky zcela odpovídají výsledkům naší soutěže Nejlepší mobil 2001, v níž získala Nokia sedm medailí z devíti. Navíc z nedávné ankety, která byla součástí soutěže o mobil Nokia 3310 vyplynulo, že o články o mobilech Nokia máte největší zájem. Nabízí se tedy otázka, proč má Nokia u nás (a vůbec všude ve světě) tak dobré jméno.

Inovace?

Určitě to nebudou inovace. jednotlivé modely se od svých předchůdců příliš neodlišují - zachovávají způsob ovládání, většinu vlastností a funkce jsou spíše jen vylepšením než nějakým převratem. Za nejvíce inovativní mobil této značky osobně považuji Nokii 6110, která jako první mobil vůbec (pokud mi paměť dobře slouží) měla kalendář, kromě toho nabídla uživatelům funkci Smart Messaging, díky níž si dodnes můžete na mobilech Nokia měnit loga, posílat obrázkové zprávy a posílat melodie přes SMS. Výbornou funkcí byly (a dosud jsou) bezesporu profily vyzvánění a skupiny volajících. Nokia 6110 je z mého pohledu jeden z mobilů, který přinesl nejvíce nových funkcí v loňském mobilním desetiletí.

Pak přišla Nokia 5110, kterou lze nazvat chudým příbuzným modelu 6110 - chybí skupiny volajících, profily nelze editovat, nemá interní paměť na čísla a kalendář. Umí však měnit kryty, což byla do té doby věc prakticky nevídaná.

Nokia 6150 má oproti 6110 jen drobňoučká vylepšení (dualita, více paměti na čísla), Nokia 8810 je stříbrnou zmenšeninou Nokie 6110, podobně jsou na tom modely 8210 a 8850. U všech jde především o styl, než o funkce a inovace.

Z lowendových mobilů se po Nokii 5110 objevil model 3210, který umí navíc datum, je duální a nemá anténu. Integrovaná anténa je spolu s možností vyměnit i zadní kryt asi největší a prakticky jedinou změnou. Nokia 3310 a 3330 v těchto trendech pokračují - novinek málo a pokud, tak se zaměřují spíše na hry, editor melodií a podobné blbůstky.

Druhou, po Nokii 6110 největší inovací, ač se to někomu určitě nebude zdát, byla Nokia 7110. Zde nešlo jen o inovace funkční, ale také v ovládání (tomu se ale budu věnovat dále). Největší novinkou byl bezesporu velký kalendář a vícepoložkový seznam kontaktů, který umožňuje uložit více údajů k jednomu číslu. Bohužel, Nokia 7110 bude mít vždy pověst narychlo spíchnutého mobilu, protože jej v době uvedení provázela řada chyb. I přes to všechno se jedná o jeden z nejlepších mobilů, které si dnes můžete koupit - díky poslednímu firmwaru je stabilní a bez chyby.

Nokia ale brzo pochopila, že 7110 není to pravé ořechové, proto se vrátili k osvědčenému vzhledu, provedení a ovládání - a hele, na světě je Nokia 6210, což je Nokia 6110 s větším displejem, bez antény a s funkčností modelu 7110. Tento mobil v naší anketě Nejlepší mobil 2001 v kategorii pro práci a firmu s přehledem vyhrál. Nokia prostě udělala krok správným směrem, resp. směrem k uživatelům.

Další mobily, které jsou ohlášeny, modely 6310 a 8310 jsou téměř stejné jako jejich předchůdci, vzhled je skoro stejný, ovládání totožné a pár nových funkcí. Opravdová novinka tedy žádná.

Ovládání?

Ovládání Nokia vypilovala téměř k dokonalosti, alespoň podle mého názoru. Dobře se na něj zvyká, není nutné se jej dlouho učit; je vhodné zejména pro začátečníky. Nokia šla celkem třemi směry. První je klasické ovládání pomocí kurzorových šipek, dvou kontextových kláves a barevných sluchátek (osobně mi naprosto vyhovuje). Druhý způsob byl poprvé použit u lowendové Nokie 3110 - odstranily se klávesy se sluchátky, jedna kontextová klávesa byla nahrazena korekční klávesou C a druhá byla pojmenována NaviKey. Ta supluje funkci všech tlačítek - přijímáte s ní hovory, ovládáte menu apod. Tento způsob je vhodný pro ty, co nemají rádi příliš mnoho kláves, ovšem hůře se na něj zvyká. Problémy mohou mít zejména starší lidé, protože NaviKey mění neustále svůj význam.

Poslední typ ovládání, zatím použitý pouze u jednoho mobilu, je váleček, NaviRoller. Ten si Nokia vyzkoušela u modelu 7110 a já sám ho považuji za naprosto špičkový. Tento váleček nahradil klasické kurzorové šipky, navíc přidal další tlačítko - stiskem válečku vstoupíte do menu – kliknete na wapový odkaz, apod. Ovládání s válečkem považuji za jedno z nejvíce ergonomických. I přesto jej Nokia opustila; i když kdo ví, třeba se někdy objeví v následovníku Nokii 7210.

I přesto, že mobily Nokia používají velmi dobré ovládání, nemyslím si, že by to byl důvod, proč jsou Nokie oblíbené. Nové Ericssony používají ovládání podobné, Alcatel OT 501/701 a jeho ovládání joystickem je rovněž výborné.

Velký displej?

Velkou výhodou Nokií byl donedávna velký grafický displej. Už Nokia 2110 nabídla uživatelům pětiřádkový displej (pokud se dobře pamatuji) a v tomto trendu pokračuje dodnes. Nevzpomínám si na žádný mobil této značky, který by měl jedno nebo dvouřádkový displej, který byl až donedávna u konkurence docela obvyklý (starší Alcately, Ericssony sedmičkové nebo dvojkové řady apod.). Velký displej nejen zpřehledňuje orientaci protože umožňuje zobrazit více informací, ale také usnadňuje psaní a čtení SMS. Grafický displej byl vždy až donedávna velkou konkurenční výhodou Nokií. Dnes už mají srovnatelné displeje (ne-li lepší) skoro všechny mobily, takže se tato výhoda docela ztrácí.

S velikostí displeje také souvisí přehledné a docela dobře provedené menu. V něm se vyzná i začátečník leckdy bez nutnosti cokoliv konzultovat s manuálem. S menu souvisí i výše popsané dobré ovládání, které rychlost orientace jistě vylepšuje.

Textové zprávy?

Velkou výhodu Nokií spatřuji ale v psaní textových zpráv. Všechny Nokie mají velmi pohodlnou klávesnici (snad až na kolibříky z řady 8xxx), a k tomu i ergonomické ovládání menu a dalších funkcí při psaní. K tomu si u modelů Nokia 6210 a 6250 přidejte českou T9, která psaní na jinak pohodlné klávesnici velmi zrychluje.

Výměnné kryty?

Velmi populární se značka stala díky Nokii 5110, která jako první na trhu nabídla výměnné přední kryty (snad jen s výjimkou Ericssonu GA 628, kterému šla měnit část předního krytu okolo klávesnice). Tato vlastnost se stala velmi rychle populární a možnosti občas změnit vzhled mobilu podlehlo mnoho mobilních uživatelů. Dnes tuto vlastnost mají skoro všechny stylové mobily této značky (5110, 3210, 3310, 3330, 8210 a 8250), trojková řada navíc umožňuje měnit i zadní kryt, personalizace jde tedy ještě o kousek dál. Výměnné kryty jsou jednoznačně konkurenční výhodou pro určitou část potenciálních uživatelů.

Manažerské funkce?

Nokii ale nelze upřít opravdové prvenství v kategorii manažerských mobilů. Tímto mobilem byla Nokia 6110, která u nás jako první měla použitelný kalendář na poznámky a schůzky. Tento kalendář byl v dalších modelech už jen lehce vylepšen, což je určitě škoda. Hodil by se bezesporu úkolovník, možnost podívat se na týden a den v grafickém pohledu s vyznačením událostí apod. Zde už konkurence Nokii docela utekla - výborný kalendář má např. Alcatel OT 501/701, Ericsson R520 nebo Siemens S40. Dobře řešen má Nokia telefonní seznam, skupiny volajících a profily vyzvánění s možností filtrování hovorů, což manažeři bezesporu ocení. Pokud se tedy na manažerské schopnosti podíváte v globále, tedy na všechny a ne na každou zvlášť, jsou Nokie vybaveny velmi slušně. Ale opět - není tu prakticky nic, co by neměla i konkurence. Takže?

Prestiž?

Prošel jsem téměř všechny funkce a možnosti mobilů Nokia a dostávám se k jádru pudla. Nokia má pro většinu lidí prestižní význam; ta dnes sice nedosahuje úrovně před rokem nebo dvěma, ale stále tu je - mnoho lidí by si prostě nemohlo koupit mobil jiné značky, ač by byl sebelepší. Nokia je prostě pro řadu lidí více než jen značka mobilu - je to jméno, které má zvuk prestiže, stejně jako u aut Mercedes.

Dříve to možná mělo své opodstatnění; Nokia měla před konkurenčními mobily docela velký náskok. Ten však už dnes ostatní výrobci dohnali a nabízí zákazníkům mobily srovnatelných, ne-li lepších kvalit. Lowendové mobily má Nokia příliš drahé a manažerské mobily má konkurence stejně dobré, ne-li lepší. I přesto se mobily Nokia prodávají stále velmi dobře, ač to mnozí nedokážou pochopit. Kromě toho má zásluhu na velmi dobrých prodejích také dobrý marketing Nokie.

Ale vzhledem k tomu, že bych takto mohl polemizovat donekonečna, ukončím tuto úvahu slovy: „něco na té Mary (Nokii) je“.

Diskuze (117) Další článek: Oskarta: novinky v Samoobsluze na webu

Témata článku: Nokia, Nokia 3310, Nokia 6110 Navigator, Nokia 6210 Navigator, Siemens S40, Dobrý prodej, Pole, Pol, Trojková řada, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34