Polemika: Microsoft a Smartphone versus Nokia a Series 60

Magazín The Economist zveřejnil před nedávnem článek Ricka Rowella pojednávajícím o souboji Microsoftu a jeho platformy Smartphone s Nokií a její platformou Series 60. Volný překlad si dovoluji doplnit o vlastní náhled.
Polemika: Microsoft a Smartphone versus Nokia a Series 60

Rick Rowell ve svém článku pro The Economist srovnává platformy Microsoftu a Nokie pro tzv. „chytré telefony“. Doporučuji vám přečíst si ponejprv celý článek v angličtině. Dovolím si vyjmout a volně přeložit odstavce či části, které nejsou dle mého názoru nejobjektivnější. K nepřeloženým a zde nezmíněným pasážím nemám výhrady.

Palm stále vede

I když je Microsoft mnohem silnější, stále se mu nedaří společnost Palm v mobilních zařízení překonat. Ve skutečnosti Palm v roce 2002 zvýšil počet prodaných licencí, zatímco Microsoft přišel fůzí HP a Compaqu o jednoho z nejvýznamnějších odběratelů.

Nemohu zde otáčet přesná čísla, je však zřejmé, že: Fůzí HP a Compaqu nezmizely velmi úspěšné iPAQy, zmizely Jornady, kterých se prodaly zlomky iPAQů. Pocket PC mezitím licencovaly společnosti jako Toshiba, Fujisu-Siemens a v neposlední řadě Dell.

Palm OS se stále častěji objevuje v chytrých telefonech. Proč? Palm OS je od základu stavěn pro zařízení s omezenou energií, pamětí i velikostí displeje. Microsoft „scvrknul“ Windows OS pro trh s kapesními počítači. Dieta však byla očividně neúspěšná. Pocket PC je „přerostlý“ OS  pro přenosná zařízení. Může mi někdo představit uživatele, který skutečně upravuje excelové tabulky či textové soubory ve svém PDA?

Vezmeme-li to s nadhledem, zákazníka vlastně nemusí zajímat, jak je OS, který využívá, paměťově náročný. Zákazníka zajímá, zda-li mu PDA v ceně patnácti tisíc poskytne stejné možnosti jako konkurence. Je nepsaným pravidlem, že Palm se 16MB se rovná Pocket PC se 32MB. Například Palm Tungsten za 15 tisíc a Dell Axim X5 za podobnou cenu si v tomto směru mohou podat ruce. Autorovi mile rád představím několik uživatelů, kteří Pocket Word a Pocket Excel využijí. Uznávám, že tvorba excelových tabulek není v PDA příliš reálná, existuje však spousta firem, které své nabídky poskytují formou dokumentů v excelovém formátu (ceníky, menší databáze). Majitel PDA tak může mít aktuální firemní dokumenty stále při sobě. Pocket Word ve spojení s externí klávesnicí může nahradit notebook – ten do kapsy neschováte.

Je Symbian méně náročnější na hardware?

Fakta z kapesních počítačů můžeme vztáhnout i na chytré telefony. Smartphone 2002 je příliš velký OS, vyžadující energii, dostačující paměť a displej s vysokým rozlišením, což jde ruku v ruce s nižší výdrží baterie. Platforma Series 60 nabízí stejné funkce jako Smartphone 2002, rozšiřuje schopnosti mobilního telefonu a vyžaduje jen mírně vyšší nároky na energii. Všichni víme, že výdrž akumulátoru je jednou z klíčových vlastností u mobilních zařízení všeho druhu.

Nejsem si jist, zda-li je na trhu dostatek zařízení na jednotlivých platformách pro vyvození uvedených závěrů. Myslím, že v souboji Nokia 7650 a Orange SPV – jako jediných zástupců svých platforem – půjde spíše o hardware a um výrobce, než o náročnost platformy. A co víc, výdrž akumulátoru již z daleka není hlavním kritériem výrobců jakýchkoli mobilitek. Devětadevadesát procent uživatelů se jednou denně k elektrické zásuvce dostane a na to výrobci spoléhají.

Srovnejme si Orange SPV a Nokii 7650 nebo Sony Ericsson P800. Obě zařízení na platformě Symbian OS mají fotoaparát integrovaný, Orange SPV musí užít vnější modul. Pohotovostní doba SPV je 100 hodin, 7650 a P800 mají 400 hodin.

Autor svádí ne/integraci fotoaparátu do těla přístroje na použitý OS. Malicherné. Humorně působí též poslední věta o pohotovostní době. Vydrží některá Nokie 7650 či P800 bez nabíječky téměř půl měsíce? Sami víte, že ne, a sami víte, jak jsou údaje výrobců nepřesné. Obě předešlé výtky se opět týkají samotných zařízení, rozhodně bych se nepokoušel na základě těchto čísel zhodnotit náročnost jednotlivých platforem na energii.

Nepomlouvejte kovaný meč

Článek neměl v žádném případě obhájit Microsoft a Pocket PC či Smartphone 2002. Rick Rowell však pracuje s fakty, které jsou postaveny a odvozeny ze tří dnes dostupných zařízení. Neříkám, že by se obě platformy neměly srovnávat, myslím však, že si musíme na objektivní zhodnocení nějaký ten rok počkat, až bude na trhu dostatek chytrých telefonů od různých výrobců.

Diskuze (52) Další článek: Horníková, Tlustý, Klas – více z odposlechu

Témata článku: Microsoft, Nokia, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 7650, Sony Ericsson P800, Economist, Pol, Series, Pole


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80