Polemika: Microsoft a Smartphone versus Nokia a Series 60

Magazín The Economist zveřejnil před nedávnem článek Ricka Rowella pojednávajícím o souboji Microsoftu a jeho platformy Smartphone s Nokií a její platformou Series 60. Volný překlad si dovoluji doplnit o vlastní náhled.
Polemika: Microsoft a Smartphone versus Nokia a Series 60

Rick Rowell ve svém článku pro The Economist srovnává platformy Microsoftu a Nokie pro tzv. „chytré telefony“. Doporučuji vám přečíst si ponejprv celý článek v angličtině. Dovolím si vyjmout a volně přeložit odstavce či části, které nejsou dle mého názoru nejobjektivnější. K nepřeloženým a zde nezmíněným pasážím nemám výhrady.

Palm stále vede

I když je Microsoft mnohem silnější, stále se mu nedaří společnost Palm v mobilních zařízení překonat. Ve skutečnosti Palm v roce 2002 zvýšil počet prodaných licencí, zatímco Microsoft přišel fůzí HP a Compaqu o jednoho z nejvýznamnějších odběratelů.

Nemohu zde otáčet přesná čísla, je však zřejmé, že: Fůzí HP a Compaqu nezmizely velmi úspěšné iPAQy, zmizely Jornady, kterých se prodaly zlomky iPAQů. Pocket PC mezitím licencovaly společnosti jako Toshiba, Fujisu-Siemens a v neposlední řadě Dell.

Palm OS se stále častěji objevuje v chytrých telefonech. Proč? Palm OS je od základu stavěn pro zařízení s omezenou energií, pamětí i velikostí displeje. Microsoft „scvrknul“ Windows OS pro trh s kapesními počítači. Dieta však byla očividně neúspěšná. Pocket PC je „přerostlý“ OS  pro přenosná zařízení. Může mi někdo představit uživatele, který skutečně upravuje excelové tabulky či textové soubory ve svém PDA?

Vezmeme-li to s nadhledem, zákazníka vlastně nemusí zajímat, jak je OS, který využívá, paměťově náročný. Zákazníka zajímá, zda-li mu PDA v ceně patnácti tisíc poskytne stejné možnosti jako konkurence. Je nepsaným pravidlem, že Palm se 16MB se rovná Pocket PC se 32MB. Například Palm Tungsten za 15 tisíc a Dell Axim X5 za podobnou cenu si v tomto směru mohou podat ruce. Autorovi mile rád představím několik uživatelů, kteří Pocket Word a Pocket Excel využijí. Uznávám, že tvorba excelových tabulek není v PDA příliš reálná, existuje však spousta firem, které své nabídky poskytují formou dokumentů v excelovém formátu (ceníky, menší databáze). Majitel PDA tak může mít aktuální firemní dokumenty stále při sobě. Pocket Word ve spojení s externí klávesnicí může nahradit notebook – ten do kapsy neschováte.

Je Symbian méně náročnější na hardware?

Fakta z kapesních počítačů můžeme vztáhnout i na chytré telefony. Smartphone 2002 je příliš velký OS, vyžadující energii, dostačující paměť a displej s vysokým rozlišením, což jde ruku v ruce s nižší výdrží baterie. Platforma Series 60 nabízí stejné funkce jako Smartphone 2002, rozšiřuje schopnosti mobilního telefonu a vyžaduje jen mírně vyšší nároky na energii. Všichni víme, že výdrž akumulátoru je jednou z klíčových vlastností u mobilních zařízení všeho druhu.

Nejsem si jist, zda-li je na trhu dostatek zařízení na jednotlivých platformách pro vyvození uvedených závěrů. Myslím, že v souboji Nokia 7650 a Orange SPV – jako jediných zástupců svých platforem – půjde spíše o hardware a um výrobce, než o náročnost platformy. A co víc, výdrž akumulátoru již z daleka není hlavním kritériem výrobců jakýchkoli mobilitek. Devětadevadesát procent uživatelů se jednou denně k elektrické zásuvce dostane a na to výrobci spoléhají.

Srovnejme si Orange SPV a Nokii 7650 nebo Sony Ericsson P800. Obě zařízení na platformě Symbian OS mají fotoaparát integrovaný, Orange SPV musí užít vnější modul. Pohotovostní doba SPV je 100 hodin, 7650 a P800 mají 400 hodin.

Autor svádí ne/integraci fotoaparátu do těla přístroje na použitý OS. Malicherné. Humorně působí též poslední věta o pohotovostní době. Vydrží některá Nokie 7650 či P800 bez nabíječky téměř půl měsíce? Sami víte, že ne, a sami víte, jak jsou údaje výrobců nepřesné. Obě předešlé výtky se opět týkají samotných zařízení, rozhodně bych se nepokoušel na základě těchto čísel zhodnotit náročnost jednotlivých platforem na energii.

Nepomlouvejte kovaný meč

Článek neměl v žádném případě obhájit Microsoft a Pocket PC či Smartphone 2002. Rick Rowell však pracuje s fakty, které jsou postaveny a odvozeny ze tří dnes dostupných zařízení. Neříkám, že by se obě platformy neměly srovnávat, myslím však, že si musíme na objektivní zhodnocení nějaký ten rok počkat, až bude na trhu dostatek chytrých telefonů od různých výrobců.

Témata článku: Microsoft, Nokia, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Microsoft, Nokia 7650, Sony Ericsson P800

52 komentářů

Nejnovější komentáře

  • ladik 27. 2. 2003 11:31:41
    Já myslím, že i plazmové obrazovky docela dobře zapadají do mé teorie....
  • Ros 26. 2. 2003 18:19:14

    To co pisete rozhodna dava smysl. Nezbyva mi nez souhlasit. Na to Win...

  • ladik 26. 2. 2003 16:40:14
    Moje srovnání bylo nadsazené stejně jako vaše. Samozřejmě neexistuje 128...
Určitě si přečtěte

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

Včera | Kůžel Filip, Láska Jan | 2

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

** Evropské ceny odborníků na spotřební elektroniku mají své vítěze ** V mobilní sekci převládá Huawei, nejcennější trofej získal Samsung ** Ceny také objevují jednu neznámou značku

Včera | Láska Jan

Smartphony řady Asus Zenfone 4: jeden high-end a pět povedených kousků střední třídy

Smartphony řady Asus Zenfone 4: jeden high-end a pět povedených kousků střední třídy

** Asus Zenfone 4 Pro se výbavou staví na úroveň vlajkových lodí ** Zbylé modely balancují na hranici střední a vyšší třídy ** Jeden trumf si Asus schovává na tiskovou konferenci do Říma

17.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 13

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

** Trh smartphonů roste pomaleji než v minulosti ** Jedničkou zůstává Samsung následovaný Applem ** Čínské značky se pomalu ale jistě derou vzhůru

17.  8.  2017 | Láska Jan | 6


komerční sdělení

Komerční sdělení