Polemika: patří mobily za vězeňské mříže?

Mobilní telefon mají dnes všichni; bohužel i vězni. Takový vůdce narkomafie, který má za mřížemi v ruce mobil, pak může ve své činnosti pokračovat z bezpečí své cely i nadále. Vězeňská správa proto chce na věznice instalovat rušičky mobilních telefonů, na jejichž instalaci ovšem potřebuje výjimku ze zákona. Jsou mobily za mřížemi opravdu takový problém?
Polemika: patří mobily za vězeňské mříže?

Haló, tady vězeň

Mobilní telefony již dávno nevypadají jako menší přenosná telefonní budka. Jejich rozměry jsou tak malé, že by je bylo možné propašovat klidně i v koláči (namísto pilníku). Dozorci uhlídají pronesení do telefonu jen velmi ztěží. Pravda, mnohdy se to podaří, ale někdy prostě takový malý telefon může proklouznout.

Další problém, se kterým se pak vězni potýkají, je dobíjení baterií. Věznice totiž zatím do cel elektrické zástrčky neinstalují (a z pochopitelných důvodů ani instalovat nebudou). Tento problém se dá ovšem hravě vyřešit pronesením náhradní baterie do telefonu, kterou vám váš komplic či známý pravidelně doma nabíjí. Tu už mnohdy schováte třeba i do tabulky čokolády. A uznejte, dozorci prostě nemohou kontrolovat každý kus čokolády, či něčeho podobného, aby zjistili zda náhodou neobsahuje Li-Ion akumulátor do telefonu.

Posledním problémem je úschova telefonu. Ty jsou dnes ale tak miniaturní, že je vězni mohou schovat v podstatě kdekoliv. V tomto případě jsou tedy šance dozorců již mizivé. Pokud telefon neodchytí při vstupu do věznice, pak jej najdou již jen stěží.

Haló, tady věznice

Vězeňská správa se snaží z pochopitelných důvodů s mobily za mřížemi bojovat. Ono když takový mafiánský boss řídí svoji organizaci zpoza mříží nadále, tak jeho vazba začíná jaksi postrádat smysl. Daleko horší situace však nastává v případě, kdy zločinec pozná korunního svědka, který proti němu svědčil. Takový svědek se pak rázem může ocitnout v sudu na dně některé z našich přehrad. Když máte za mřížemi mobil, pak by pro vás také neměl být problém naplánovat si útěk a domluvit se s komplici venku. S mobilem v ruce pak hravě utečete i z dobře střežené věznice (třeba i z Mírova).

Vězeňští dozorci mají v podstatě dvě možnosti: buď se snažit pomocí nákladného detektoru hledat vysílající mobilní telefony a nebo prostě signál mobilních sítí rušit. To ale naše současná legislativa zatím neumožňuje. Ačkoliv by byli rušičky mobilů ve věznicích (a nejen tam) více než logické, tak je prostě v současné době věznice nemohou použít. A důvod? Rušení signálu by mohlo přesahovat i území věznice, takže by v jejím okolí by nemuselo být možné volat. Celý tento problém je tedy otázkou kompromisu. Buď budou mít vězni po telefonování a z blízkého okolí věznic se nedovoláte. Nebo si vězni budou svou činnost organizovat i nadále, ale zákon zůstane nedotčen a volat budete moci i před vězeňskou branou.

Jaký je váš názor na tento problém? Měly by se věznicím rušičky povolit nebo ne? Potřebujete v okolí věznic telefonovat nebo raději dáte přednost klidnějšímu spaní?

Diskuze (9) Další článek: Eurotel: chcete být milionářem? Klidně můžete!

Témata článku: Ostatní, Mobil, Pole, Pol


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14