Polopatě: jak funguje GSM bankovnictví

Banky nejsou otevřené pořád a někdy vám ani nevyjde čas do ní zajít. Pak stačí mít aktivovanou službu GSM banking a můžete základní operace se svým účtem provádět kdykoli a kdekoli prostřednictvím mobilu.
Polopatě: jak funguje GSM bankovnictví

Peníze létají vzduchem

Možnost spravovat vzdáleně bankovní účet je užitečná pomůcka, která vám může nejednou velice usnadnit život. S používáním GSM bankovnictví se pro vás stávají otvírací hodiny na dveřích banky bezpředmětné a banka je vám tak s většinou svých běžných služeb k dispozici nepřetržitě. I když předchozí tvrzení neplatí úplně doslova a některé operace je přesto nutné provádět osobně, lze přes mobilní telefon zvládnout ty nejčastější bankovní operace. To vám ušetří mnoho drahocenného času.

  
Hlavní nabídka aplikace • nabídka akcí • výpis zůstatku na účtu

Jak již bylo řečeno, přes mobilní telefon lze provádět takřka všechny běžné operace s účtem. Můžete si např. prohlížet aktuální stav vašeho účtu nebo provádět finanční transakce, jako třeba jednorázový příkaz k úhradě nebo zřízení termínovaného vkladu. A to vše kdykoli z pohodlí domova, při jízdě autobusem nebo třeba z deky u jezera. Je ale nutné dodat, že se u jedné banky mohou možnosti služby u různých operátorů svým rozsahem lišit. Je třeba se informovat buď v konkrétní bance nebo na infolince vašeho operátora.

Kdo s kým a za co 

Internetové bankovnictví dnes dovolují používat všichni tři naši mobilní operátoři a to dokonce u všech předplacených karet, o tarifech nemluvě. Oskar troška klame tělem, protože službu, kterou ostatní označují jako „GSM banking“ nazývá „M-banking“. Nepodléhejte zmatku, jedná se o totéž. Také ze strany bank je podpora služby více než dobrá. Podívejme se tedy, které banky s jakým operátorem spolupracují:

Eurotel – Česká spořitelna, ČSOB, GE Capital Bank, eBanka, Poštovní spořitelna, Živnostenská banka, Raiffeisen Bank.

Oskar – Česká spořitelna, ČSOB, GE Capital Bank, eBanka, Poštovní spořitelna, Živnostenská banka.

T-Mobile - Česká spořitelna, ČSOB, GE Capital Bank, eBanka, Poštovní spořitelna, Živnostenská banka, HVB banka.

Pokud jde o ceny za službu mobilního bankovnictví, je služba z hlediska operátorů účtována stejně jako klasické SMS zprávy. Jak také jinak, vždyť veškeré pokyny k transakcím probíhají právě prostřednictvím SMS. Ze strany bank pak záleží na přístupu příslušného ústavu, jakou cenovou politiku uplatňuje. Banky se však většinou snaží službu zpřístupnit lidem a zpopularizovat, a tak volí poměrně malé poplatky za jednotlivé úkony oproti běžným poplatkům na přepážkách. Jsou však i výjimky. V následující tabulce je několik příkladů. 

Ceny za některé služby GSM bankovnictví
Banka měsíční paušál poplatek za použití služby
Česká spořitelna 25,00 Kč*  2,00 Kč 
ČSOB 20,00 Kč**   3,00 Kč 
eBanka 50,00 Kč  0 Kč 

*   Pokud je aktivován SERVIS 24, pak je služba zdarma
** Pokud je služba součástí produktového balíčku, je její vedení zdarma

Půjde mi to také?

Služby GSM bankovnictví jsou založeny na funkci SIM toolkit a pracují stylem klient – server. Tedy na straně mobilního telefonu, přesněji řečeno v interní paměti SIM karty je klientská aplikace, která se o bankovnictví stará a komunikuje se serverem, který je na straně banky. Klientská aplikace vysílá směrem na server příkazy k provádění operací a server tyto požadavky plní.

Abyste tedy mohli přes síť GSM bankovní operace realizovat, je první a nezbytnou podmínkou podpora funkcí SIM toolkit v telefonu. Tato funkce je sice základem, bez něhož mobilní bankovnictví fungovat nebude, ale naštěstí jsou dnes už v drtivé většině telefonů funkce SIM toolkit podporovány. Další nezbytnou podmínkou je mít SIM kartu, která GSM bankovnictví umí. Pokud takovou nemáte, nebo si nejste jisti, stačí navštívit některé z center operátora, kde vám informaci poskytnou a případně za určitý poplatek kartu vymění za novou.

 
Příchozí zprávy • příjem nové zprávy banky

Třetí a poslední důležitou podmínkou je zajít se svojí SIM kartou do banky, kde vám do ní nahrají aplikaci pro ovládání GSM bankovnictví a aktivují vám ji. Není snad třeba zdůrazňovat, že vaše banka musí být v seznamu spolupracujících peněžních ústavů operátora, u nějž si GSM bankovnictví zřizujete.

Samotná obsluha služby není nijak složitá. Např. T-Mobile, který si na svých propracovaných bankovních službách velmi zakládá, má na svých stránkách k dispozici interaktivní demo, na němž si můžete bankovnictví vyzkoušet nanečisto a najdete tu také seznam mobilů, které využívání GSM bankovnictví umožňují. Oskar má ohledně telefonů schopných GSM bankovnictví na svých stránkách jen krátkou poznámku, že tuto službu neumějí telefony značky Bosch a Siemens S40.

Interaktivní ukázkovou aplikaci, na níž si můžete natrénovat ovládání GSM bankovnictví, nabízejí na svých stránkách i některé banky, např. Česká spořitelna nebo GE Capital.

Chrání nás šifrování

Pokud jde o zabezpečení komunikace mezi uživatelem, resp. mobilním telefonem s klientskou bankovní aplikací, a serverem na straně banky, je bezpečnost této komunikace zajištěna šifrováním. Šifrovací mechanismy pracují na principu tzv. symetrického šifrování. Při něm je na obou stranách komunikace používán tajný šifrovací klíč. Jinak je tomu u kryptovacích technologií např. při elektronickém podpisu, kdy se používá nesymetrický způsob s jedním tajným osobním a jedním veřejným klíčem. Symetrický způsob je sice poněkud náročnější na utajení šifrovacích klíčů, ale na druhou stranu nevyžaduje tak velkou výpočetní kapacitu při samotném procesu šifrování.  

  
Zadávání příkazu - specifikace částky •  vstupní zadání BPIN

U GSM bankovnictví má jeden klíč k dispozici banka a druhý je uložen na straně uživatele, a to na SIM kartě. Tam je používání bankovních aplikací ještě chráněno autorizací, která probíhá na základě zadání zvláštního čísla BPIN. Svoji funkci tu má i druhé bezpečnostní číslo BPUK, podobně jako tomu je u klasických hesel k SIM kartě. Touto cestou je zajištěna bezpečnost bankovních operací i v případě, že se mobilní telefon nějakým způsobem dostane do rukou nepovolané osobě.  

Výčet bank, které GSM bankovnictví umožňují, je u všech operátorů víceméně stejný a zahrnuje nejvýznamnější finanční ústavy. Podobnou službou jako GSM bankovnictví je i internetové bankovnictví, které ale už není tak úplně pro každého, protože vyžaduje počítač připojený k internetu. Mobilita této služby pak už také není taková, jako při využití GSM bankovnictví. 

Diskuze (12) Další článek: Nejlepší tipy: jak vylepšit snímky z fotomobilů

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Siemens S40, Bankovnictví, GSM, Pol, Veřejný klíč, Finanční transakce, GSM bankovnictví, Bankovní operace

Určitě si přečtěte