Polopatě: jak vytvořit MP3 vyzvánění

Máme hudební CD a na něm oblíbenou skladbu, jejíž část chceme použít jako vyzváněcí melodii v mobilním telefonu. Co dělat? Připravili jsme podrobný návod, se kterým to dokáže naprosto každý.
Polopatě: jak vytvořit MP3 vyzvánění
Kapitoly článku
Hned na začátku bych rád upozornil na to, že postup, který popisuji, není jediný možný. Existuje celá řada programů a celá řada návodů, kterými můžete dojít ke stejnému výsledku. Někdy delší cestou, jindy třeba kratší. Zvolil jsem podle mého názoru kombinaci, která je snadno a dobře dostupná – máte-li ale jiné zkušenosti a doporučení, diskuse je vám otevřená.

Co budete potřebovat? V podstatě pouze počítač vybavený zvukovou kartou. Všechny potřebné programy lze stáhnout z internetu.

Pro koho?

Vyzvánění v MP3 samozřejmě nelze použít v libovolném telefonu. Váš mobil musí tento formát podporovat. U moderních telefonů ale už tato možnost začíná být rozšířená a bude se čím dál víc rozmáhat. MP3 vyzvánění můžete využít konkrétně s těmito mobily:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jestli jste svůj telefon nenašli, ještě není nic ztraceno. Některé mobily zvládají přehrát nekomprimované soubory WAV a celý postup úpravy je až na poslední krok – export – úplně stejný. Jedná se například o nové telefony Siemens řady 65 nebo většina smartphonů se Symbianem Series 60.

Vyrobíme MP3

Z cédéčka napřed musíme dostat skladbu v nějakém hudebním formátu. Může jít o WAV, ale protože nemusíme mít strach o ztrátu kvality, použijme MP3. Pro převod jsem sáhnul ke standardní součásti Windows, programu Windows Media Player (dále WMP). Jeho poslední verze 10 totiž nabízí velmi pohodlnou konverzi do MP3. Jestliže poslední verzi WMP nemáte, můžete si ji zdarma stáhnout. Pro převod do MP3 je samozřejmě možné použít libovolný program.

Tip: Přečtěte si tento článek, který popisuje vlastnosti Windows Media Playeru 10

Po vložení audio CD do mechaniky by se WMP měl sám spustit a začít hrát. Jste-li připojeni k internetu, program rovnou ukáže informace o přehrávaném albu a skladbě. Pro vyzvánění jsem si vybral nádherné hobojové sólo od Ennia Morriconeho z filmu Mission.


Přehrávání skladby ve Windows Media Playeru

Klepněte na záložku Rip a odškrtněte všechny stopy, které nechcete převádět do MP3. Zůstane jen jedna.


Vyberte jednu stopu, kterou chcete převést

Po klepnutí na tlačítko Rip Music se patrně objeví dialogové okno, které vás bude přesvědčovat o kvalitě formátu WMA.


Tlačítko najdete v horní liště

Nedejte se a zvolte možnost Change my current format settings a volbu potvrďte tlačítkem OK. Objeví se další okno, kde v seznamu Format vyberte položku mp3. Protože nám vůbec nezáleží na kvalitě, potáhněte jezdcem doleva k nápisu Smallest Size.

 
Z nabídky zvolte formát MP3

Jestliže jste už někdy pomocí WMP převáděli CD do počítače, tato dialogová okna se neobjeví. K nastavení formátu MP3 se ale dostanete prostřednictvím nabídky Tools, Options a záložky Rip Music.

 K nastavení formátu se lze dostat i z běžné nabídky

Chvilku počkejte, než se vybraná skladba převede do počítače.

 
Právě probíhá převod; jde to rychle

Hotový soubor MP3 potom najdete zřejmě ve složce Dokumenty a podstromu Hudba\interpret\název alba.


Hotový soubor ve složce s hudbou

Vytváříme zvonění

Protože by bylo neefektivní nahrávat několikaminutovou skladbu do telefonu jen kvůli zvonění, vybereme z ní jen část, která nás zajímá. A navíc ji ještě vhodně upravíme. Zvolíme pro to – ententýky, dva špalíky – třeba program Audacity. Je totiž zdarma, umí hodně věcí a mluví česky. Stáhněte si ho z této adresy (2,9 MB), pro podrobnosti zamiřte na tuto stránku.

Potřebujete ale ještě jeden program. Aby se z Audacity dalo exportovat do MP3, je třeba knihovna LAME MP3 Encoder. Stáhněte ji z této adresy (ZIP, 600 kB) a obsah archivu zkopírujte na místo, které si zapamatujte. Po spuštění Audacity vás totiž program vyzve k zadání místa, kde je uložen soubor lame_enc.dll. Stačí to ale udělat pouze jednou.


V další kapitole popisuji všechny operace, které je nutné v Audacity provést, abyste dostali dokonalé MP3 vyzvánění

Témata článku: Ostatní, Motorola E398, Motorola MPx200, Motorola V180, Motorola V220, Motorola V300, Motorola V500, Motorola V600, Motorola V80, Nokia 3300, Nokia 6230, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia N-Gage, Siemens SX1, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson P900, Pol, Vyzvánění, Dialogové okno


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15