Porsche Design P'9522: dotyková Carrera

Když se řekne Porsche, asi si představíte sportovní auto. Co ale takhle mobil se špičkovým designem a výbavou?
Kapitoly článku

Porsche, to nejsou jen sportovní auta, ale také značka, která má vysokou hodnotu. A tak pod názvem Porsche Design naleznete i hodinky, propisky či další stylové doplňky. A před pár měsíci se Porsche rozhodlo vstoupit i do vod mobilních telefonů. Přišel první exkluzivní model Porsche Design P'9521. Je vidět, že to bylo ve Stuttgartu málo a tak jsme se dočkali další novinky s názvem P'9522.

Prostě Porsche

Už když se na Porsche Design P'9522 podíváte, hned vidíte, že tento telefon opravdu není pro každého. Na druhou stranu, nejedná se o stejný případ, jako u Vertu, kdy máte telefon obklopený zlatem, stojí stovky tisíc a funkce jsou na vedlejší koleji. Naopak, Porsche Design nabídne i to, co nemají ani ty nejlepší modely běžných značek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální obrázky telefonu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Živé fotky a kompletní fotogalerie mobilu najdete na webu ecranmobile.fr

Design je kapitola sama pro sebe. Už z dálky vidíte, že ani co se týče použitých materiálů se nebude jednat o nic obyčejného. Tělo telefonu tvoří hliník, jen přední strana je vyvedena v černém lesklém provedení. Na ní upoutá ohromný displej, krytý sklem z minerálního skla odolného proti poškrábání. Nikde žádné výstřelky, všechno přesně sedí. Jak říká samo Porsche: "Absolutně funkční". To se projevilo samozřejmě i na hmotnosti, která ani tak ale není vysoká a vzbuzuje dojem solidnosti - 115 gramů k takovému telefonu přesně sedí. Rozměry 112 × 49 × 12 milimetrů zcela odpovídají tomu, co na telefonu najdeme.

Největší chloubou je totiž širokoúhlý displej. Je tvořen z organických LED diod (AM-OLED), zobrazí až 262 tisíc barev, to vše na úhlopříčcce 2,8 palce. A rozlišení? Takové se moc často nevidí: 400 × 240 pixelů. Neměl bych zapomenout na to, že je dotykový - ostatně v tom je kouzlo celého telefonu.

Porsche se totiž chtělo odlišit a tak je dotykový displej využit jen pro samotné ovládání telefonu, pod ním naleznete ještě klasickou numerickou klávesnici, jakou známe z běžných telefonů. To je opravdu zajímavé řešení a musí se uznat, že hodně funkční - zatímco ovládání je na displeji pohodlné a možná i rychlejší, při psaní delších textů se opravdové klávesnici nic nevyrovná.

Otisky prstů konečně žádoucí

Pokud vás zaujal prvek mezi zeleným a červeným sluchátkem, vězte, že je to prvek, kterým se Porsche chlubilo už v předchozím véčkovém modelu. Čtečku otisků prstů totiž mezi mobilními telefony jen tak neuvidíte. Využita je poté pro zadávání PIN kódu, volání na přednastavené číslo nebo zabezpečení dat. Ty si můžete kromě do interní paměti ukládat i na microSD kartu, v balení naleznete rovnou dva gigabajty.

Konektivitou Porsche Design nezklame, ale ani nepotěší - zapomnělo se totiž na sítě třetí generace. Pochválit se ale musí přítomnost WiFi - tu v luxusních telefonech moc často nevidíme. Jinak si zavoláte ve čtyřech pásmech (850/900/1800/1900 MHz) GSM s GPRS a EDGE třídy 10, využít můžete samozřejmě i Bluetooth 2.0.

Ještě pozoruhodnější je i přítomnost GPS navigace, bohužel ji budete moci využívat jen s aplikacemi Java, nejspíše Wayfinderem. A nechybí ani fotoaparát, naopak, ten se má čím chlubit. Pět megapixelů, autofokus, LED diodový blesk. To vůbec nezní špatně, nemyslíte? Ještě k výdrži: doba hovoru by měla být až čtyři hodiny, pohotovost přes dvanáct dnů.

Luxusní všeuměl

Porsche Design P'9522 je v mnoha směrech unikátní - kromě toho, že se jedná o opravdu exkluzivní telefon, skloubil dohromady efektivní ovládání, užitečné funkce i ne zrovna běžnou čtečku otisků prstů. I tak jde ale především o stylový telefon, čemuž odpovídá i cena. U nás by se měl začít prodávat na konci listopadu za 26 900 Kč. To je sice na mobilní telefon dost, na druhou stranu, sportovní výfuk na 911 stojí o pár tisíc víc.

Témata článku: Design, Porsche Design, Dobrý zdvih, Dotyk, Porsche, Dot, Lesklé provedení

Určitě si přečtěte