Posíláme SMS z internetu: jde hlavně o cenu

Pryč jsou doby, kdy byly SMS z internetu do všech sítí zcela zdarma. Dnes nezbývá, než odesílat zprávy přes placené služby. Přesto jsou výhodnější než psaní přímo z mobilu. V článku jsme představili a porovnali několik služeb pro posílání SMS.
Posíláme SMS z internetu: jde hlavně o cenu

Doby, kdy byli operátoři shovívaví a trpěli textové zprávy z internetu, už nevrátíme. Po zrušení (T-Mobile) a omezení (Eurotel) internetových bran zůstal jen Oskar, jemuž nezaplacené textové zprávy nejsou trnem v oku. Krátce po zpoplatnění se ale na internetu objevily služby, které sice nejsou zcela zadarmo, ale zprávy lze přes ně posílat levněji než přímo z mobilu. Připravili jsme jejich malý přehled.

Posíláme SMS z internetu

V dnešní době tedy můžeme bezplatně a bez výrazných omezení odesílat textové zprávy do sítě Oskar. Chcete-li zaslat textovou zprávu přes bránu Eurotelu, musíte se uskromnit na šedesát znaků, zbylých sto vyplňuje reklama oddělená křížkem. Navíc musíte vyplňovat kontrolní kód, což zdržuje. U T-Mobilu je situace nejjednodušší – přímou cestou si zdarma textovku prostě nepošlete.

Přesto existuje několik možností, jak si zdarma textovou zprávu i do T-Mobilu, případně neomezeně do Eurotelu poslat. Uživatelé s T-Mobilem mohou registrací na portálu t-zones získat dvacet textových zpráv měsíčně do vlastní sítě zdarma. V případě, že si za 107 Kč měsíčně aktivují placenou schránku Mobile Box, dostanou zpráv rovnou stovku. Textové zprávy zdarma mohou získat také uživatelé, kteří se připojují pomocí modemu prostřednictvím služby Bluetone Internet Free. Za určitý čas strávený na internetu získávají body a nimi pak lze „zaplatit“ textové zprávy.

Otázkou také je, jestli bude internetová SMS brána Oskara stále zadarmo. Na otázku, jak dlouho ještě služba poběží za současných podmínek, tiskový mluvčí operátora odpověděl velmi šalamounsky: „Bude pro vás dostatečnou odpovědí, když řeknu, že v blízké budoucnosti plánujeme rozšíření funkčnosti naší SMS brány?“ Nejsme sice vůbec podezíraví, ale při slovech „rozšíření funkčnosti“ asi leckomu běhá mráz po zádech.

S reklamou neb za peníze?

Textové zprávy, které různé internetové služby zasílají do sítí T-Mobile a Eurotel, se musí z něčeho zaplatit. Zde se můžete setkat se dvěma odlišnými obchodními modely. Ten první, nazvěme jej sponzorovaný, funguje na podobném principu jako brána Eurotelu. Část textové zprávy je vyhrazena pro reklamní účely a textové zprávy pak „platí“ zadavatel reklamy. Na tomto principu fungoval v minulosti známý portál SMSoperator.cz. Ten je však už asi od října v přestavbě a stále slibuje, že se „brzy“ setkáme. Věří tomu ještě někdo?

V současné době můžeme zmínit službu MojeSMS.cz, která používá podobný model. Prozatím je v testovacím provozu a nabízí jen omezený počet textových zpráv za den. SMS obsahuje 50 reklamních znaků, pro vaše informace tak zbývá solidních 110 znaků. Provozovatel počítá v budoucnu se zavedením registrace a přidělení určitého množství textových zpráv za den. Uvidíme, podle našeho názoru se ale zasílání textovek nedá ufinancovat pouze z reklam.

Druhým způsobem je využívání garantovaných, avšak placených internetových bran. Tyto služby mají přímé napojení na operátora, čímž je zaručena spolehlivost doručení zpráv. Cena se pohybuje v rozmezí 1,30–1,42 Kč za textovou zprávu, což může být zajímavé zejména pro uživatele s předplacenými kartami. Pro mnohé uživatele také může být významné propojení služeb s off-line klienty, jako například SMS Dreamcom či Gatekeeper. V těchto programech si můžete pohodlně nachystat více textových zpráv a po připojení je prostřednictvím placené služby odeslat. Některé služby dokonce nabízí synchronizaci s internetovým adresářem.

Mobilem.cz
www.mobilem.cz

Služba Mobilem.cz nabízí kromě kreditového systému i několik paušálních programů s určitým počtem volných SMS zpráv. Cena za jednu zprávu tak začíná na 1,17 Kč a končí, v případě obvyklého kreditového systému, na 1,42 Kč za SMS. Za stejnou cenu můžete odesílat i zprávy do zahraničí. Mobilem.cz se nechalo inspirovat T-Mobilem a nabízí odesílání na jedno číslo NEJ za sníženou cenu.

MySMS.cz
www.mysms.cz

Textová zpráva z MySMS stojí 1,40 Kč, do pevné sítě pak 5 Kč. Způsoby navýšení kreditu jsou dva: platebním příkazem na účet služby nebo složenkou. Minimální poplatek je sto korun. Příjemnou drobností je možnost zamčení účtu v případě krádeže telefonu. Textová zpráva sice přijde z neznámého čísla, příjemce ale na ni může odpovědět. Odesilatel si pak zprávu přečte v internetovém rozhraní služby.

SMS.cz
www.sms.cz

Nejznámější český portál pro zasílání textových zpráv vede před konkurencí jednoduchostí dobíjení kreditu. Ne každý má účet v bance a podávání platebních příkazů není pohodlné. SMS.cz nabízí nabití zavoláním na linku se zvýšenou tarifikací (ze všech sítí vyjma Eurotelu). Ještě snazší je zaslání textové zprávy na speciální číslo, zde je však vcelku výrazný rozdíl mezi cenou textové zprávy a navýšením kreditu. Potěší spolupráce s off-line klientem Dreamcom, jednoduché vytváření adresáře a podpora doručenek.

SMSmidlet.com
www.smsmidlet.com

SMSmidlet neoceňuje své služby korunami, ale kredity. Textová zpráva, která nás nyní zajímá, stojí jeden kredit a ten vyjde na 1,30 Kč. SMSmidlet tak nabízí nejlevnější textové zprávy ze všech služeb, které srovnáváme. Na druhou stranu si ale zaslouží kritiku za zdlouhavou registraci. Užitečnou drobností je označení doručené textové zprávy buď číslem, nebo jménem odesilatele.

Srovnání služeb pro posílání zpráv z internetu

Služba Mobilem.cz MySMS.cz SMS.cz SMSmidlet.com
SMS na mobil 1,42 Kč* 1,40 Kč 1,36 Kč 1,30 Kč
SMS do zahraničí 1,42 Kč 1,40 Kč 1,36 Kč 1,30 Kč
SMS na pevnou linku ne 5 Kč nezjištěno nezjištěno
podpora off-line klienta Dreamcom, Gatekeeper ne Dreamcom Dreamcom
způsob platby bankovní převod, poštovní poukázka, eBanka bankovní převod, poštovní poukázka bankovní převod, plateb. karta, poštovní poukázka, textová zpráva, hovor na spec. číslo bankovní převod, poštovní poukázka
minimální částka 200 Kč 100 Kč v závislosti na způsobu platby 130 Kč
doručenky ano, na email ne ano ano

* u Mobilem.cz nyní probíhá akce pro nové uživatele, kdy jedna SMS stojí 1,18 Kč

Vyplatí se?

Výhody a nevýhody porovnávaných služeb jsou zřejmé. Textovou zprávu si neodešlete z lavičky v parku a nesmíme zapomínat na nepohodlné navyšováním kreditu. Připojujete-li se navíc přes časově tarifikované spojení, musíte k ceně textové zprávy připočíst i tyto výdaje. Pokud ale posíláte větší množství zpráv a máte k internetu neomezený přístup, určitě se tyto služby vyplatí.

Klady a zápory

+ cena textových zpráv
+ levné zprávy do zahraničí
+ propojení s off-line klienty

- nutnost dobíjení kreditu
- investice spojené s navýšením kreditu
- zprávy odešlete jen z počítače připojeného k internetu


Na českém nebo i světovém internetu najdete ještě další služby pro levné posílání textových zpráv. Pokud s nimi máte zkušenosti a můžete je ostatním doporučit, napište do diskuse.
Diskuze (82) Další článek: Siemens CX65 a jeho e-mailový prohlížeč (recenze)

Témata článku: Operátoři, O2, T-Mobile, Vodafone, Ostatní, SMS, Internet, Posila, Známý portál, Poštovní poukázka


Určitě si přečtěte