Pošlete si SMS nebo e-mail z telefonní budky

Společnost British Telecom podnikla další krok pro záchranu veřejných telefonních automatů. V Anglii mají teď žhavou novinku – telefonní SMS budky. Prostě přijdete do budky a pošlete si textovku či e-mail komukoliv na světě. Není to paráda?
Pošlete si SMS nebo e-mail z telefonní budky
Společnost British Telecom podnikla další krok pro záchranu veřejných telefonních automatů. V Anglii mají teď žhavou novinku – telefonní SMS budky. Prostě přijdete do budky a pošlete si textovku či e-mail komukoliv na světě. Není to paráda?

Textovky z telefonního automatu

Nemáte mobilní telefon a přesto byste si přáli svým přátelům posílat textovky? Jistě, doma to není problém – sednete k počítači, připojíte se na Internet a je to. A co takhle přímo z ulice? To už je o něco horší, že? Právě telefonní SMS budky se pokusily tento problém vyřešit. Společnost British Telecom, která ve velké Británii provozuje pevnou telefonní síť a také síť mobilních telefonů s názvem BT CellNet se rozhodla pro velice inovativní řešení, které by mělo pomoci zachránit veřejné telefonní automaty, které ve staré dobré Anglii díky mobilním telefonům zejí prázdnotou – Text booths neboli textovací budky (označení telefonní SMS budky se mi ale zamlouvá více).

SMS z ulice a bez mobilu?

Text booths jsou jakýmsi propojením pevné a mobilní telefonní sítě. Můžete z nich telefonovat za běžnou sazbu jako z „normální“ telefonní budky a nebo z nich za 10 pencí (což je cca. 5,40 Kč) můžete poslat textovku na kterýkoliv mobilní telefon na světě. Prostě jdete po ulici a vzpomenete si, že chcete někomu poslat textovku. Přijdete k telefonní SMS budce vhodíte minci nebo vložíte telefonní kartu a můžete začít na miniaturní klávesnici psát vaši textovku. Pak již jen stačí vybrat číslo a textovku odeslat. Prosté a jednoduché a hlavně funkční. Ale co když chcete poslat celý e-mail? Tak ani to není pro telefonní SMS budku problém. Zadáte adresu, předmět a můžete začít psát. Tentokrát vás ale tato vymoženost přijde na dvojnásobek – tedy 20 pencí (asi 10,80 Kč).

Budko, budko, co v sobě skrýváš

Jak možná víte, britské telefonní budky mají již svůj určitý styl. Klasická červená spolu s ladnými tvary z počátku století k nim jaksi už patří. Dokonce ani britské velvyslanectví v USA se bez klasické britské zářivě červené budky neobejde a jednu má na svém trávníku před budovou ambasády. Telefonní SMS budky tedy museli zůstat věrni starým dobrým tvarům, aby je ale jejich potenciální uživatelé mohli odlišit od telefonních netextovacích budek, přibyl k nim modrý pruh. Telefonních SMS budek najdete po Velké Británii celkem 2700, z čehož jich je 598 instalováno v Londýně.

A co bude dál

Vývojový tým společnosti British Telecom však začíná hledět ještě dále. Telefonní SMS budka by tak měla být pouhým začátkem čehosi dosud neočekávaného. Ian Pearson a Richard Wilson vidí budoucnost veřejných telefonních automatů ve službách jako jsou videokonference, vysokorychlostním připojení k Internetu či virtuálním cestování. Předpovídají, že již tak za pár desítek let bychom se mohli na ulici běžně setkat s telefonní downloadovací budkou, kam byste si po večerech chodili stahovat se svým notebookem objemné soubory z Internetu, nebo telefonní video budkou, kde byste pořádali videokonference. A úplným vrcholem by měla být telefonní cestovací budka, kam byste chodili snít o cestách do exotických zemí a pomocí virtuální reality byste si prohlíželi ta nejkrásnější zákoutí naší planety (pokud tou dobou ještě nějaká taková budou).

Když se nad tím ale tak trochu racionálněji zamyslím, tak objemné soubory tou dobou budu stahovat asi doma po ADSL lince, videokonference budu pořádat přes svůj UMTS mobilní telefon a na virtuální cestování nebudu mít čas. Kromě toho si nedovedu představit, že by takováto telefonní budka dovedla odolávat vandalství, se kterým se dnes a denně setkávají budky normální (tedy alespoň u nás). Momentálně by asi byla nejlepší telefonní panzer budka, která by vydržela i nápor náruživých telefonistů, kteří v noci v podnapilém stavu zkouší vytočit telefonní číslo baseballovou pálkou.

Diskuze (9) Další článek: Milión Pocket PC prodáno za rok

Témata článku: Operátoři, Ostatní, SMS, E-mail, Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10