Pošlete SMS a mobil pustí pračku nebo zatopí v autě

Sítě GSM mají dnes velmi rozvinutou nabídku služeb, které poskytují. Hlas, data, textové a multimediální zprávy atd. Nepřímo, prostřednictvím těchto služeb lze síť dále využít jako prostředek dálkového řízení. Mobil tak třeba dokáže doma zapnout topení.
Pošlete SMS a mobil pustí pračku nebo zatopí v autě

Nejen hovory a text

Hlavním posláním technologie GSM je odjakživa přenos hlasu. Později byla tato základní služba doplněna o textové zprávy SMS, které se postupně staly velmi oblíbené. K základním hlasovým a textovým službám se postupně přidal i přenos dat a s tím spojené služby. Díky velmi dobrému pokrytí a rozšíření systému se základní služby GSM začaly používat pro pro vzdálené ovládání nejrůznějších zařízení.

Princip není nikterak složitý. Stačí jen do řídicí části jakéhokoli zařízení začlenit modul, který bude umět komunikovat se sítí GSM a bude umět předávat příchozí pokyny dále do řídícího systému. U jednodušších zařízení se jako komunikační GSM modul používá obyčejný, například starší mobilní telefon. Toto řešení je vhodné zejména pro domácí použití, neboť starší mobilní telefony jsou dostupné za pár korun a svému účelu poslouží. Obsahují však řadu věcí navíc, které pro účely řízení nejsou zapotřebí. Pro větší a složitá zařízení, která jsou určena pro sériovou výrobu, je lépe imlementovat hardwarový GSM modul přímo do výrobku.

Ovládání zařízení na dálku se provádí většinou buď pomocí volání (prozvonění), nebo prostřednictvím SMS zpráv s definovaným textem. Někdy se používá k přenosu údajů i GPRS.

Možností je mnoho

O jedné z alternativních možností využití GSM jsme již na MobilManii psali. Jde o GSM alarmy, což jsou klasické alarmy různé konstrukce, které podávají nouzová hlášení prostřednictvím sítě GSM. Více si můžete přečíst v tomto článku. Dva z GSM alarmů jsme také otestovali. Oba měli kontakt se sítí pomocí připojeného mobilního telefonu. První z nich byl určen k ostraze objektů, druhý alarm slouží k zabezpečení automobilu.

V mnoha případech se používá GSM síť k dálkovému ovládání elektrických spotřebičů. Výrobek na následujícím obrázku se jmenuje GSM-RELE a slouží jako jednoduchý spínací prvek. Je podobný klasickému časovači, který se často používá v domácnosti např. k časovanému spínání osvětlení akvária apod. GSM-RELE je spínač, který má v sobě vestavěn GSM modul a speciální SIM kartu. Tu lze ze zařízení jednoduše vyjmout, vložit ji do kteréhokoli mobilního telefonu a naprogramovat na ni seznam kontaktů. Poté ji vrátíte zpět do zařízení. To pak připojíte do sítě a do něj zapojíte spotřebiče, které chcete dálkově zapínat/vypínat. Zapnutí či vypnutí se provede zasláním SMS ve speciálním tvaru.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí tohoto spotřebiče si můžete např. v zimě přitopit v bytě ještě před příchodem domů apod. Zařízení snese odporové zatížení až 16 A, lze tedy ovládat asi 3 500 W. Výrobek lze koupit zde za cenu 5 997 Kč.

Podobná zařízení existují i některých automobilech, kde jednoduchým zasláním SMS aktivujete klimatizaci nebo ohřev paliva v zimním období, což je velmi pohodlné. Přicházíte promrzlí k autu, které o vás už předem ví. O něco profesionálnější charakter má zařízení na následujícím obrázku.

Klepněte pro větší obrázek

Tento přístroj slouží k monitorování stavu celých průmyslových nebo jiných komplexů. Je trvale připojen na centrální jednotku, které podává prostřednictvím sítě GSM hlášení. Dovoluje také správci zařízení zjistit pomocí mobilního telefonu okamžitý stav. Na podobném principu pracují speciální jednotky, které jsou součástí rozsáhlých měřicích a řídicích komplexů, jako je např. monitorování rozvodných sítí plynu nebo vody. O stavu měření pak podávají hlášení prostřednictvím sítě GSM.

Když už to tu jednou je

Síť GSM dnes zdaleka neslouží jen ke klasickému volání nebo posílání SMS, ačkoli k tomu byla primárně určena. Služby této sítě využívá mnoho dalších aplikací a systému k přenosu svých informací. Jak již bylo zmíněno v úvodu, důvodem je velice dobré rozšíření GSM, díky čemuž jsou řízené systémy dostupné odkudkoli. S tím souvisí další výhoda, a sice to, že řízené systémy se mohou libovolně přesouvat, bez nutnosti přebudování síťové infrastruktury. V neposlední řadě je výhodou také snadná dostupnost komunikačních jednotek, tedy mobilních telefonů a modemů.

Diskuze (26) Další článek: Nokia 6670: upečená ze stejného těsta (test)

Témata článku: Ostatní, SMS, Mobil, Auto


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35