Pošlete SMS a mobil pustí pračku nebo zatopí v autě

Sítě GSM mají dnes velmi rozvinutou nabídku služeb, které poskytují. Hlas, data, textové a multimediální zprávy atd. Nepřímo, prostřednictvím těchto služeb lze síť dále využít jako prostředek dálkového řízení. Mobil tak třeba dokáže doma zapnout topení.
Pošlete SMS a mobil pustí pračku nebo zatopí v autě

Nejen hovory a text

Hlavním posláním technologie GSM je odjakživa přenos hlasu. Později byla tato základní služba doplněna o textové zprávy SMS, které se postupně staly velmi oblíbené. K základním hlasovým a textovým službám se postupně přidal i přenos dat a s tím spojené služby. Díky velmi dobrému pokrytí a rozšíření systému se základní služby GSM začaly používat pro pro vzdálené ovládání nejrůznějších zařízení.

Princip není nikterak složitý. Stačí jen do řídicí části jakéhokoli zařízení začlenit modul, který bude umět komunikovat se sítí GSM a bude umět předávat příchozí pokyny dále do řídícího systému. U jednodušších zařízení se jako komunikační GSM modul používá obyčejný, například starší mobilní telefon. Toto řešení je vhodné zejména pro domácí použití, neboť starší mobilní telefony jsou dostupné za pár korun a svému účelu poslouží. Obsahují však řadu věcí navíc, které pro účely řízení nejsou zapotřebí. Pro větší a složitá zařízení, která jsou určena pro sériovou výrobu, je lépe imlementovat hardwarový GSM modul přímo do výrobku.

Ovládání zařízení na dálku se provádí většinou buď pomocí volání (prozvonění), nebo prostřednictvím SMS zpráv s definovaným textem. Někdy se používá k přenosu údajů i GPRS.

Možností je mnoho

O jedné z alternativních možností využití GSM jsme již na MobilManii psali. Jde o GSM alarmy, což jsou klasické alarmy různé konstrukce, které podávají nouzová hlášení prostřednictvím sítě GSM. Více si můžete přečíst v tomto článku. Dva z GSM alarmů jsme také otestovali. Oba měli kontakt se sítí pomocí připojeného mobilního telefonu. První z nich byl určen k ostraze objektů, druhý alarm slouží k zabezpečení automobilu.

V mnoha případech se používá GSM síť k dálkovému ovládání elektrických spotřebičů. Výrobek na následujícím obrázku se jmenuje GSM-RELE a slouží jako jednoduchý spínací prvek. Je podobný klasickému časovači, který se často používá v domácnosti např. k časovanému spínání osvětlení akvária apod. GSM-RELE je spínač, který má v sobě vestavěn GSM modul a speciální SIM kartu. Tu lze ze zařízení jednoduše vyjmout, vložit ji do kteréhokoli mobilního telefonu a naprogramovat na ni seznam kontaktů. Poté ji vrátíte zpět do zařízení. To pak připojíte do sítě a do něj zapojíte spotřebiče, které chcete dálkově zapínat/vypínat. Zapnutí či vypnutí se provede zasláním SMS ve speciálním tvaru.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí tohoto spotřebiče si můžete např. v zimě přitopit v bytě ještě před příchodem domů apod. Zařízení snese odporové zatížení až 16 A, lze tedy ovládat asi 3 500 W. Výrobek lze koupit zde za cenu 5 997 Kč.

Podobná zařízení existují i některých automobilech, kde jednoduchým zasláním SMS aktivujete klimatizaci nebo ohřev paliva v zimním období, což je velmi pohodlné. Přicházíte promrzlí k autu, které o vás už předem ví. O něco profesionálnější charakter má zařízení na následujícím obrázku.

Klepněte pro větší obrázek

Tento přístroj slouží k monitorování stavu celých průmyslových nebo jiných komplexů. Je trvale připojen na centrální jednotku, které podává prostřednictvím sítě GSM hlášení. Dovoluje také správci zařízení zjistit pomocí mobilního telefonu okamžitý stav. Na podobném principu pracují speciální jednotky, které jsou součástí rozsáhlých měřicích a řídicích komplexů, jako je např. monitorování rozvodných sítí plynu nebo vody. O stavu měření pak podávají hlášení prostřednictvím sítě GSM.

Když už to tu jednou je

Síť GSM dnes zdaleka neslouží jen ke klasickému volání nebo posílání SMS, ačkoli k tomu byla primárně určena. Služby této sítě využívá mnoho dalších aplikací a systému k přenosu svých informací. Jak již bylo zmíněno v úvodu, důvodem je velice dobré rozšíření GSM, díky čemuž jsou řízené systémy dostupné odkudkoli. S tím souvisí další výhoda, a sice to, že řízené systémy se mohou libovolně přesouvat, bez nutnosti přebudování síťové infrastruktury. V neposlední řadě je výhodou také snadná dostupnost komunikačních jednotek, tedy mobilních telefonů a modemů.

Témata článku: Ostatní, SMS

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lucie 23. 8. 2013 10:04:51
    Zdravím, my jsme si nechali nainstalovat zařízení na regulaci topení od...
  • Vlad 16. 11. 2007 9:37:59
    Pera, gde jste koupil ten GSM teplomer ?
  • Pepa 7. 10. 2004 22:36:08
    Ja používám úspěšně GSM teploměr kvůli zimnímu temperování chalupy (kytky,...
Určitě si přečtěte

Dárcovské SMS vycházejí z módy. Neziskovkám vadí anonymita

Dárcovské SMS vycházejí z módy. Neziskovkám vadí anonymita

23.  4.  2017 | E15.cz , Čabanová Adéla | 39

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

** Hlasový provoz na Štědrý den se výrazněji nelišil od běžného víkendu ** Klesá počet odeslaných SMS ** Jejich úlohu přebírají sociální sítě, messengery a částečně MMS

28.  12.  2016 | Láska Jan | 18

Cenzura na Kubě: operátor blokuje SMS zprávy se „špatným“ obsahem

Cenzura na Kubě: operátor blokuje SMS zprávy se „špatným“ obsahem

V posledních měsících se zprávy z Kuby nesly spíše v optimistickém duchu. Vláda prezidenta Raúla Castra údajně směřuje k uvolňování přísného komunistického režimu, na ostrově přistávají letadla a lodě plné turistů, státy po celém světě plánují otevírání svých zastupitelství. Značně v rozporu je pak s danými událostmi zpráva, se kterou přišel kubánský blog 14ymedio.com. Podle něj mobilní operátor Cubacel na popud vlády úmyslně cenzuruje SMS zprávy.

10.  9.  2016 | Tryner Miroslav | 20


komerční sdělení

Komerční sdělení