Potopí softwarový gigant Microsoft finskou Nokii?

Mezi odborníky se často diskutuje o rozložení sil v mobilních komunkacích. Na mobilní scénu totiž pomalu, ale jistě kráčí Microsoft, který by chtěl být úspěšnější než Nokia.
Potopí softwarový gigant Microsoft finskou Nokii?

Ne mobily, ale softwarem

Hned na začátku musím poznamenat, že se Microsoft na trh nežene s mobilními telefony či technologií pro sítě naších operátorů. To je doménou finského výrobce. Nokia však pokulhává v odvětví softwaru a aplikací pro přístup mobilních uživatelům k nejrůznějším službám. V tomto směru si své dominantní postavení uvědomuje Microsoft. Ten si dal za cíl vytvořit jednotnou platformu pro aplikace a služby využívající mobilních telefonů. Rozšířit možnosti komunikace, umožnit uživatelům snadný přístup nejen ke svým firemním aplikacím, ale i emailovým schránkám apod.

Tento cíl začal Microsoft naplňovat loni v září, kdy vydal betaverzi Mobile Information Serveru. Software pro mobilní aplikace vzbudil velký ohlas u mobilních operátorů a velkých firem, hlavní zájem však projevily vývojářské společností (Compuware, Accenture/Avanade Inc. EDS, Extreme Logic, Hewlett-Packard, IBM atd.). Ty ihned začaly připravovat nejen  software, ale i samotná mobilní zařízení pro zpřístupnění mj. firemních intranetových aplikací a služby Exchange Serveru pro mobilní uživatele.

Už to běží, už to jede

První, kdo uvedl služby na bázi Mobile Information Serveru je Vodafone. Ten se službou Vodafone Office Live umožňuje zaměstnancům velkých firem přístup k firemnímu intranetu a elektronické poště mnohem bezpečněji. Jak jsem se zmínil výše - díky zájmu světových výrobců a vývojářů se dá očekávat mnohem více služeb založených na jednotné platformě Microsoftu.

Vraťme se ale k původní otázce. Nokia dělá dobré telefony a staví velmi kvalitní sítě pro operátory. Co však nemá a mít nebude, je podpora ze strany velkých softwarových vývojářských firem. Nokia se zřejmě bude muset podřídit a platformu Microsoftu ve svých připravovaných zařízení podporovat.

 

Témata článku: Microsoft, Nokia, Ostatní, Microsoft

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • radim 18. 9. 2001 15:18:28

    Panove nechci malovat certa na zed, ale historie ma tendenci se...

  • Dave 17. 9. 2001 22:07:33
    Jo, je to jako kdyz si predstavim, ze mam v mobilu firmware od microsoftu:...
  • Lukáš Konečný 17. 9. 2001 17:26:34

    Autor si patrně nevšiml,že...

Určitě si přečtěte

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

** Microsoft upravil svoji letitou vizi ** Místo mobile-first to má být AI-first ** Inteligenci by potřebovaly hlavně Desítky

12.  8.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 1

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

** Desítky jsou nejbezpečnější systém Microsoftu ** V zámoří se daří i jeho Bingu ** Jenže firma stejně nestíhá a ruší dřívější sliby

8.  7.  2017 | Čížek Jakub | 9

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

** Windows XP patří do koše ** Microsoft ale pořád vydává aktualizace, což je chyba ** Podpora přitom skončila už před lety

17.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 17

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

** Kaspersky si stěžuje v Evropě ** Nelíbí se mu antivirus od Microsoftu ** Ten je totiž součástí Windows 10

10.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 8


komerční sdělení

Komerční sdělení