Potvrzeno: Google Pixel 4 přišel o neomezené úložiště fotek v originální kvalitě. iPhony jej paradoxně získaly

Google Pixel 4 vzbudil v posledních dnech rozruch tím, že přišel o jeden z největších benefitů řady Pixel: neomezené úložiště v Google Fotkách v originální kvalitě. S novými Pixely 4 tak můžete pořízené snímky ukládat stejně jako u jiných telefonů pouze ve „Vysoké kvalitě”, která prochází kompresí, aby Googlu ušetřila místo na serverech. V případě originální kvality už budete omezeni kapacitou zaplacenou na Google Disku.

O to zajímavější je zjištění serveru 9To5Mac, že neomezené úložiště v originální kvalitě na Google Fotkách získají majitelé iPhonu 7 a všech novějších. Tyto telefony totiž nabízí možnost pořizovat fotografie v efektivním formátu HEIC, který je při vysoké kvalitě obrazu mnohem paměťově úspornější. Aktivujete jej v sekci Nastavení -> Fotoaparát -> Formáty -> Vysoká efektivita.

Jak se ukázalo, HEIC v plné kvalitě zabírá méně místa, než klasické JPG fotografie zkomprimované Googlem. Pokud tedy do Google Fotek nahrajete snímek z iPhonu ve formátu HEIC, aplikace ji dále nekomprimuje a uloží ji v originále, i když v appce máte nastavenou „Vysokou kvalitu”. Google si tak díky Applu ušetří zbytečnou práci s komprimací i místo na serveru. Tento trik jsme vyzkoušeli s pozitivním výsledkem:

Klepněte pro větší obrázek
Pro ověření jsme zkusili nahrát fotku na Google Photos a poté ji znovu stáhnout. Z pokusu můžeme potvrdit, že fotka je velikostí naprosto shodná s originálem, takže Google ji opravdu nijak nekomprimuje.

Situace by se však brzy mohla změnit i pro ostatní zařízení. S Androidem 10 totiž nativní podporu HEIC získají všechny telefony. Nyní už jen bude záležet, který z výrobců v něm umožní fotky také pořizovat. Je ale možné, že s rozmachem tohoto formátu upraví Google i své algoritmy a začne tyto fotky znovu dále komprimovat.

Aktualizováno: Google se nyní pro server Android Police vyjádřil, že se bohužel jedná pouze o chybu, které jsou si vědomi a již pracují na její nápravě. I fotografie z iPhonů se tedy znovu dočkají komprimace, otázka je zda si Google pohraje se samotným HEIC formátem nebo je jednoduše převede na jejich JPG verzi, navzdory vyšší velikosti.

Zdroj: Reddit, Via 9To5Mac

Diskuze (10) Další článek: CAT S52 má být nejelegantnější outdoorový smartphone. Výrobce ho představí za pár dní

Témata článku: Google, iPhone, Android, Smartphony, Fotoaparát, Software pro mobily, Google Photos, Pixel, Google Fotky, Google Pixel 4, Google Fotka, Telefon, Vysoká kvalita, Google Disk, Formát, Úložiště


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 128

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

** Všudepřítomný důraz kladený na fotoaparát se opět vyplácí ** Po úspěchu top modelů nasadil P30 Lite sebevědomou cenovku ** I přes některé nedostatky se, myslím, bude prodávat o sto šest

Jakub Vrbacký | 51

RECENZE: Xiaomi Mi A3 – povedená plavba na vlnách čistého Androidu

RECENZE: Xiaomi Mi A3 – povedená plavba na vlnách čistého Androidu

** Xiaomi Mi A3 má originální záda a výtečný poměr cena/výkon ** Čistý Android je vlastnost, která někomu vyhovuje, jinému zase ne ** Hlavní znaky: dost výkonu, dobrá výdrž, kvalitní fotoaparát, chybí NFC

Jakub Vrbacký | 26