Potvrzeno: Google Pixel 4 přišel o neomezené úložiště fotek v originální kvalitě. iPhony jej paradoxně získaly

Google Pixel 4 vzbudil v posledních dnech rozruch tím, že přišel o jeden z největších benefitů řady Pixel: neomezené úložiště v Google Fotkách v originální kvalitě. S novými Pixely 4 tak můžete pořízené snímky ukládat stejně jako u jiných telefonů pouze ve „Vysoké kvalitě”, která prochází kompresí, aby Googlu ušetřila místo na serverech. V případě originální kvality už budete omezeni kapacitou zaplacenou na Google Disku.

O to zajímavější je zjištění serveru 9To5Mac, že neomezené úložiště v originální kvalitě na Google Fotkách získají majitelé iPhonu 7 a všech novějších. Tyto telefony totiž nabízí možnost pořizovat fotografie v efektivním formátu HEIC, který je při vysoké kvalitě obrazu mnohem paměťově úspornější. Aktivujete jej v sekci Nastavení -> Fotoaparát -> Formáty -> Vysoká efektivita.

Jak se ukázalo, HEIC v plné kvalitě zabírá méně místa, než klasické JPG fotografie zkomprimované Googlem. Pokud tedy do Google Fotek nahrajete snímek z iPhonu ve formátu HEIC, aplikace ji dále nekomprimuje a uloží ji v originále, i když v appce máte nastavenou „Vysokou kvalitu”. Google si tak díky Applu ušetří zbytečnou práci s komprimací i místo na serveru. Tento trik jsme vyzkoušeli s pozitivním výsledkem:

Klepněte pro větší obrázek
Pro ověření jsme zkusili nahrát fotku na Google Photos a poté ji znovu stáhnout. Z pokusu můžeme potvrdit, že fotka je velikostí naprosto shodná s originálem, takže Google ji opravdu nijak nekomprimuje.

Situace by se však brzy mohla změnit i pro ostatní zařízení. S Androidem 10 totiž nativní podporu HEIC získají všechny telefony. Nyní už jen bude záležet, který z výrobců v něm umožní fotky také pořizovat. Je ale možné, že s rozmachem tohoto formátu upraví Google i své algoritmy a začne tyto fotky znovu dále komprimovat.

Aktualizováno: Google se nyní pro server Android Police vyjádřil, že se bohužel jedná pouze o chybu, které jsou si vědomi a již pracují na její nápravě. I fotografie z iPhonů se tedy znovu dočkají komprimace, otázka je zda si Google pohraje se samotným HEIC formátem nebo je jednoduše převede na jejich JPG verzi, navzdory vyšší velikosti.

Zdroj: Reddit, Via 9To5Mac

Diskuze (10) Další článek: CAT S52 má být nejelegantnější outdoorový smartphone. Výrobce ho představí za pár dní

Témata článku: Google, iPhone, Android, Smartphony, Fotoaparát, Software pro mobily, Google Photos, Pixel, Google Fotky, Google Pixel 4, Google Disk, Formát, Úložiště, Google Fotka, Telefon, Vysoká kvalita


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 12 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 12 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 37

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

** Již při představení Samsungu Galaxy Note10+ nás zaujala podpora rychlého 45W kabelového dobíjení ** Nabíječka nám již dorazila do redakce, doba nabíjení je však velkým zklamáním ** Nevěřte tomu, co se píše jinde, přinášíme kompletní test na dvou různých modelech s přesnými časy

Martin Chroust, Jakub Michlovský | 34