Používání mobilu: pravidla jsou, ale kdo by je dodržoval…

Průzkum T-Mobilu odhalil, jak mobilní telefony využívají děti a jak jsou ochotny dodržovat pravidla etikety.
Používání mobilu: pravidla jsou, ale kdo by je dodržoval…

T-Mobile zveřejnil výsledky průzkumu konaného v rámci prvních oslav Dne mobilní etikety. Celá akce probíhala 3. dubna, tedy v den, kdy byl uskutečněn první hovor z mobilního telefonu. Jedná se přitom o další součást operátorova komplexního programu společenské odpovědnosti (CSR), do kterého spadá například i portál mobilní etikety www.jaXmobilem.cz. Průzkum byl během oslav uspořádán mezi žáky, učiteli a rodiči a byl zaměřen na chování dětí a mládeže při používání telefonu. Celkem se ho zúčastnilo 562 lidí a o vyhodnocení jejich názorů se s námi T-Mobile podělil.

I mladým leze zvonění na nervy

Dobrou zprávou je, že oproti loňsku se výrazně zvýšil počet mladých lidí, kterým vadí telefonování a zvonění telefonu v nemocnicích či u doktorů a překvapivě i v MHD. Naopak snížil se procentní podíl školáků, jimž vadí vyzvánění mobilu ve škole o přestávce, v zájmových kroužcích a při sportu nebo tréninku. Za vrchol bezohlednosti tedy v současnosti považují 2/3 mladých především hlasité zvonění telefonu ve škole v hodině, v kině a v již zmíněných nemocnicích a ordinacích a také v zájmových kroužcích.

Klepněte pro větší obrázek
Kdy školákům vadí telefonování?

Pravidla? Jsou, ale většinu nezajímají

Od rodičů má stanovena pravidla, jak se chovat s mobilem jen jedna třetina školáků, od škol pak třetiny dvě. Polovina školáků však porušuje pravidla školy, své rodiče nerespektuje dokonce 60% dotázaných. A není divu, mají k tomu pořádnou inspiraci ve svých „autoritách“. Z odpovědí dětí totiž vyplynulo, že třetina rodičů v autě telefonuje bez handsfree a to především muži. A dokonce ani učitelé, kteří by měli jít příkladem a vytvářet vzor chování, z průzkumu nevyšli zrovna s čistým štítem. Během hodiny totiž více než třetina z nich údajně přijímá hovory a čtvrtina alespoň občas kontroluje, zda jim někdo nepíše. Dodržování školních nařízení pak nepodporuje ani fakt, že více než pětina učitelů tyto zlozvyky na oplátku toleruje u svých žáků. Pouhá třetina z nich pak telefon během hodin úplně ignoruje v tašce či ve sborovně.

Až 85% rodičů si myslí, že striktně daná pravidla zacházení s mobilem by dětem měla stanovit škola. Zajímavá je však i konfrontace názorů dětí a jejich rodičů. Dvě třetiny rodičů jsou přesvědčeny, že dětem pravidla stanovují, děti však jsou názoru, že jsou jim pravidla stanovována pouhou třetinou rodičovstva.

Čtvrtina žáků bez obalu přizná, že v hodině už někdy přijali hovor. Obvyklejší je však vyřizování SMS nebo focení a natáčení svých spolužáku a vyučujících a další v pořadí pak hraní mobilních her a přehrávání hudby. Na chvostu se drží surfování po internetu a wapu. Školáci ale nepoužívají své přístroje pouze k zábavě. Třetina učitelů uvádí, že se již někdy setkali s opisováním pomocí mobilu.

Hrozí tedy ultimátní zákaz používání mobilních telefonů ve školách? Všichni mohou zůstat klidní. Nic takového se nechystá. Pouze to byla jedna z otázek průzkumu pro učitele a z něj plyne, že většina učitelů je pro nošení telefonů do škol. Pro absolutní zákaz se vyslovilo pouze minimum z nich. Mobily prý už mají svůj boom ve školách za sebou a studenti se s nimi naučili zodpovědněji zacházet.

Děti a mobil

Zdá se vám, že je nenormální, když po vás vaše šestileté dítko chce mobilní telefon? Posuďte sami. Podle průzkumu pětina rodičů dává dětem mobil mezi šestým a osmým rokem, čtvrtina mezi osmým a desátým rokem a 40% až po desátém roce věku. Dvě třetiny rodičů používají telefony hlavně ke zjištění „místa pobytu“ svých dětí, tři čtvrtiny rodičů pak kupují svým potomkům nové telefony každé dva roky.

Přibližně 38% rodičů nechává děti hradit si výdaje za telefon z kapesného a že to mnohdy nejsou malé částky. Tak například 40% mladých lidí utratí měsíčně za telefon do 200 Kč. U třetiny dotázaných se účty šplhají do rozmezí 200 – 500 Kč. Avšak u 20% mladých se útrata pohybuje mezi 500 a 1000 Kč a desetina dokonce nemá problém vydat za svou telefonní mánii i přes 1000 korun za měsíc.

T-Mobile se při svém průzkumu zaměřil také na svůj tarif pro mladé Bav se. Výsledkům už jsme se věnovali v samostatné bleskovce.

Klepněte pro větší obrázek 
Kdo používá tarif Bav se?

Témata článku: Operátoři, T-Mobile

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pokec 29. 5. 2007 22:44:30
    To by ses divil ja sel po skole a kolem me sla nejaka 6 leta holka a na...
  • Substance242 29. 5. 2007 16:32:06
    Mam pocit, ze rodicia asi zabudaju na funkciu nastavenia cisiel, iba na...
  • Jan Smetana 29. 5. 2007 16:17:38
    Deti ve veku 5-6 let pouzivaji mobil? Pane jo.
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

Dnes | časopis Computer, Michlovský Jakub

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

** Frekvence pro „městské“ LTE vydražili O2, Vodafone a dva nováčci ** Jmenovitě Poda a Nordic Telecom, který má největší kus spektra ** Cena za frekvence se nelíbila T-Mobilu, a tak se z aukce stáhl

11.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 73

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56


komerční sdělení

Komerční sdělení