Power Shooting: nabijte si mobil za pár sekund

Nejen barevné displeje a integrované fotoaparáty nás nutí nabíjet své mobily stále častěji. Na nabití baterie jsme zvyklí čekat i několik hodin. Tomu ale může být brzy konec. Na světě je nová nabíječka, která dobije telefon za několik okamžiků.
Power Shooting: nabijte si mobil za pár sekund

Klepněte pro větší obrázekJako každé přenosné zařízení je i mobilní telefon odkázán na přísun energie z baterií, a tak se často stává, že se vybije právě v tu nejméně vhodnou chvíli. Pokud máte po ruce nabíječku a najdete někde poblíž použitelnou zásuvku, do které můžete nabíječku vložit, máte vyhráno. Zásuvky ale samozřejmě nečekají na každém rohu a pokud jste právě na delší cestě nebo na výletě v přírodě, není nabíječka v batohu nic platná. Jistě, existují řešení i pro tyto případy, vzpomeňme např. nabíječku na kliku nebo adaptér na tužkové baterie. Ale tímto způsobem se situace vyřeší jen dočasně, např. v případě nutnosti jednorázového odeslání SMS nebo k vyřízení velmi krátkého hovoru. Více takto nabitý mobil nevydrží. Navíc podobný způsob nabíjení je často zdlouhavý a pracný.

A právě tímto problémem se zabývali vývojáři v čínské společnosti Space of Power, která se zabývá vývojem systémů přeměny elektřiny na jiné typy energie. Výsledkem jejich několikaletého výzkumu je mimo jiné nová převratná řada nabíječek pro přenosná zařízení, tedy i pro mobilní telefony. Typová řada nese označení LPG, což je zkratka anglických slov Line Power Gun.

Jednoduše geniální

Ptáte se, co je na nových nabíječkách tak výjimečného? Dokážou totiž nabít baterii libovolného mobilního telefonu v dosud nevídaném rekordním čase, který se počítá na sekundy. Speciální nabíječky k tomu využívají novou technologii, kterou si nechala firma Space of Power pochopitelně patentovat. Metoda se komerčně označuje jako  Power-Shooting a je založena na tom, že zdroj dodá do baterie rychlou sérii velice silných elektrických impulsů o napětí řádově stovek voltů a tím baterii nabije. Firma ve vysvětlujícím dokumentu uvádí, že nabíječka energii do baterie v podstatě „nastřílí“.

K takovému způsobu nabíjení je ale třeba značné množství energie. S tím souvisí další neméně převratná vlastnost nových nabíječek. Energii potřebnou k nabíjení odebírají přímo z venkovního vedení vysokého napětí. Proto se také novinky klasickým nabíječkám ani v nejmenším nepodobají. Dva typy z nové řady jsou na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové nabíječky LPG-01 a LPG-010

Bezpečnost především      

Jistě vás ihned napadlo, že zacházení s vysokým napětím není právě bezpečné. Avšak i na to výrobce myslel. A tak v příslušenství najdete nejen speciální izolační rukavice a obuv, ale pro každý případ i lékárničku s potřebným vybavením. Navíc se tyto nabíječky budou distribuovat prostřednictvím sítě odborných prodejců, kteří zákazníka v používání nabíječky zaškolí a naučí jej, jak nabíječku k vedení vysokého napětí bezpečně připojovat. Mezi další příslušenství patří i podrobná mapa elektrické rozvodné sítě toho kterého státu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ochranné pomůcky jako příslušenství  

Menší typ LPG-01 je možné napájet z vedení s napěťovou hladinou do 35kV, typ LPG-10 snese dokonce až 220kV. Výhodou obou nabíječek je napěťové přizpůsobení vstupních napájecích obvodů dané napěťové hladině. Přístroje mají samozřejmě zabudované i nadproudové ochrany a dostatečně dimenzované ochranné obvody, které v případě nestability nebo zkratu nabíječku odpojí.

Pro jednoho i pro deset

Jak je vidět, obě nabíječky jsou z pochopitelných důvodů poněkud větší než ty, na které jsme běžně zvyklí. Je to dáno použitou technologií a způsobem napájení. Menší nabíječka s označením LPG-01 je určena spíše pro jednotlivce, je tedy poměrně malá a lehká (rozměry 500×250×320 mm, hmotnost pouhých 11,53 kg). Je opatřena uchem na přenášení. K nabíječce lze dokoupit i speciální brašnu nebo užitečné popruhy k nošení na zádech. Kuřáky jistě potěší, že v nabíječce je integrován i zapalovač cigaret, který ale pochopitelně funguje jen pokud je přístroj připojen k vysokému napětí.

Druhá nabíječka LPG-010 patří do poněkud těžší váhové kategorie. Je opatřena samostatným podvozkem s možností připojení za automobil, disponuje velkým výkonem a dokáže nabíjet až deset baterií současně. Je tedy určena především pro větší zájezdy, školní výlety nebo třeba letní putovní tábory. Tomu také odpovídá i vestavěný zapalovač, který u této nabíječky zažehne až patnáct cigaret najednou. Model LPG-010 obsahuje také malou skříňku s nářadím, které může usnadnit přístup k vedení vysokého napětí. Najdete v ní např. kladivo, sekáčky, mačky, cepín, polní lopatku nebo motyku. Také vestavěná lékárnička je dimenzována pro větší počet osob.

Pro připojení nabíječek k vedení vysokého napětí slouží u obou nabíječek dva kabely, které jsou navinuty na bubnu uvnitř pouzdra. Kabely jsou na konci opatřeny klešťovými svorkami pro snadné přichycení k volným vodičům.

Klepněte pro větší obrázek
Svorky pro připojení k vedení

Další výraznou odlišností od klasických nabíječek je to, že se baterie nabíjí vně mobilu. Vkládá se do speciálního držáku na nabíječce. Při samotném nabíjení se totiž baterie značně zahřívá a výrobce tak chce jejím vyjmutím předejít poškození mobilního telefonu. Dostaly se k nám neoficiální informace, že při testování nové technologie občas došlo k samovznícení baterie či dokonce k explozi. Tyto drobné nedostatky se ale čínské firmě, zdá se, podařilo odstranit.

Licence k nabíjení

Výrobce vyřešil i další záležitost, která se týká připojování k elektrické rozvodné síti. Jistě víte, že připojování se k elektrické rozvodné síti v místech, která k tomu nejsou určena, a odebírání energie z takto připojené sítě je protizákonné. Firma problém bravurně vyřešila smlouvami a dohodami s dodavateli elektřiny tak, že současně s nabíječkou získáváte i roční licenci na odebírání energie ze sítě v kterémkoli místě v rámci daného státu. Po roce je pak nutno zakoupit speciální kupón na další rok provozu a prodloužit tak licenci. Používání nabíječky v zahraničí není ještě zcela smluvně dořešeno, ale výrobce přislíbil, že nabíjecí roaming bude v brzké době fungovat.

I přes nesporné výhody mají nabíječky nové generace jednu drobnou technologickou nevýhodu. Na mnoha místech je totiž vedení vysokého napětí bohužel poměrně obtížně dostupné, a tak je nezřídka nutné kvůli připojení např. vylézt na stožár. Podařilo se nám však zjistit, že výrobce vyvíjí i speciální systém s háky a kotvami, který by měl tento problém vyřešit.

Cenu i termín uvedení nabíječek na trh výrobce úzkostlivě tají, a tak se nám zatím bohužel nepodařilo získat ani přibližné informace. Jisté ale je, že tyto nabíječky trhem s mobilními zařízeními značně zahýbou. Proto budeme další vývoj sledovat.

– kachnička –

Diskuze (53) Další článek: Jak nám to sviští: test rychlosti EDGE T-Mobilu (oživeno)

Témata článku: Ostatní, Nabitý mobil, Kotva, Pár, Power, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21