PowerCar: výborná kniha jízd pro symbianové mobily

Před časem jsme vám představili knihu jízd pro javové mobilní telefony. Nyní tady máme program stejného typu pro chytré mobily se Symbianem. PowerCar není jediný, ale jako jeden z mála programů dělá přesně to, co po něm chcete. Navíc sleduje spotřebu a náklady.
PowerCar: výborná kniha jízd pro symbianové mobily

V květnu jsme připravili recenzi české knihy jízd CarTools, která je určena pro mobilní telefony s podporou Javy. Pokud ale máte chytrý mobil se Symbianem, je Java nástroj, ke kterému asi sáhnete až v případě, že není jiná možnost. Aplikace naprogramované přímo pro Symbian jsou robustnější, lépe pracují s pamětí a jsou více spřáhnuté se systémem.

Knihu jízd pro symbianové telefony Series 60 jsem hledal dlouho. Ne, že by žádný takový program neexistoval, všechny jsem ale krátce po nainstalování smazal. Většinou nabízely tisíc věcí kolem, ale to hlavní, co bylo potřeba, mělo velké mezery ve funkčnosti. Program PowerCar, který mi v telefonu vydržel už několik týdnů, si proto zaslouží pozornost.

 Ikona programu v hlavní nabídce

Náklady, spotřeba a cesty

PowerCar je dílo společnosti SymbianWare. Jde o komerční program za necelých deset eur, k němuž existuje patnáctidenní, plně funkční demoverze. Stahujte ji nebo kupujte na této stránce, připravte se ale na to, že aplikace neumí česky, komunikuje v angličtině.

Na začátku si vytvoříte svůj vůz, nebo více vozů. Pojmenujete si je, zadáte stav tachometru, případně některé další údaje. Ke každému vozu jsou potom k dispozici tři sekce: palivo, kniha jízd a výdaje.

  
Základní obrazovka programu • zařazení nového vozu • nastavení jednotek

Třetí část vůbec nepoužívám. Můžete zde sledovat všechny možné výdaje za svůj vůz: myčka, parkování, výměna oleje a pneumatik, daně a tak dále.

 
Stránka s výdaji je prázdná, tuto funkci programu nepoužívám •
vkládání nového záznamu

Zajímavější je záložka, kam při každé návštěvě čerpací stanice zapíšete množství doplněného paliva. Stav tachometru se vezme z poslední známé hodnoty v knize jízd a samozřejmě jej lze upravit. Zadáte už je cenu za litr, počet litrů a kolik jste zaplatili. Z těchto tří údajů je vhodné zadat jen dva, třetí nechat dopočítat. Přidáte poznámku a záznam případně přiřadíte do některé z kategorií.

Při evidenci spotřeby bych si postěžoval na nemožnost zadat načerpané litry s desetinnými místy. Musíte vždy zvolit celé číslo.

 
Přehled návštěv benzinové pumpy • zadávání nového záznamu

Dostáváme se k samotné knize jízd. Protože si pamatuje poslední stav kilometrovníku, stačí zadat konec cesty. Můžete také vložit počet ujetých kilometrů, jedna hodnota se vždy podle té druhé dopočítá. Do poznámky lze napsat, kde jste byli, opět je zde i možnost přiřadit záznam do určité kategorie. Tímto způsobem třeba rozlišuji soukromé a služební cesty.

 
Přehled cest • nová cesta

Užitečné i zbytečné drobnosti

Pro usnadnění práce lze v knize jízd i v evidenci tankování používat šablony. Předem si vyplníte několik často používaných položek, které potom jednoduše vkládáte. Mám zde třeba dvě varianty cesty do práce a nemusím pokaždé vše znova vypisovat.

 
Nastavení šablon • vkládání nové položky pomocí šablony

Výpisy na displeji můžete filtrovat a nechat si zobrazit aktuální nebo minulý měsíc, interval mezi zadanými daty nebo vybranou kategorii.

 Filtrování v databázi

Abyste mohli knihu jízd předat ke kontrole nebo provést její zálohu, je v programu PowerCar několik možností exportu dat. Databáze se ukládá ve formátu CSV, který lze načíst a zpracovat například pomocí Microsoft Excelu. Soubor můžete uložit do paměti telefonu, poslat přes infraport nebo Bluetooth přímo do počítače, ale také prostřednictvím MMS nebo e-mailem. Na příklad takového souboru se můžete podívat tady.

 Možnosti exportu dat

PowerCar nabízí také textovou nebo grafickou statistiku. V obou případech by si ale program zasloužil ještě dopracovat. Ačkoli si můžete prohlédnout řadu různých údajů, to nejdůležitější – třeba průměrná spotřeba – zde chybí.

   
  
Textová a grafická statistika

Nejlepší, co jsem našel

PowerCar má pár nedostatků. Patří mezi ně třeba právě zmíněná statistika nebo nemožnost přesně zadat natankované množství paliva, občas jsem trochu bojoval i s kategoriemi. Celkově jde ale o nejlepší knihu jízd pro symbianové mobilní telefony, kterou jsem vyzkoušel. Splňuje přesně požadavky, které na program tohoto typu kladu, a průměrnou spotřebu si v případě potřeby mohu později spočítat v Excelu.


Ve zkratce

Název programu: PowerCar
Typ: kniha jízd, evidence spotřeby
Určeno pro: Symbian Series 60
Výrobce: Symbianware (stránky programu)
Cena: 9,95 eur
Podporované telefony: Nokia 7650, 3650, N-Gage, N-Gage QD, 7610, 6600, Siemens SX1

Diskuze (11) Další článek: Vše o mobilním videu a užitečných programech

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 7650, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Siemens SX1, Nová cesta, Power, Výborná, Kniha, Průměrná spotřeba, Mobil, Myčka

Určitě si přečtěte