Pozor na Google Android, žije nočním životem

Google Android byl postaven pro život na internetu. Co vás s ním čeká, pokud to zkusíte zvládnout bez datového paušálu?
Pozor na Google Android, žije nočním životem

Nedávno jsme v jednom z našich článků viděl něco jako „jestliže bez internetu je iPhone poloviční, pak Android je třetinový“. Po dvou týdnech používání jsem „Gé-jedničku“ přehodnotil na „bez-internetu-čtvrtinovou“. Kromě toho, o čem se často píše a co je při prvním použití vidět (Android Market, on-line spojení se službami Google), totiž Android doslova žije nočním životem...

Aktualizuje potají a u T-Mobile zadarmo

Google Android je nový systém a je tedy ve stádiu bouřlivého vývoje. Jeho aktualizace probíhá (jak jinak než) online. Vývojáři to vymysleli docela chytře – vše probíhá automaticky, bez vědomí uživatele, nic není nutné potvrdit, instalovat. Systém dokonce sám pozná, kdy je dobrá chvíle pro stažení souborů, kdy se s telefonem nepracuje, tedy typicky v noci. Podle informací přímo od lidí z Google má kompletní instalace operačního systému několik desítek megabajtů, ale tak velký objem dat do telefonu poteče jen opravdu výjimečně. Běžně, řádově jednou za týden nebo dva, to bude jen aktualizační soubor o velikosti několika desítek či stovek kilobajtů.

Už dosud vyřčené vypadá docela sympaticky, ale u Google to promysleli do nejmenších detailů. Data se tedy nebudou stahovat v roamingu, což by mohlo uživatele přijít zatraceně draho. Ale takové tajné noční stahování nemusí být zrovna levné ani pro SIMkartu bez datového paušálu. I s tím se počítalo, přenos instalačního/aktualizačního souboru je tedy pro mobilního operátora snadno identifikovatelný a je už jenom na něm, jak s touto informací naloží.

Český T-Mobile se svými G1 nakládá velice chvályhodně, tyto datové přenosy totiž vůbec neúčtuje – ani co se týče peněz, ani různých FUP limitů. Problém tedy nastává hlavně pro ty, co si G1 u T-Mobilu pouze koupí a provozují ji jinde, ostatní operátoři totiž pro noční rejdění Androidu pochopení nemají.

Zákeřná Wi-Fi

A ještě jednu datovou zrádnost nový systém skrývá. Opět je to dáno tím, že byl postaven pro život na internetu a nepočítá s někým, kdo nemá datový tarif. Jestli si myslíte, že za data ušetříte tak, že se budete připojovat jen přes Wi-Fi, mám pro vás malé varování. Když totiž přes Wi-Fi připojený Android přejde do Stand-by režimu, od energeticky náročnější Wi-Fi sítě se odpojí a přejde na 3G (případně EDGE či GPRS). O této baterii šetřící vlastnosti se jinak můžete dozvědět opět až s měsíčním vyúčtováním služeb. Pokud to opravdu chcete zvládnout bez datového paušálu, mám pro vás tři doporučení.

Klepněte pro větší obrázek 
Možnost nejrizikovější: hlídejte si ikonku v oznamovací liště, jestli jste připojení přes operátora, nebo přes Wi-Fi poznáte snadno, ale opravdu chcete svůj telefon používat s neustálým strachem?
Klepněte pro větší obrázek 
Možnost o poznání pohodlnější: stáhněte a nainstalujte si aplikaci APNdroid, která jediným stiskem automaticky APN přenastavní a tím znemožní, nebo naopak umožní připojení

Možnost „jistota“: v nastavení datových přenosů vložte do kolonky APN nějakou nesmyslnou hodnotu, takže se telefon zkrátka nedokáže připojit. Pak se ale vracíme na začátek článku, zbude vám totiž jen čtvrtinový Android…

Diskuze (45) Další článek: Nově u Vodafone: telefon nebo sleva

Témata článku: Google, Android, Smartphony, Software pro mobily, Apple iPhone 4GB, Pozor, Google +

Určitě si přečtěte