Praktické zkušenosti s Nokií 6610

Svojí Nokii 6610 jsem si pořídil před několika dny. I když tomu následující řádky možná nebudou odpovídat, jsem naprostý nokiářský fanda a tento článek se jen snaží o realistický pohled na věc.
Praktické zkušenosti s Nokií 6610

Autorem těchto zkušeností je náš čtenář Tomáš Medek a článek vyjadřuje jeho názor. Názory redakce časopisu MobilMania.cz se mohou lišit.


Na N6610 jsem se velmi těšil. Přinesl ji domů a vybalil. V krabici najdete kromě standardní nabíječky i novou lehkou HF sadu, která rovněž umožňuje poslouchat vestavěné rádio. HF má na rozdíl od N8310/6510 příjemně menší krabičku s tlačítkem na přijmutí/ukončení hovoru, na druhou stranu chybí klipsa pro možnost upevnění například k oblečení.

Display N6610 vás v prvních momentech doslova ochromí. Pokud přecházíte z klasického displeje, vybijete baterii jen neustálým "hraním si" s ní. Upřímně je ale třeba říct, že 4096 barev ještě stále není tolik, takže obrázky, které si umístíte na plochu sice jasně identifikujete, ale nijak výrazné nejsou. Pasivní podsvícení navíc způsobuje, že černá není černá, ale de facto svítící šedá - to poznáte, umístíte-li na pozadí černou jen s malým nápisem uprostřed.

Abyste ale jakékoliv podobné dovádění mohli provádět, je třeba nainstalovat z přiloženého CD Nokia Data Suite 5. Tady je malý háček. Dodávaná "pětka" vyžaduje odinstalování "čtyřky" a máte-li (jako bohužel já v práci) ještě Windows98 asi narazíte. NDS4 totiž nelze odinstalovat. Zvolíte-li v "Přidat nebo odebrat programy" tuto položku, spustí se vám instalátor a ptá se, co že to chcete doinstalovat. O odinstalovaní ani zmínka. Po krkolomné konzultaci s Celadonem přiznali, že NDS4 kontra W98 takový problém občas měla. Mě nezbylo než Windowsy přeinstalovat :-( Pak ovšem už instalace "pětky" proběhla bez problémů.

Snad vás potěší, že ačkoliv NDS5 zálohuje do jiného typu souborů než NDS4, umí však starší soubory importovat, takže během 5ti minut jsem měl svojí N6610 nastavenou úplně stejně jako předchozí N6510, včetně seznamu, profilů a cca 90 SMS v několika složkách.

Další možnosti NDS5 vás ale velmi zklamou. Snad jedinou užitečnou funkcí je Image Convertor, který vám jednoduše umožní dostat do N6610 libovolný obrázek a umístit jej třeba na plochu telefonu. Jenže s tím je první potíž: plochu neustále překrývá logo operátora. A to tak, že téměř vždy přesně zakrývá oči, umístíte-li si na plochu jakýkoliv portrét. Pokoušel jsem se loga zbavit, ale pravděpodobně to nejde. Pokud si pošlete prázdné logo, N6610 místo něj vloží bílý prázdný rámeček. Nepodařilo se mi to obejít.

Co vás dál šokuje je, že Graphic Editor NEUMOŽNUJE PRÁCI S BARVAMI!!! Opravdu. Chtěl jsem si vytvořit logo skupiny volajících. Přednastavené logo je barevné. Chcete-li si vytvořit nové, můžete používat jen černou na bílém podkladu. Importujete-li barevný obrázek, editor jej "zkonvertuje" - do černobílé :-( Tomu jsem nechtěl uvěřit, ale je to tak.

Další nevychytaností v tomto směru je fakt, že N6610 neumožňuje onu veselou blbůstku jako N7650 a vy nemůžete k určitému jménu přiřadit určitou fotku. Ano, N7650 nabízí vzít fotku (pořízenou foťákem, z MMsky nebo nataženou z PC) a připojit jí k určitému jménu. Když dotyčný volá, vidíte jeho podobiznu na displeji. U N6610 se toto nekoná. Docela zklamání.

Když už jsme u vyzvánění: u něj jsou první dojmy podobné jako u nadšení z barevného displeje. Polyfonní vyzvánění je prostě super a nedá se mu nic vytknout. Tedy nic, kromě dvou věcí. Tvrdí se totiž, že N6610 vibruje do rytmu. To je sice pravda, ale pouze u 20ti přednastavených melodií. Cokoliv dalšího (4 jsem stáhnul z Nokia Clubu a 2 vytvořil) již do rytmu nevibruje :-( A další nevýhoda: pokud si plánujete, že napíšete vlastní melodii a přiřadíte ji ke skupině volajících, tak na to rychle zapomeňte. N6610 to neumožňuje. Ke skupinám volajících můžete přiřadit jen jednu z 12ti přednastavených melodií :-(

Dostáváme se k reprodukci zvuku. Nevím, čím to je, ale asi možností hlasitého odposlechu, nicméně N6610 má o hodně horší reprodukci zvuku ve sluchátku než ostatní Nokie. Jelikož jsem přecházel z N6510, měl jsem dokonce dojem, že má nová N6610 je rozbitá a hned druhý den jsem v obchodě zkoušel jiné kousky. Všechny hrají stejně - divně. Zapomeňte na onen kultivovaný projev. N6610 zní poněkud "nakřápnutě" a pravděpodobně nezbude než si na to zvyknout. Celý problém totiž asi tkví v možnosti hlasitého odposlechu, který je naproti zvuku ze sluchátka nezvykle kvalitní, plný a dostatečně hlasitý (a tedy i opravdu funkčně použitelný). Zvuk sluchátka je tedy asi kompromis.

Psát SMS s N6610 je radost, ostatně tak je tomu ale u všech Nokií. Příjemné je zahrnutí možnosti tzv. dlouhých SMS i do "managerské třídy". Příjemně je vyřešena informace o napsaných znacích, kdy na rozdíl od N3330 nejste informováni o tom, že zbývá 44O znaků, ale mnohem účelněji, že jste napsali "22znaků z 2. SMSky" a pod. Výsledek je nasnadě: vždy víte do kolika SMS bude váš text rozdělen. Novinkou (ale dalo by se polemizovat, zda užitečnou) je fakt, že N6610 ukládá všechny odeslané SMS do složky "odeslané", podobně jako Ericssony.

Co dál nepříjemně překvapí, je snížení paměti telefonních čísel na 300. Zajímalo by mě, co Nokii k postupnému snižování vestavěné paměti (N7110 - 1000 čísel, N6510 500 čísel, nyní jen 300) vede...

A nakonec jedna kosmetická připomínka: lícování jednotlivých dílů (přední a zadní kryt, tělo telefonu) je mírně řečeno "odbyté". Zvlášť v horní části k sobě kryty v místě kolem infra portu moc nedosedávají a jelikož se ani trochu nepřekrývají, vzniká nehezká škvírka.

Nehledě k výše řečenému je N6610 vážně dobrý telefon a pokud někdo přijdete na to, jak některý z nedostatků řešit, prosím, dejte vědět. Jen dodávám, že moje N6610 má firmware ve verzi V3.09.

Diskuze (196) Další článek: Dnes vycházejí prosincové Mobility: velká soutěž o sto cen

Témata článku: Nokia, Celadon, Zkušenost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14