Praktický test: jak psát textovky s českou Zi

Abychom vám usnadnili psaní s českým slovníkem Zi na nových mobilech Alcatel, připravili jsme pro vás praktický návod, jak Zi používat a co dělat, aby psaní bylo pohodlné a rychlé. Zároveň popisujeme výhody a nevýhody Zi.
Praktický test: jak psát textovky s českou Zi

Koncem loňského roku se konečně na trhu objevil první mobil s možností rychlého psaní textovek v češtině. Byl jím Benefon Q a podporoval technologii T9. Tu v současnosti používají kromě Motoroly a Alcatelu téměř všechny mobilní značky. Motorola má totiž svůj vlastní standard iTAP, který je T9 podobný, Alcatel pak používá jako jediný technologii Zi, která se s modelem One Touch 511 konečně objevila po roce slibů v češtině. Protože se nám podařilo mobil s českou Zi zapůjčit, přinášíme praktické zkušenosti s psaním.

Umíme psát rychleji

Nejprve ale uvedu rozdíly mezi T9 a Zi. Jistě víte, jak se na mobilu píší textové zprávy. Není to nic rychlého, vždyť pro napsání všech znaků abecedy máme jen deset kláves! Nula a jednička se používají pro psaní speciálních znaků, hvězdička a mřížka pak pro přepínání velkých a malých písmen a dalších méně používaných znaků. Pro vlastní abecedu tedy zbývají už jen číslice 2-9. Pokud tak chcete napsat znaky na těchto klávesách, musíte je v nejhorším případě (klávesa 7 a 9 pro znaky PQRS a WXYZ) zmáčknout čtyřikrát po sobě.

Jak toto velké omezení obejít? Celkem snadno. Do mobilu se zabuduje slovník s nejčastěji používanými slovy ve všech důležitých pádech, rodech a číslech. Klávesy se pak mačkají pouze jednou a program uvnitř mobilu porovnává dosud stisknuté klávesy se slovníkem a nabízí nejlepší slovo, které stisknutým klávesám odpovídá.

U technologie T9 musíte napsat slovo celé, tj. vyťukat ho do posledního písmene, u Zi vám je nabízeno podle situace i slovo delší, než jste dosud napsali. Zi by vám tak mělo šetřit stisky kláves. Čím delší slovo píšete, tím je odhad samozřejmě přesnější, to platí u obou technologií. Pokud mobil slovo „neuhádne“, můžete si ze seznamu možností které jsou uloženy v paměti slovníku, vybrat to správné. U Nokií (T9) je to klávesa s hvězdičkou, u Siemensů (T9) pravá funkční klávesa, u Alcatelu OT 511 pak další slova vybíráte z menu. Pokud ve slovníku takové slovo není, můžete ho do něj uložit. Alcatel oproti mobilům s T9 umožňuje slova ve slovníku navíc editovat a vyřazovat dle potřeby.

Technologie Zi zrychluje psaní textovek minimalizováním mačkaní tlačítek.

Zi prakticky

Pro lepší pochopení obou technologií uvedu raději příklad. Dejme tomu, že potřebujete napsat slovo „příští“. U Alcatelu s technologií Zi, kterému zatím nebylo do slovníku vloženo žádné slovo, stačí stisknout klávesu 7 (je na ní písmeno P) a editor automaticky doplní slovo požadované slovo. Nyní stačí už jen stisknout joystick směrem dolů a slovo se zapíše „natvrdo“. U mobilu s T9 musíte slovo napsat celé, tj. stisknout sled kláves 7, 7, 4, 7, 6, 4. Tohle je ale extrémní případ, někdy je i u Zi vyťukat slovo až do konce.

Jak se tedy Zi na mobilu Alcatel One Touch 511 a 311 používá? Protože manuál v tomto ohledu není příliš podrobný, uživatelé mohou být při pokusech použít Zi hodně zmateni a raději ji vypnou, než aby se v něm zkusili zorientovat. Věřte ale, že Zi je i přes své drobné nevýhody dobrý pomocník pro rychlejší psaní textovek.

Začínáme psát

Dejme tomu, že chcete psát textovou zprávu. Zvolte tedy z menu editor textovek, který nyní bude prázdný. Pokud nemáte Zi zapnuté, učiňte tak nyní. Stiskněte joystick a z menu vyberte položku Prediktivní režim. Nyní se kurzor v editoru z tenkého změní na tlustší. Tak bezpečně poznáte, zda je Zi aktivní či nikoliv.

Zkuste začít psát nějaké slovo. Pamatujte, že pro napsání jakéhokoliv písmena skrytého pod danou číselnou klávesou musíte stisknout tlačítko pouze jednou! Pokud jej stisknete dvakrát po sobě, napíše editor druhé písmeno. To je ona zmiňovaná výhoda rychlého psaní, stejně tak funguje i technologie T9.

Na rozdíl od psaní běžným způsobem se musíte dívat neustále na displej, není možné psát po paměti. Zi totiž při psaní průběžně doplňuje slova až do konce, pokud takové slovo má ve slovníku. Editor tak může doplnit vhodné (nebo nevhodné) slovo už po stisku několika kláves. Pokud vám bude toto slovo vyhovovat (je to slovo, které jste chtěli napsat), stiskněte joystick směrem dolů.

Při psaní textovek pomocí Zi je nutné sledovat displej.

Když je více možností

Po celou dobu psaní bude slovo označeno inverzně. To znamená, že si slovník není ještě jist, které slovo má doplnit a že pro stisknuté klávesy existuje více variant. Jednotlivé varianty, kterým stisknuté klávesy vyhovují, přepínáte klávesou nula. Pokud je chcete všechny vidět vypsané pod sebou, běžte stiskem joystickem do menu a vyberte položku Jiná slova. Joystickem pak můžete vhodné slovo zvolit, případně přidat nové do slovníku.

Může se také stát, že inverzně bude zobrazena pouze část slova, většina poslední znaky. To znamená, že neinverzní částí si je slovník jist a nic vhodnějšího doplnit nemůže. To dělá zejména u různých pádů podstatných jména a čísel a časů sloves; jednoduše koncovek slov. Poté klávesou nula přepínáte jen onu inverzní část, tedy koncovky.

Vytvořte si vlastní slovník

Pokud slovník projde všechny možnosti a vám žádná nevyhovuje, nabídne vám přidání slova do slovníku. To samé udělá, když píšete slovo a slovník nemá pro vámi stisknuté klávesy žádnou vhodnou variantu. Pokud při nabídce přidání stisknete klávesu C (tedy mazání) a napsané slovo smažete, je pro aktuální slovo funkce Zi vypnuta a vy můžete slovo napsat klasickým způsobem. Takto lze napsat slovo, které slovník nezná a které nechcete zároveň přidat do slovníku. To je podle mého názoru dobrá a užitečná funkce, sám jsem ji mnohokrát využil.

Se slovníkem souvisí i další funkce. Slovník totiž můžete přímo editovat, přidávat nová slova a nepotřebná mazat, aniž zrovna píšete textovou zprávu. Slovník najdete v menu Nastavení. Když do něj vstoupíte, uvidíte v něm všechna slova, která jste do něj při psaní textovek uložili. Nyní s nimi můžete pomocí joysticku libovolně pracovat. Je ale důležité si uvědomit, že slovník má omezenou kapacitu okolo 400 slov a že sám neumí skloňovat a jinak vytvářet různé varianty slov. Umí přesně jen to, co ho naučíte. To má společné se slovníkem T9.

Slova ve slovníku můžete mazat i editovat, což T9 neumí.

Implementace Zi má oproti T9 ještě jednu zajímavou výhodou. Pokud některá slova používáte častěji než jiná na stejné kombinaci kláves, bude vám slovník při psaní nabízet přednostně ta. Navíc jsou nejprve brána slova ze slovníku, což se často hodí.

Toto slovo neznám

Zi je velmi dobrá funkce, které ovšem k dokonalosti cosi zbývá - kvalitní slovník s dobrým výběrem slov. Ačkoliv jich má podle slov Alcatelu dvacet tisíc, stále to nestačí. Spoustu základních slov budete muset mobil naučit. Zvláštní je např. to, že ve slovníku jsou slova „jaro“, „léto“ a „zima“, ale chybí „podzim“, stejně jako mnoho variant sloves a podstatných jmen. Slovník dokonce nezná ani slovo „Alcatel“ a ostatní výrobce mobilů jakbysmet. Není tu např. ani sloveso „blahopřát“, přičemž jeho varianta „blahopřál“ už ano. Je to stejné jako u „promyslet/promyslel“ - infinitivy jsou prostě pro Zi velkou neznámou a holt je musíte do slovníku ukládat sami.

Slovník Zi zatím neobsahuje všechna důležitá slova. Proto jej budete muset zpočátku hodně učit.

V tomhle ohledu je na tom lépe konkurenční T9. Na obranu Zi ale musím poznamenat, že vývoj české T9 má za sebou více času, zatímco Zi je podstatně mladší technologie, která by se měla ještě ladit; zejména slovník by si zasloužil více práce. Do té doby vám nezbude nic jiného, než mobil učit vámi používaná slova. Pak teprve budete psát textovky na jeden zátah, aniž byste museli slovníku neustále vysvětlovat, co jste vlastně chtěli vyťukat.

Pro lepší porovnání slovníku T9 a Zi jsme provedli test na vybraných 180 slovech a jejich třech variantách; celkem tedy 540 srovnání. Tabulku s jejich přehledem najdete na zde; úspěšnost T9 byla necelých 80 procent, zatímco úspěšnost Zi jen 15.

Poznámka: Projet všechna slova na mobilu Alcatel OT 511 trvalo s krátkými přestávkami skoro dvě hodiny.

Kdo umí české Zi?

V současné době umí českou Zi pouze mobil Alcatel One Touch 511 a brzy k němu přibude další novinka One Touch 311. Kromě toho by české Zi mělo jít nahrát do starších modelů OT 501/701 a řady OT 30x, a to do konce tohoto roku. Jiná značka než Alcatel zatím Zi nepodporuje a nejspíše ani podporovat nebude.

Tip: Pokud nevíte, jak se píše s českou T9, přečtěte si náš starší článek o zkušenostech s psaním na Nokii 6210.

 

Diskuze (29) Další článek: Eurotel: tarify Relax a Relax Plus jsou ve špičce levnější

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Alcatel One Touch 311, Alcatel One Touch 511, Česko, Poslední znak, Test, Text, Praktický test, Velké omezení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31