Praktický test: jak rychle sviští 3G od Eurotelu?

Už jen pět dnů do spuštění 3G. Začne mít připojení k internetové síti pomocí mobilního telefonu konečně smysl? Bude možné přenášet data v rozumných časech a rychlost načítání stránek nebude slimáčí? Vypadá to, že ano! Vyzkoušeli jsme rychlost 3G v praxi.
Praktický test: jak rychle sviští 3G od Eurotelu?
Do spuštění UMTS Eurotelu zbývá ještě necelý týden. Už teď ale máme zaregistrované karty SIM do sítě třetí generace a zkoušíme její vlastnosti. Před čtvrtkem 1. prosince jsme tak poznali nebývalé kouzlo vidotelefonování a pravidelně se pouštíme do dalších praktických zkoušek.

Veškeré testy provádíme v Brně, a to jak v centru, tak na okrajových sídlištích. Pokrytí se zdá být už velmi silné, signál měl zatím všude plnou intenzitu. Nejinak tomu bude v tuto chvíli i v Praze.

Ještě před ohňostrojem

Ke zkoušce rychlosti jsme přizvali mobilní telefon Sony Ericsson K600i, datový USB kabel a notebook. Ikonky nám zahlásily přítomnost sítě třetí generace v plném signálu a PC Suite Sony Ericssonu, resp. jeho složka Mobile Networking Wizard sama nastavila vše potřebné pro připojení přes telefon.

Klepněte pro větší obrázek
Jsme připojeni v 3G přes SE K600i

Do vyhledávače zadáváme www.speedtest.cz a testujeme rychlost downloadu i uploadu. Ve většině případů se rychlost stahování pohybuje kolem hodnoty 300 kb/s, což odpovídá zhruba čtyřiceti kilobajtům za sekundu. Není to papírových 380 kb/s, které UMTS Eurotelu slibuje, ale s nižším přenosem v reálu se musí počítat prakticky vždy, obzvláště u mobilního připojení. Testy uploadu potom vykazovaly rychlosti pohybující se v rozmezí od 60 do 90 kb/s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Test downloadu a uploadu

Naměřená skutečnost se nám potvrdila i při praktickém testu stahování a přenášeni souborů. Stahování videa o velikosti 2,7 MB z českého serveru bylo hotové za minutu a půl. Je přitom potěšující, že rychlosti přenosů dat jsou relativně stabilní. Se stabilitou souvisí i plynulé přecházení mezi jednotlivými buňkami, při dlouhé jízdě městem jsme nezaznamenali ani jeden výpadek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stahování souboru • přenos je docela stabilní

Pro ověření rychlosti přenosu jsme vyzkoušeli i posílání dat přes ICQ. Putoval soubor velikosti 1,4 MB a to mezi 3G Eurotelu a městskou 4Mb sítí. Download trval 45 sekund a dosáhli jsme průměrné rychlosti 32 kB/s. Když soubor tekl opačným směrem, řekl si upload o jednu minutu navíc, tedy 1:45.

Klepněte pro větší obrázek
Posílání přes ICQ

A co odezva? Počet milisekund představujících dobu, která uplyne mezi zadáním příkazu a odpovědí serveru se pohyboval kolem dvou set u českého portálu Seznam.cz, u zahraničního vyhledávače Google.com činila tato hodnota v průměru 320 ms. Není to žádná sláva, na hry nebo VoIP raději zapomeňte. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testování odezvy

Zkoušíme, jak se jen dá

Chceme vám totiž přinést co nejvíce poznatků o za pár dní spouštěné síti třetí generace. S předběžným testováním jsou ovšem spjaty i nedostatky. Jedním z nich byly občasné výpadky datových toků v síti; dělo se tomu ale jen v některých dnech a přisuzujeme to práci na infrastruktuře sítě.

Zatím také nemůžeme zjistit, jak se síť bude chovat ve špičce a mimo ni, pár předem zaregistrovaných karet SIM má na vytížení sítě nulový vliv. Do oficiálního spuštění se budeme snažit „proklepnout“ 3G ještě více. Už teď je ale jisté, že UMTS bude znamenat více než jen „nějaké video v telefonu“.

Diskuze (52) Další článek: Symbian: vyměňte „té devítku“ za něco lepšího

Témata článku: Operátoři, O2, EU, 3G, Sony Ericsson K600i, Test, Praktický test, Euro

Určitě si přečtěte