Pravdy a mýty o bateriích I.

Protože se nás v dotazech neustále ptáte na způsoby zacházení s bateriemi vašeho mobilního telefonu, přinášíme vám informace o tom, jak je tomu ve skutečnosti. Nabíjíte svou baterii správně?
Pravdy a mýty o bateriích I.

Paměťový efekt

Klepněte pro větší obrázekCo je to paměťový jev a hrozí i mé baterii? Dá se říci, že toto riziko hrozí všem bateriím Ni-Cd a ve zmenšené míře i bateriím Ni-MH – naopak tomuto jevu jsou naprosto imunní moderní baterie typu Li-Ion nebo Li-Pol. Tento jev je vyvolán postupnou degradací krystalické struktury elektrod baterie, a to tehdy, je-li baterie často nabíjena ještě před svým úplným vybitím – tedy když při běžném používání necháme baterii nabíjet ještě před tím, než nám mobil oznámí, že je naše baterie vybitá.

V tomto případě se totiž jemné krystalky elektrod postupně zvětšují, tím klesá jejich celková využitelná plocha a kapacita baterie se stále zmenšuje – říká se, že si baterie pamatuje, jaká byla její skutečná kapacita v tomto cyklu využita a příště již odmítne ze sebe vydat více.

Tento stav je naštěstí vratný, je tedy možné baterii vrátit téměř její původní kapacitu, a to dvěma způsoby. Tím prvním – a nebezpečným – je rychlé vybití zkratem a tím druhým je hluboké vybití za běžného provozu tak, až se mobil sám vypne.

Škodí rychlé nabíjení?

Často diskutovaným problémem je také rychlé nabíjení. Nemusíte se bát, dnešním bateriím rychlé nabíjení velkým proudem neškodí, pokud se ovšem používají odpovídající nabíječky, které včas poznají, že je již baterie nabita. Ty potom nabíjení buď zcela ukončí, nebo automaticky přejde do udržovacího režimu, kdy se již baterie pouze udržuje při plném nabití.

Právě přebíjení je totiž pro baterie tím největším zlem. Na toto nebezpečí si musíme dávat skutečně dobrý pozor – a nejsnáze se mu vyhneme tím, že budeme používat pouze výrobcem určené nabíječky a při nabíjení budeme telefon hlídat a nebudeme jej nechávat zbytečně přebíjet.

Moje baterie se zahřívá

Pročpak se baterie zahřívá? Jednoduše proto, že je to naprosto normální – když se totiž nabíjení baterie blíží ke svému konci, projeví se to právě její zvýšenou teplotou (například u Ni-MH baterií nastává tento jev při 70 procentním nabití). Přiváděná energie se totiž přestává úplně spotřebovávat na chemické přeměny v baterii a její část se začne přeměňovat v teplo. I podle změny teploty může nabíječka poznat, že by již nabíjení mělo skončit – baterie v tomto případě mají vestavěné teplotní čidlo.

Tato metoda je ale poměrně nepřesná – jak by mohli potvrdit například majitelé prvních verzí kapesního počítače Revo, které měly s nabíjením vestavěných baterií problémy, protože toto teplotní čidlo se z povrchu baterie často odlepilo a řídící elektronika tak nepoznala, že je již třeba s nabíjením přestat.

V dalším pokračovaní si povíme, jak skladovat baterie, jak je správně formátovat (rozuměj: nabíjet poprvé) a zda lze věřit neznačkovým bateriím.

Diskuze (72) Další článek: Který z Oskarových tarifů je nejvýhodnější?


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136