Pravdy a mýty o bateriích III.

V dnešním pokračování našeho seriálu věnovaném bateriím našich mobilních telefonů si odpovíme na nejčastější dotazy uživatelů. Škodí baterii přebíjení? Můžete používat různé baterie?
Pravdy a mýty o bateriích III.

Škodí baterii rychlé nabíjení?

Nabití baterie za kratší dobu - tzv. rychlé nabíjení - bateriím téměř vůbec neškodí, ovšem pouze v případě, kdy je nabíječka (nebo mobilní telefon) schopna správně rozpoznat, že baterie je již zcela nabita. Nabíjecí proces potom sama ukončí, nebo alespoň přejde na udržovací nabíjení pomocí malého stálého proudu nebo proudových impulsů. Baterie všeobecně nejsou stavěny na rychlé nabíjení, proto doporučujeme používat pouze originální nabíječky. Je dobré si také v manuálu ke svému telefonu zjistit, jaké baterie a nabíječky lze s vaším mobilem použít.

Jak dlouho můžu nechat baterii v nabíječce?

Zde velmi záleží na typu baterie. Pokud používáte originální příslušenství a máte lithiovou baterii, není problém ji nechat v nabíječce i několik dní. Riziko přebíjení je eliminováno, protože samotná baterie vždy obsahuje čidlo dobíjení, které v případě úplného nabití sníží nabíjecí proud na minimum. Při použití neznačkového příslušenství se ale při delším nabíjení může toto riziko časem objevit. V případě niklových baterií (Ni-MH, Ni-Cd) se nedoporučuje nabíjet je déle než jeden den - po delší době již přebití hrozí. Jak již ale bylo řečeno, záleží hlavně na tom, jak telefon nebo nabíječka rozpozná stav nabití a jestli nabíjení ukončí. Dejte si proto pozor na - sice levné, ale potencionálně nebezpečné nabíječky nabízené především stánkovými prodejci.

A jak je to s neznačkovými bateriemi?

Největším lákadlem těchto baterií je především jejich příznivá cena. Pokud seženete v obchodě levnou neznačkovou baterii se zárukou, může se její koupě vyplatit. Výrobci mobilů ale takové baterie nemají příliš v lásce, a proto při použití neznačkové baterie můžete pohořet při reklamačním řízení v autorizovaném servisu. Výrobci mobilů také nezaručují správnou funkčnost neznačkového příslušenství ve svých přístrojích, zatímco u značkové baterie máte vždy jistotu, že je určena a byla testována přímo pro váš telefon. Zkušenosti s neznačkovými bateriemi však bývají dobré - často je totiž vyrábějí stejné společnosti.

Můžu kdykoli přerušit nabíjení baterie?

Záleží na typu baterie, kterou používáte. Můžete být zcela bez starosti, pokud vaše baterie obsahuje ve své struktuře lithium. Na výdrži těchto baterií se předčasné ukončení nabíjení nijak negativně neprojeví. Na starších typech baterií však může nastat poměrně nepopulární paměťový efekt, který snižuje jejich kapacitu.

Jak je baterie zatěžována při hovoru?

V klidu, kdy telefon leží zapnutý na pracovním stole, je spotřeba energie minimální: jedná se pouze o jednotky až několik desítek miliampér. Při podsvětlení displeje se spotřeba zvýší nad 100 mA a při samotném hovoru naroste třeba ještě pětinásobně.

Můžu k dobíjení použít nabíječku určenou pro jiný typ baterie?

Teoreticky to možné je, pokud jsou elektrické vlastnosti nabíječky v souladu s požadavkem baterie. Pokud si ale nejste jisti, je případné riziko poškození celkem vysoké, proto takový způsob dobíjení nedoporučujeme. S reklamací případného poškození baterie takovou nabíječkou v servisu určitě neuspějete. Někteří výrobci však umožňují používat jiné nabíječky než ty, které jste se svým mobilem dostali - například mobilní telefony Siemens starší řady 25 lze nabíjet nejnovějšími nabíječkami dodávanými k řadám 35 a 45. Nejen že se nic zlého nestane, ale dokonce se váš starý mobil nabije o poznání rychleji.

Jak fungují vibrační baterie?

Vibrační baterie jsou vybaveny motorkem s excentrem, který se při spouštěcí signálu roztočí a rozvibruje. Tímto způsobem bylo možné dovybavit starší přístroje, které vibrační mechanismus neměly vestavěn přímo v těle telefonu.


 

Diskuze (52) Další článek: Třetí operátor: svítání na východě?

Témata článku: Ostatní, Případné riziko, Neznačkové příslušenství


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41