Právě vycházejí lednové Mobility

Dnes vychází lednové číslo časopisu Mobility. Abychom vám usnadnili rozhodování, jestli si ho koupit nebo ne, přečtěte si, co v prvních letošních Mobilitách najdete. Možná jsme trochu neobjektivní, ale myslíme si, že třeba už kvůli několika tématům, která nikde jinde nenajdete, toto číslo stojí za to.
Právě vycházejí lednové Mobility

Klepněte pro větší obrázekS novým ročníkem u časopisů často přicházejí změny a taky v Mobilitách jsme připravili několik novinek. Už v prosinci jsme avizovali mírné zvýšení ceny, další změny ale budou příjemnější. Mírně jsme inovovali design časopisu a změnili některé prvky, se kterými jsme nebyli úplně spokojeni. Máme novou rubriku a některé stávající děláme trochu jinak.

O čem si v Mobilitách 1/02 přečtete?

Velké články

Jaký mobil chtějí vaše děti? Ve školách po celé České republice jsme udělali velkou anketu a získali z ní téměř dva tisíce odpovědí. Jestlipak víte, že polovina českých teenagerů sní o mobilu značky Nokia, že nejdůležitějším hlediskem při výběru mobilu je pro ně velikost a hmotnost a že téměř třetina dětí není se svými telefony spokojena? Ve článku mimo jiné najdete osmnáct grafů s výsledky ankety.

Návod na levnější telefonování. V České republice existuje několik služeb, které zdarma nebo za určitý poplatek najdou nejvhodnější mobilní program, se kterým ušetříte. Vybrali jsme ty nejlepší a zjistili, co všechno nabízejí.

Rozhovor o mobilních telefonech Siemens. Chcete vědět, jestli se dočkáme českého slovníku T9 do starších telefonů řady 35? Zajímá vás, kdy bude v mobilech S45/ME45 e-mailový klient? Proč vlastně Siemens skončil s barevnými displeji u svých telefonů? (Mimochodem, barevných displejů se prý opět dočkáme.)

Kapesní počítače proti papírovým diářům. Nevíte, v čem může být kapesní počítač pro organizaci času lepší než váš papírový diář? My ano a napsali jsme o tom článek.

Jak používat hlasové ovládání mobilních telefonů. Pokud máte s hlasovým ovládáním svého mobilu spíše špatné zkušenosti, chyba nemusí být jen v technice. Když se naučíte, jak na svůj telefon mluvit a jaká používat slova, budete mnohem úspěšnější. Malá ukázka:

Nejdůležitější tipy pro hlasové ovládání mobilu

 • Nejlépe se rozeznávají dlouhé samohlásky
 • Delší slova se rozpoznávají lépe než kratší
 • Hlavně nepolykejte koncovky
 • Nevolte slova, která se vyslovují podobně
 • Ani při problémech s rozpoznáváním na telefon nekřičte
 • Člověku se každé dva až čtyři měsíce mění hlas, občas proto vzory hlasových příkazů nahrajte znovu
 • V případě opakujících se potíží s rozpoznáváním nahrajte vzor příkazu znovu

V článku samozřejmě najdete mnohem víc informací a tipů k hlasovému ovládání.

Seriály

Klípky. Nová rubrika, která nám hodně chyběla. Je podobná obrázkovým Mobilitkám, jsou v ní ale krátké články: zajímavosti, drby a mobilní neuvěřitelnosti.

Mobilitky. Myslím, že není třeba nic dodávat.

Z českých luhů a hájů. Mobilních novinek se tentokrát nesešlo tolik jako před Vánocemi. Protože ale s mobilním telefonováním hodně souvisí nové ceny Českého Telecomu, najdete je v této rubrice. Na rozdíl od mnoha ostatních si ale nemyslíme, že změna cen je tak drastická, jak by se zdálo ze všeobecné hysterie.

Recenze mobilů

 • Panasonic GD 95: je to manažerský mobil, nebo není?
 • Nokia 6310: výborný telefon, ale co dělat, když 6210 umí prakticky totéž a je o šest tisíc levnější?
 • Sony CMD-J70: ještě více ukázkový případ – J5/J6 v jiné karosérii.
 • Srovnání Ericssonu T39 a Siemensu S45: jsou stejně velké, mají stejné funkce a podobnou cenu. Tipněte si, kdo vyhrál při jejich srovnání. A jak si při pohledu podle stejných kritérií stojí Nokia 6310?
 • společná recenze komunikátorů Sagem WA3050 a Visor Treo: která platforma je pro kapesní počítače se zabudovaným mobilem lepší – PalmOS nebo Pocket PC?
 • Maličkosti – recenze mobilního příslušenství: baterie Smart-Batteries (s jednou z nich mobil vydržel více než měsíc), baterie se svítilnou, CD s dvanácti tisíci logy pro Nokie, blikající propisky, plug-in handsfree do auta.

Ostatní recenze

 • MP3 přehrávač Compaq iPaq: malý, stříbrný, značkový a stylový.
 • Digitální fotoaparát Olympus C-40ZOOM: kompakt pro maminku i technická hračka pro tatínka.
 • Bluetooth karty do notebooků a kapesních počítačů: bezdrátový zázrak.


A příště?

Jen stručně a zatím bez stoprocentní záruky: Připravujeme velké téma o mobilech a zdraví, článek o mobilním telefonování v Japonsku. Chystáme další díl nepravidelného seriálu „Jak funguje mobil“: rozděláme telefon, všechno nafotíme a popíšeme, jak „to“ funguje. 

Plánované recenze: Motorola T191, Siemens SL45i, Panasonic GD35, Nokia 6510 nebo 5210, delší zkušenosti s Alcatelem OT 511. Kapesní počítač Handera 330, nový Compaq iPaq s podporou Bluetooth, MP3 přehrávač Apple iPod.


V diskusi pod článkem je prostor na všechny vaše dotazy, přání a stížnosti k Mobilitám - ať už k těmto aktuálním, nebo k časopisu obecně. Omluvte prosím, že na některé příspěvky odpovím třeba s denním zpožděním, část dne budu na cestách a bez Internetu.

Marek Lutonský, šéfredaktor Mobilit

Diskuze (36) Další článek: Prodej Nokie 6310 byl pozastaven!

Témata článku: Motorola T191, Nokia 6310, Nokia 6510, Panasonic GD35, Siemens SL45i, LED, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40