Pravidla slušného chování pro majitele mobilů s foťáčkem

Mobilní etiketa se musí díky mobilům s foťáčkem pozměnit nebo spíše doplnit. Fotoaparát je mocné medium a je třeba s ním podle toho zacházet. Proto buďte ohleduplní a dodržujte naše desatero.
Pravidla slušného chování pro majitele mobilů s foťáčkem

Klepněte pro větší obrázek

Snad každý při vstupu do divadla, kina a dalších společenských prostor vypne vyzvánění, aby jím nerušil ostatní v místnosti. Několik let stačilo k tomu, aby si tyto základy slušného chování vštípili i ti největší barbaři. Etiketa však opět bije na poplach. Na vině jsou mobily s foťáčkem.

Mobilní telefony s foťáčkem dnes nejsou ničím výjimečným a jsou stále dostupnější pro větší počet uživatelů. Jejich penetrace v naší republice sice není tak vysoká jako v ostatních vyspělých státech, ale následující desatero lze aplikovat i u nás. A když ne hned, tak určitě v blízké budoucnosti, kdy mobil s foťáčkem bude mít většina uživatelů.

Morálním problémem telefonů s foťáčkem je totiž  jejich chlouba – schopnost fotografovat. Ne každý chce být fotografován a snímky z převlékárny taky nikoho nepotěší. Zanedlouho se jistě setkáte s výstražnými tabulkami, jenž budou zakazovat či regulovat používání mobilů s foťáčkem na určitých místech a v určitých situacích. Zejména šatny budou pro tyto telefony tabu.

Cizímu člověku rovněž není dvakrát příjemné, že na něj míří váš miniobjektiv z telefonu. Problémy mohou nastat i s publikováním pořízených snímků – nebo snad máte ke všem souhlas fotografované osoby?

Tyto pohnutky a mnohé další vedly k stručnému desateru, jak s takovým mobilem zacházet.

  • Pokud právě nefotíte a váš telefon nabízí možnost čočku zakrýt – udělejte to.
  • Pokud si s telefonem jen hrajete (například při psaní textovky) miřte někam jinam a ne do lidí.
  • Před focením cizí osoby ji požádejte o souhlas. Úplně nejhorší co můžete udělat, je tiše se vplížit a fotit potajmu.
  • Před hromadným rozesláním pořízených snímků se ujistěte, že dotyčná osoba s tím je obeznámena. Souhlas k focení není to samé jako souhlas k publikování.
  • Tabule s přeškrtnutým fotoaparátem platí i pro mobily s foťáčkem.
  • Nefoťte mobilem na palubě letadla. Jen málo mobilů umí vypnout svou vysílací část. Většinou se mobil snaží přihlásit k síti a hrozí nebezpečí, že nepříjemně ovlivníte citlivé přístroje letadla.
  • Respektujte odlišné kulturní zvyky. Na cestách nebo během dovolené můžete očekávat, že fotografované osobě budete muset zaplatit.
  • Pokud je to možné, nepoužívejte blesk v prostorách, kde může působit rušivě či agresivně. Zejména v blízkosti zvířat. Typicky v zoo.  
  • Buďte ohleduplní. Při fotografování můžete blokovat výhled ostatním okolo.
  • Neposílejte obrázky všem svým přátelům, aniž byste věděli, zda mají o ně zájem. Přestože si myslíte, že obrázek vysypané popelnice je úžasný, ostatní váš smysl pro humor nemusí docenit. A to zejména, když budou muset za příchozí MMS zprávu zaplatit (u některých operátorů v zahraničí). 
Diskuze (76) Další článek: Nokia vylepšuje 7250 - přichází 7250i

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Majitel, Mobil, Majitel mobilů


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15