Přečíslování: všechno bude jinak

V noci z 21. na 22. září budou změněna všechna česká telefonní čísla. Víte, proč k tomu má vlastně dojít? A jaké budou následky? Pojďme se přečíslování podívat na zoubek...
Přečíslování: všechno bude jinak
Kapitoly článku

Za všechno může Evropská unie

Kdyby záleželo jen na samotných českých operátorech, zřejmě by se do přečíslování nijak překotně nehrnuli, protože tento proces je už sám o sobě trochu komplikovaný a kromě toho spolkne také část rozpočtu, která by se mohla využít úplně jinak. Hlavním důvodem celého přečíslování je ale snaha Českých telekomunikací postupně se přibližovat normám Evropské unie. Přečíslování je jednou z takových nezbytných operací a netýká se jenom naší republiky, bude probíhat také v mnoha jiných evropských zemích.

Od půlnoci ze soboty 21. září na neděli 22. září do třetí hodiny ranní nás čeká několik změn. Nejzásadnější bude změna všech současných telefonních čísel (tedy jak pevných linek tak i mobilů) na devítimístná. V inkriminovaných třech hodinách se možná vašim známým z pevných linek nedovoláte, protože jejich funkčnost prý jejich provozovatelé nezaručují, s výjimkou tísňových linek. Majitelé mobilů změnu vlastně ani nepocítí, protože sítě GSM budou fungovat bez komplikací dále, jako by se nic nedělo.

Mobily jsou z obliga

Také ostatní změny v mobilních sítích budou minimální, uveďme si je proto hned na začátku:

Tedy abych byl přesný, nebudou to ani tak změny jako spíše pouze jedna změna, a tou je vypuštění první nuly z telefonního čísla. Tedy místo například čísla 0601 234567 bude nově 601 234 567 apod. Jestliže ale máte v mobilu nebo na kartě SIM uložena telefonní čísla v mezinárodním formátu, tedy např. +420601234567 nebo 00420601234567, nebudete muset měnit vůbec nic, protože mezinárodní předvolba +420 (příp. 00420) zůstane zachována. Zářijové přečíslování je z hlediska mobilních operátorů tedy ještě docela pohodové, větší změny nastanou až při dalším přečíslování v roce 2010, kdy budou nahrazeny jinými čísly také předvolby. Toť vše z hlediska mobilních sítí.

Dvojité přečíslování?

Český Telecom to tak jednoduché mít nebude. Mohlo by se sice zdát, že změna čísel, která jsou vesměs desetimístná, bude také kosmetickou záležitostí, není to ale tak jednoduché. Předně, ještě pořád nejsou všechny ústředny digitální a najdeme také některé analogové (je jich přibližně devět procent z celkového počtu 3,9 milionu linek). Ty musí Český Telecom zdigitalizovat (tedy zjednodušeně řečeno přiřadit osmimístné telefonní číslo) už do konce června. Pak budou teprve linky připraveny na zářijové velké přečíslování. Dvojité přečíslování tedy Český Telecom vyjde daleko dráže.

V kostce

Pojďme ale už ke konkrétním změnám pro uživatele pevných linek:

  • Každá přípojka meziměstských a účastnických čísel dostane nové národní telefonní číslo (tedy to devítimístné). Předvolby už budou součástí těchto telefonních čísel.
  • Od 22. září již nebude nutné zadávat při vytáčení telefonního čísla předvolbu a vytáčet se bude celých devět čísel bez ohledu na to, zda budete volat místně nebo meziměsto.
  • Počet uzlových telefonních obvodů (UTO) se razantně sníží ze současných 159 na pouhých čtrnáct. Tak bude možné mnohem častěji telefonovat v rámci místních hovorů. Hranice nových UTO budou až na malé výjimky kopírovat hranice současných krajů.

Tip: Chcete-li zjistit, jak bude vaše současné telefonní číslo vypadat po přečíslování, podívejte se na webovou stránku Českého Telecomu www.telecom.cz/precislovani. Můžete také zavolat na speciální informační telefonní linku pro přečíslování 14111 (za minutu volání zaplatíte 5,20 Kč). V sekci Nejčastěji kladené dotazy také najdete oficiální odpovědi na nejčastější otázky uživatelů v souvislosti s přečíslováním.

Pokračování článku a další důležité informace najdete v druhé kapitole.

Témata článku: Ostatní, Mezinárodní předvolba


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15